Koronavirus se ve Wu-chanu zřejmě šířil už v srpnu, tvrdí studie

První případy záhadné nemoci, která připomíná zápal plic, ohlásily čínské úřady až koncem loňského roku. Nová studie Harvardské univerzity ale tvrdí, že koronavirus se mezi lidmi ve Wu-chanu mohl šířit už v létě loňského roku. Dokládají to například satelitní snímky tamních nemocnic.

Lže Čína o původu koronaviru, nebo ne? To je otázka, na kterou dodnes nikdo nezná odpověď. Ačkoliv vědecké studie nepotvrdily, že by byl SARS-CoV-2 vytvořen uměle, řada lidí včetně několika úředníků a vědců je přesvědčena o opaku.

K této kontroverzní otázce ale nyní vědci přidali další. Kdy se skutečně začal koronavirus šířit? Ačkoliv se první zmínky o nové nemoci objevily na přelomu roku, vědci z Harvard Medical School se domnívají, že se mezi lidmi mohla šířit už o několik měsíců dříve.

Satelitní snímky nemocničních parkovišť ve Wu-chanu a trendy internetového vyhledávání podle studie, na kterou upozornila televize CNN, ukazují, že koronavirus se v Číně mohl šířit již v srpnu loňského roku.

Studie zjistila, že na konci léta a na konci roku 2019 se na parkovištích v pěti nemocnicích Wu-chanu nacházel výrazně vyšší počet aut, než tomu bylo dříve v loňském roce.

Tým, vedený hlavním inovačním důstojníkem nemocnice pro děti v Bostonu Johnem Brownsteinem, uvedl, že počet zaparkovaných vozidel stoupl o 67 % a až 90 %. Pouze jedna tamní nemocnice nevykazovala vyšší počet návštěv. 

Vědci také zjistili, že na podzim roku 2019 došlo k nárůstu vyhledávání klíčových slov spojených s infekční nemocí na čínském vyhledávači Baidu. I to je podle nich faktor, který ukazuje, že nemoc se šířila dříve, než úřady uvedly.

"Data jsou ve skutečnosti přesvědčivá, protože jsme zaznamenali nárůst lidí, kteří hledali gastrointestinální onemocnění, tedy průjem. Nárůst se dostal na historickou úroveň, kterou jsme dosud neviděli, a nyní už víme, že gastrointestinální příznaky jsou opravdu důležitým ukazatelem pro covid-19. Obrovské procento lidí z Wu-chanu, kteří jsou pozitivní, skutečně jevilo příznaky průjmu," dodal Brownstein.

Podle vědců nelze těmito důkazy skutečně prokázat, že se koronavirus šířil už dříve. Jak ale Brownstein upozornil, obsazenost nemocničních parkovišť "může být relativním ukazatelem něčeho, co se děje v populaci." Dodal, že například chřipkovou sezónu pouhým pohledem na parkoviště předpovídat lze.

Brownstein je ale přesvědčen, že má důkazy, které podporují nedávnou teorii vědců, že se koronavirus začal šířit dříve, než došlo k infikování na wu-chanském trhu, který je považován za první ohnisko nemoci covid-19. 

"Tato zjištění také potvrzují hypotézu, že se virus objevil přirozeně v jižní Číně a cirkuloval ve Wu-chanu," dodal s tím, že přehlédnout rané známky pandemie je jednoduché pokud by se to samé stalo v USA, mohly by vědcům tyto signály uniknout.

Související

Více souvisejících

Vědci Wu-chan Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy