Melbourne obnovuje karanténu. Covid-19 se šíří neudržitelným tempem, řekl premiér

Kvůli rostoucímu počtu případů covidu-19 se Austrálie rozhodla obnovit karanténní opatření pro druhé největší město v zemi, pětimiliónové Melbourne. Ve městě začne platit omezení pohybu pro obyvatele od půlnoci z dneška na středu (16:00 SELČ) a potrvá nejméně šest týdnů, informoval premiér australského státu Victoria Daniel Andrews.

Melbourne zasáhl covid-19
doporučujeme

"Počet případů nákazy přibývá neudržitelně rychlým tempem," řekl dnes Andrews na tiskové konferenci v Melbourne. Nejlidnatější australský stát Victoria zaznamenal v pondělí 191 nových případů nákazy, což je nejvíce od začátku pandemie. I pondělní nárůst o 127 nových případů byl rekordní.

Počínaje středou mají obyvatelé zůstat v místě svého bydliště, což znamená, že nemají odjíždět na víkendové domy či chaty. K opuštění hranic uzavřené metropolitní oblasti opravňují jen tři důvody - nákup potravin či dalších nezbytností, vyhledání lékařské péče nebo opatrování blízké osoby, a práce nebo studium, pokud není možné je provádět z domova, upřesnil Andrews.

Znovu se také zpřísňují pravidla pro podniky. Restaurace a kavárny se musí vrátit výhradně k poskytování jídla a nápojů s sebou. Zavřít musí všechny salóny krásy a další služby, stejně jako zábavní a kulturní střediska. A obnovený zákaz bude platit i pro společné sportování.

"Podívala jsem se ven z okna a nebyly tam žádné sestry, žádné dezinfekční týmy, žádné jídlo - jen spousta policistů," řekla v telefonickém rozhovoru tato 42letá matka dvou dětí. "Tohle není karanténa. To je kriminál."

Více než 3000 obyvatel devíti výškových obytných bloků v Melbourne je už čtvrtým dnem uzavřeno v nucené karanténě poté, co tu stoupl počet případů nemoci covid-19. Samotné Melbourne, které je hlavním městem státu Viktorie, se rozhodlo od půlnoci z dneška na středu obnovit řadu karanténních opatření včetně uzavření restaurací, kin či salónů krásy.

Viktorie, kde za poslední den přibylo rekordních 191 nakažených, uzavřela své hranice s Novým Jižním Walesem. To kontrastuje s uvolňováním omezení ve zbytku země, kde jsou nové případy nákazy převážně omezené na vracející se cestovatele, kteří si odbývají karanténu v hotelích.

Právě relativně volná pravidla společenského odstupu mezi ochrankou a lidmi v těchto karanténních hotelích v Melbourne je všeobecně pokládána za jednu z příčin nynějšího nárůstu nakažených.

K uzavřeným melbournským věžákům jsou nyní všechny přístupové cesty zablokované páskou. Stejně uzavřená jsou hřiště a sportovní ovály, zatímco je střeží desítky policistů, kteří pomáhají rozdělovat potravinové balíčky dodávané charitami. Dva policisté jsou v každém patře všech domů.

zdroj: YouTube

Amina Yussufová, Australanka somálského původu, která v jednom z těchto domů žije se svými sedmi dětmi, byla v šoku a utrpěla trauma, když jí policisté zabránili opustit dům, aby mohla nakoupit jídlo.

"Říkala jsem jim, že nepůjdu daleko, ale nepustili mě. "Bylo to opravdu šokující, byla jsem vyděšená a velmi zmatená. Ani nevím, jak to mám vlastně popsat," řekla agentuře Reuters.

Podle Evcinové měly úřady zařídit karanténu lépe. "Tahle budova není vhodná. Není tu dostatek prostoru, dostatek ventilace, žádný čerstvý vzduch, žádné slunce," řekla tato australská občanka kurdského původu.

Podobná náhlá a intenzivní uzávěra, jakou poprvé uplatnilo čínské město Wu-chan, je v Austrálii, která se pyšní občanskými právy a svobodami, bezprecedentní. Vlna kritiky se zvedla mimo jiné proto, že nejtvrdší opatření dopadla na jedny z nejchudších obyvatel Melbourne.

Vláda uvedla, že nebude před podobným uvalením karantény obyvatele předem varovat s ohledem na naléhavost situace. Výškové domy v této souvislosti přirovnala k "vertikálním výletním lodím".

Podle Sue Cunninghamové, ředitelky Červeného kříže ve státě Viktorie, je přítomnost tolika policistů děsivá pro kohokoli - natož pro obyvatele výškových domů, mezi nimiž je řada uprchlíků z jiných zemí. Červený kříž také podle ní zaznamenal zvýšený počet telefonátů lidí žádajících o pomoc. Byly mezi nimi i obyvatelé těchto domů, kteří si stěžovali, že jídlo, které dostávají od charity, nevyhovuje jejich stravovacím potřebám.

Matt Tilley z Potravinové banky státu Viktorie uvedl, že tato charita má mnoho zkušeností z dodávání potravinové pomoci po posledním létě, kdy pomáhala rodinám postiženým ničivými lesními požáry. "Naše balící linky pracují nepřetržitě," řekl. "Jedeme jako dobře namazaný stroj. Myslím, že letošní rok nám poskytl hodně příležitostí si to procvičit."

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Izrael a Súdán se dohodly na normalizaci vzájemných vztahů, oznámil Trump

23.10.2020 20:36 Aktualizováno Izrael se dohodl se Súdánem na normalizaci vzájemných diplomatických vztahů. Podle agentury Reuters…

Soul zkoumá úmrtí lidí, kteří zemřeli po očkování proti chřipce

23.10.2020 19:49 Jihokorejský vládní zdravotní úřad dnes zopakoval, že bude pokračovat v rozsáhlém programu očkování…

Trumpův výrok o špinavém vzduchu vyvolal v Indii bouři

23.10.2020 18:20 Čtvrteční výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa o "nechutně špinavém" vzduchu v Indii způsobil…

Greenpeace varuje: Voda z Fukušimy vypuštěná do oceánu může poškodit…

23.10.2020 14:25 Voda z atomové elektrárny v japonské Fukušimě, kterou chce Japonsko vypouštět do moře, může…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama