Při protestech v Hongkongu bylo zraněno 30 lidí, jeden bojuje o život

Nejméně 30 lidí utrpělo zranění při nedělních střetech v Hongkongu; jeden člověk zůstává v kritickém stavu v nemocnici. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž hongkongská policie při pokračujících demonstracích zatkla od pátku více než 300 osob ve věku od 15 do 54 let.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Hongkong
doporučujeme

Zatímco v pracovních dnech funguje v Hongkongu převážně normální život, o víkendech se již více než čtyři měsíce konají ve městě demonstrace, jejichž účastníci žádají demokratické reformy a protestují proti postupnému omezování svobod ze strany pevninské Číny. V poslední době protestní akce pravidelně přerůstají v násilnosti, při nichž policisté zasahují proti demonstrantům vodními děly, slzným plynem, pepřovým sprejem, obušky, gumovými projektily a několikrát již použili i ostrou palbu. Policie zásahy zdůvodňuje radikalizací protestujících, kteří na příslušníky bezpečnostních sil často házejí kameny a zápalné láhve.

Nejvážnější nedělní incident se stal u nákupního střediska Cityplaza, které bylo dějištěm jedné z demonstrací. Údajný přívrženec Pekingu zde po politické hádce zaútočil nožem na své odpůrce a zranil nejméně čtyři lidi, přičemž jednomu ukousl kus ucha. Nakonec dotyčného zbil rozzuřený dav a policie ho zatkla.

Bývalá britská kolonie Hongkong se v roce 1997 vrátila pod čínskou správu a v současné době je spravována podle principu jedna země, dva systémy, což má zaručovat demokratické zřízení a autonomní výsady. Kritici ale tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje. Čínská státní média dnes vyzvala hongkongské úřady k tvrdšímu postupu proti demonstrantům, kteří v sobotu zdemolovali hongkongskou kancelář čínské státní tiskové agentury Nová Čína a další budovy.

Na úterý prodemokratičtí aktivisté plánují novou protestní akci u příležitosti Noci Guye Fawkese, která připomíná protagonistu posledního významného katolického spiknutí v anglické historii. Fawkes se pokusil v roce 1605 vyhodit do povětří parlament i s králem Jakubem I., protože se mu nelíbilo, jak pronásleduje katolíky. Spiknutí selhalo a Fawkes se zabil, aby se vyhnul popravě.

Organizátoři hongkongských demonstrací vyzvali na sociálních sítích protestující, aby v úterý vyšli do ulic v bílých maskách se zlověstným úsměvem inspirovaných Guyem Fawkesem. Tyto masky byly zpopularizovány filmem V jako Vendeta, v němž tajemný hrdina s maskou na obličeji svrhne totalitní společnost prostředky, které se dnes označují za teroristické. V současnosti nejvíce masku používají lidé hlásící se k protestnímu hnutí Anonymous, ale bývá k vidění i na různých protestních akcích po celém světě, včetně Británie a Spojených států.

Hongkongská vláda vedená pročínskou političkou Carrie Lamovou minulý měsíc zakrývání tváře zakázala, mnoho demonstrantů ale nosí masky dál. Demonstranti jimi skrývají svou totožnost a chrání se jimi před slzným plynem či pepřovým sprejem, jež používají při zásazích proti nim policisté.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hongkong zachvátilo násilí. Jeden muž postřelen, dalšího útočník zapálil

11.11.2019 14:40 Aktualizováno Dva lidé jsou v nemocnici v kritickém stavu po nepokojích, které v noci na dnešek pokračovaly v…

Nový Jižní Wales zažívá peklo: S požáry bojuje 1500 hasičů a má být ještě…

11.11.2019 08:42 Australský stát Nový Jižní Wales na jihovýchodě země dnes kvůli požárům vyhlásil stav ohrožení.…

Katastrofální požáry v Austrálii: Vyhlášen stav ohrožení, jsou nařízené…

11.11.2019 07:36 Úřady v australských státech Queensland a Nový Jižní Wales dnes vyhlásily kvůli lesním požárům stav…

Austrálii sužují ničivé požáry. Hasiči se bojí katastrofy

10.11.2019 17:15 Australští hasiči varují před zesílením již několik dní trvajících ničivých požárů, které již…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama