Autoritář, který obdivuje diktátory. Bývalý Trumpův muž prozradil, co je exprezident zač

John Kelly, bývalý šéf štábu Donalda Trumpa a bývalý generál námořní pěchoty USA, tvrdí, že Trump vykazuje rysy, které zapadají do obecné definice fašismu, a že inklinuje k autoritářskému přístupu k vládě. Kellyho kritická vyjádření přišla v rozhovorech pro deník The New York Times a magazín The Atlantic, zveřejněných jen několik týdnů před nadcházejícími prezidentskými volbami v USA.

Kelly, který sloužil jako šéf štábu Bílého domu v letech 2017 až 2019, a dříve působil jako ministr pro vnitřní bezpečnost, Trumpa ostře kritizoval za jeho názory na vládu a armádu. Podle něj Trump obdivuje diktátory a touží po moci, která by mu umožnila vykonávat vládu podle vlastních pravidel bez jakýchkoliv omezení.

V rozhovoru pro The New York Times Kelly uvedl, že Trump projevoval značný respekt k diktátorům a lidem, kteří mají absolutní moc. "Trump je autoritář a obdivuje lidi, kteří jsou diktátory," uvedl Kelly. Kritizoval také Trumpův přístup k vládnutí a jeho neochotu přijmout omezenou roli prezidenta v rámci demokratického systému. "Nikdy nepřijal skutečnost, že není nejmocnějším mužem na světě – a pod mocí rozumím schopnost dělat cokoli a kdykoli chce," dodal.

Kelly také vzpomínal na jednu konverzaci s Trumpem, během níž exprezident vyjádřil přání, aby mu jeho vojenský personál projevoval stejnou úctu, jako nacističtí generálové prokazovali Adolfu Hitlerovi během druhé světové války. Toto tvrzení Trumpův tým okamžitě popřel. Mluvčí Trumpovy kampaně Steven Cheung označil Kellyho výpovědi za "naprosto nepravdivé" a dodal, že jde o "vyvrácené příběhy".

Kellyho výpovědi přicházejí v době, kdy se blíží prezidentské volby, ve kterých bude Donald Trump znovu kandidovat, tentokrát proti současné viceprezidentce Kamale Harrisové. Kelly varoval americké voliče před nebezpečím, které podle něj Trumpův návrat do Bílého domu představuje. Zdůraznil, že voliči by měli více než kdy jindy zvážit způsobilost a charakter kandidáta. "Je velmi nebezpečné, je-li do vysoké funkce zvolen nesprávný člověk," řekl.

Trumpův nedávný návrh využít armádu k potlačení případného chaosu během volebního dne Kellyho zvlášť znepokojil. Trump navrhl nasazení Národní gardy nebo v krajním případě i armády proti "radikálním levicovým šílencům", které označil za hlavní hrozbu pro veřejný pořádek. Podle Kellyho jsou tyto návrhy nejen extrémní, ale i nebezpečné.

Kelly není prvním bývalým spolupracovníkem Donalda Trumpa, který veřejně varuje před jeho návratem k moci. Mnozí bývalí členové Trumpovy administrativy se vyjadřovali k jeho pojetí prezidentského úřadu a obavám z toho, jak by vykonával moc, kdyby se vrátil do funkce. Bývalý ministr obrany James Mattis a další bývalí spolupracovníci rovněž kritizovali jeho způsob vládnutí a autoritářské tendence.

Kelly zdůraznil, že jeho slova nejsou motivována osobními pocity, ale spíše hlubokým přesvědčením, že Trump není vhodným kandidátem na prezidenta. "V mnoha případech bych souhlasil s některými jeho politikami, ale musím varovat, že je velmi nebezpečné, pokud takovou funkci zastává člověk, který je nevhodný," uvedl v rozhovoru.

John Kellyho slova přidávají další rozměr k rostoucí debatě o budoucnosti Donalda Trumpa v americké politice. Jeho kritika zaměřená na Trumpovu autoritářskou povahu a snahu o absolutní moc zvyšuje napětí před volbami, ve kterých se očekává těsný souboj mezi Trumpem a demokratickou kandidátkou Kamalou Harrisovou.

V době, kdy Spojené státy čelí hluboké polarizaci a sporům o budoucnost své demokracie, jsou Kellyho varování významným příspěvkem do diskuse o tom, kdo by měl v příštích letech vést tuto zemi. 

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Donald Trump John Kelly

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy