Boj proti Kurdům bude krátký, soudí analytici. Turecko má převahu

Vpád do severní Sýrie povede 20. obrněná brigáda turecké armády a zaměří se nejdříve na pohraniční město Tall Abjad. S odvoláním na Cana Kasapoglua z istanbulského střediska pro ekonomiku a zahraniční politiku to uvedla katarská stanice Al-Džazíra.

Turecká armáda (Turkish Army)

Turecko se zaměří na oddíly syrských Kurdů (YPG), které Ankara řadí k teroristům. Chce u své hranice v oblasti nyní ovládané Kurdy zřídit bezpečnostní zónu a přesunout do ní část syrských uprchlíků z vlastního území.

Americká armáda, která řídí protiteroristickou koalici v Sýrii, sice Turecko vyřadila z koordinačního mechanismu letectva nad severovýchodem Sýrie, ale podle Kasapoglua to automaticky neznamená, že by turecké letectvo nemohlo v oblasti vůbec působit. Nemožnost nasazení stíhaček je vždy pro pozemní operace komplikací. Přesto podle tohoto bezpečnostního odborníka zůstává turecké armádě možnost využít bezpilotní letadla, i když ta by nemohla nést tak těžké bomby, jako pilotované stroje.

zdroj: YouTube

Kasapoglu ale navíc upozornil, že v případě vzletu tureckých strojů F-15 a F-4 se Pentagon ocitne ve velmi složité situaci. Bude totiž muset rozhodnout, zda zasáhnout proti letadlu spojence z NATO, nebo dovolit porušení uzávěry vzdušného prostoru.

Turecká armáda posiluje své síly určené k obraně jižní hranice už několik měsíců. Patří k ním také elitní bojové jednotky.

Kasapoglu řekl, že ofenzíva bude v počátku vedena proti Tall Abjadu v provincii Rakka, odtud se obrátí na západ, k řece Eufrat. Očekává, že Turecko zmobilizuje své spojence v Sýrii, kteří budou útočit od Manbidže, ležícího západně od řeky, a spojí se s postupujícími Turky.

Turecko v roce 2016 vybojovalo při operaci Štít Eufratu sever syrské provincie Halab (Aleppo) a porazilo tam Islámský stát (IS) a také YPG. Loni pak tytéž turecké oddíly obsadily po dvouměsíčním boji proti YPG severosyrský Afrín. Chystaná kampaň, která se zaměří na území východně od Eufratu, bude zřejmě vedena ve schůdnějším terénu, takže bude snazší a rychlejší.

"Bude to jednodušší než Štít Eufratu. Nejen kvůli terénu, ale i kvůli tomu, že se nebude třeba obávat, že se na území vyčištěné od YPG budou tlačit bojovníci IS," sdělil Selim Sazak z ankarské konzultační organizace TUM Strategy.

YPG jsou páteří Syrských demokratických sil (SDF), které byly hlavními spojenci USA v boji proti IS. Těmto oddílům sice Američané poskytli výcvik i vybavení, ale na rozdíl od turecké armády nemají kurdské jednotky těžkou obrněnou techniku ani letectvo. Analytici se shodují, že i když se členové SDF mnohému v boji proti IS naučili, v minulých tureckých operacích byli vzhledem k materiální převaze Turků rychle přemoženi. "SDF mají dvě možnosti. Buď za každou cenu bojovat, nebo vůbec ne. Nepočítám s dlouhými boji. Bude to buď bleskové, nebo se (SDF) stáhnou," řekl Sazak.

Také londýnský analytik Kamal Alam souhlasí s tím, že by Turecko nemělo mít problémy vzhledem ke své převaze v letectvu a v obrněné technice. Odborníci ale upozorňují, že SDF nejsou zcela bezmocné, disponují protitankovými řízenými střelami a přenosnými systémy protiletadlové obrany.

SDF kontrolují severovýchod, tedy asi čtvrtinu syrského území mezi Eufratem a iráckou hranicí. Turecko operaci proti SDF na tomto území avizovalo mnohokrát, dosud jej ale brzdila přítomnost amerických vojáků. Ti se začali tento týden z pozic u hranice stahovat.

Většina Palestinců chce rezignaci prezidenta Abbáse

21.09.2021 19:01 Skoro 80 procent Palestinců si podle nového průzkumu veřejného mínění přeje, aby prezident Mahmúd…

Tálibán zveřejnil seznam náměstků ministrů nové vlády, ani mezi nimi…

21.09.2021 13:41 Islamistické hnutí Tálibán jmenovalo náměstky ministrů nové afghánské vlády, kterou vytvořilo poté,…

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

18.09.2021 18:50 Omluva nestačí, řekl dnes Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel v…

Exploze v Afghánistánu si vyžádaly nejméně dva mrtvé a 19 zraněných

18.09.2021 12:52 Nejméně dva mrtvé a 19 zraněných si dnes v Dželálábádu na východě Afghánistánu vyžádala série…

Tálibán tvrdí, že řeší problémy, kvůli nimž jsou státní zaměstnanci bez…

16.09.2021 21:32 Nová afghánská vláda se snaží vyřešit řadu problémů, kvůli kterým zaměstnanci ve veřejném sektoru…

Členové Tálibánu se po obsazení prezidentského paláce v Kábulu poprali

15.09.2021 21:26 Mezi vůdci islamistického hnutí Tálibán, které od srpna vládne Afghánistánu, údajně propukl koncem…

Pákistánský vrtulník zachránil dva české horolezce

15.09.2021 07:32 Vrtulník pákistánské armády dnes ráno převezl do bezpečí české horolezce Jakuba Vlčka a Petra Macka…

Sýrie ani po deseti letech války není bezpečná pro návrat uprchlíků

14.09.2021 19:32 Deset let od propuknutí války v Sýrii situace v zemi stále není bezpečná pro návrat uprchlíků.…

Záchrana českých horolezců v Pákistánu dnes končí, vrtulník je vyzvednout…

14.09.2021 18:05 Záchrana dvou českých horolezců a jejich pákistánského kolegy bude v Pákistánu pokračovat ve středu…

Dva čeští horolezci zahájili v Pákistánu sestup

14.09.2021 09:55 Dva čeští horolezci a jejich pákistánský kolega, kteří uvázli v 6900 metrech na hoře Rakapoši v…

Související:

Právě se děje

reklama