Nový šéf IS už úřaduje? Věrnost mu prý přísahali islamisté v Egyptě a Bangladéši

Nový vůdce teroristické organizace Islámský stát (IS) abú Ibráhím Hášimí Kurajší se dočkal prvních známek podpory ze strany spřízněných islamistických buněk působících mimo Irák a Sýrii. Napsala to dnes agentura AP. Mediální větev IS předtím přinesla zprávu, že nástupci abú Bakra Bagdádího přísahali věrnost bojovníci v Egyptě a Bangladéši.

Islámský stát
doporučujeme

Kurajší byl jako nový vůdce označen ve čtvrtek, kdy IS zároveň potvrdil smrt Bagdádího. Tu minulý víkend oznámil americký prezident Donald Trump po operaci amerických speciálních jednotek na severozápadě Sýrie. Bagdádí na útěku před komandem spáchal sebevraždu.

Novému vůdci podle agentury Reuters přísahali věrnost radikálové ze skupiny Sinai Province, což je egyptská odnož IS, která na Sinajském poloostrově bojuje proti egyptským ozbrojeným složkám. Skupina skrze komunikační aplikaci Telegram sdílela fotografie s více než dvaceti ozbrojenci a popiskem o podpoře Kurajšímu.

IS poté skrze svoji mediální větev Nasher news vydal prohlášení, v němž hovoří i o slibu věrnosti ze strany údajně bangladéšských bojovníků. Zveřejnil fotografie, na nichž několik mužů se zakrytými tvářemi stojí se vztyčenými ukazováčky pod černou vlajkou teroristické sítě.

Samozvaný Islámský stát se od března, kdy ztratil poslední významnější državu v Sýrii, uchyluje k teroristickým útokům, píše Reuters. Dál se hlásí k útokům v různých zemích, a to i po smrti Bagdádího. Dnes například oznámil, že stojí za pátečním útokem na vojenskou základnu na severovýchodě Mali, při kterém přišly o život desítky vojáků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko po měsících opět zveřejnilo úplné statistiky covidu-19

25.11.2020 21:53 Turecké ministerstvo zdravotnictví dnes poprvé od konce července zveřejnilo počty všech nově…

Při explozi námořní miny byl u Saúdské Arábie poškozen tanker

25.11.2020 16:36 Výbuch miny dnes poškodil ropný tanker u pobřeží Saúdské Arábie v Rudém moři, poblíž hranice mezi…

OSN plánuje kontrolu tankeru u Jemenu, z opuštěného plavidla hrozí únik…

25.11.2020 14:27 Jemenští povstalci dali OSN dlouho očekávané povolení k návštěvě a kontrole opuštěného tankeru u…

Izraelské stíhačky útočily v Sýrii, zahynulo osm bojovníků proíránských…

25.11.2020 10:01 Při izraelských náletech na syrské území přišlo v noci na dnešek o život nejméně osm zahraničních…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama