Obávanou americkou zbraň nezískal ani Izrael. Politolog prozradil důvod

NÁZOR – Izraeli se dostává velké vojenské pomoci od Spojených států, ať ve formě financí, či zbraní a zbraňových systémů, poukazuje politolog a vojenský analytik Caleb Larson v komentáři pro server National Interest. Pokládá proto otázku, proč si ani Izrael nemohl koupit americké stíhací letouny F-22 Raptor.

Americké zbraně v izraelských rukou

Pravděpodobně nejzřetelnějším příkladem americko-izraelské spolupráce ve vojenské oblasti je přitom izraelská verze jiného původně amerického bojového letounu, Lockheed Martin F-35 Lightning II, upozorňuje Larson. Dodává, že Izrael může jako jediný stá světa tento stroj modifikovat tak, aby lépe vyhovoval jeho potřebám pro blízkovýchodní podmínky.

Kromě letecké platformy F-35 provozuje Izrael i velký počet dalších amerických letounů, poukazuje politolog. Odkazuje na informace zbrojovky Lockheed Martin, že Izrael získal od poloviny 90. let – kdy začal vykupovat přebytečné letouny amerických vzdušných sil – na tři stovky strojů F-16, čímž se stal druhým největším provozovatelem těchto letadel na světě, hned po americkém letectvu.

„Vezmeme-li v potaz tak úzkou vojenskou spolupráci mezi Spojenými státy (a Izraelem) jak v technologii, tak při společných cvičeních, proč (Izraelci) nemohou dosáhnout na tolik ceněnou platformu F-22, zřejmě nejhůře radarem zachytitelné letadlo, které kdy vzniklo?“ ptá se odborník.

Nejnepozorovatelnější pták na obloze

Stroje Lockheed Martin F-22 Raptor provozují výhradně vzdušné síly Spojených států, nastiňuje politolog. Dodává, že jde zřejmě nejpokročilejší pilotovaný bojový letoun, přičemž je hůře odhalitelný než F-35 Lightning II, který je dodáván mnoha americkým spojencům v Evropě, Asii a na Blízkém východě, především pak Japonsku a Izraeli.

Stroj F-22 byl původně určen k boji s arzenálem vzdušných sil Sovětského svazu, vysvětluje Larson. Doplňuje, že proto letoun využívá poslední poznatky technologie stealth, aby snížil možnost detekce ze strany nepřátelských radarů.

Stejně tak je F-22 osazen motory s vektorováním tahu, což mu dává vysoké manévrovací schopnosti, konstatuje expert. Připomíná, že stroj disponuje také vícenásobně jištěnou avionikou a dokáže zobrazovat informace z palubních i externích senzorů na jediném displeji pro vedení bojové činnosti.

Export strojů F-22 zakázal tzv. Obeyho dodatek, vysvětluje politolog. Poukazuje, že americký kongresman David Obey se v 90. letech obával, že některé z citlivých a tajných technologií vyvíjených v programu F-22 mohou být odhaleny a okopírovány nepřáteli Spojených států, pokud by byl letoun uvolněn pro vývoz.

Obey se bál především o unikátní stealth vlastnosti letounu, podotýká Larson. Vysvětluje, že kongresman předložil svůj dodatek v roce 1998 k zákonu o prostředcích amerického ministerstva obrany.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

 „Žádné z prostředků, které vyčleňuje tento zákon, nesmějí být použity ke schválení licence či prodeje pokročilého taktického stíhače F-22 jakékoliv zahraniční vládě,“ cituje politolog plné znění stručného dodatku.  

Zpět v Sovětském svazu

Během vývoje letounu F-22 americké vzdušné síly původně předpokládaly, že si koupí enormní počet – 750 – těchto stíhaček, připomíná Larson. Dodává, že dnes mají ale pouhých 187 kusů.

Namísto Obeyho dodatku totiž celý program zkomplikovala absence skutečné hrozby, proti které by mohl být letoun F-22 nasazen, upozorňuje odborník. Vyzdvihuje fakt, že F-22 byl navržen tak, aby čelil pokročilým bojovým letounům někdejšího Sovětského svazu.

„S rozpadem Sovětského svazu a momentální unipolaritou Spojených států zde zkrátka nebylo třeba tak pokročilého stíhače,“ uzavírá Larson.

Související

Více souvisejících

F-22 Raptor USA (Spojené státy americké) Izrael Izraelská armáda Americká armáda (U.S. AIR FORCE)

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy