V Německu i v neděli pokračovaly protesty proti krajní pravici, zejména pak proti Alternativě pro Německo (AfD). Jedna z dnešních akcí ale musela být odvolána, protože policie nebyla schopná zajistit bezpečnost účastníků. Plánovaná byla také demonstrace v hlavním městě Berlíně.
Odvolána byla konkrétně demonstrace v Mnichově, na kterou přišlo 80 tisíc lidí. Původně se očekávala účast 25 tisíc občanů, na které mělo dohlížet 400 strážců zákona. Policie kvůli výrazně vyšší účasti oznámila, že není schopná zaručit bezpečnost. Organizátoři proto protest rozpustili.
V neděli se měla uskutečnit akce také v Berlíně. Do ulic Kolína nad Rýnem vyrazilo podle odhadů organizátorů i policie přibližně 70 tisíc lidí.
Protesty proti krajní pravici nabírají sílu v posledních dnech, podpořil je i sociálnědemokratický kancléř Olaf Scholz. Vlnu nevole spustila zjištění investigativních novinářů, že proběhlo tajné střetnutí, na němž se diskutovalo o masových deportacích migrantů a lidí cizího původu. Listopadové schůzky v hotelu v Postupimi se měli zúčastnit vysoce postavení členové AfD, neonacisté či vlivní podnikatelé.
Scholz v pátek řekl, že jde o útok na demokracii. Demonstrantům vyjádřil plnou podporu. "Řeknu to úplně jasně a natvrdo: pravicoví extremisté útočí na naši demokracii," prohlásil kancléř.
Už v pátek proběhl masový protest v Hamburku, přičemž ho potkal podobný osud jako dnešní mnichovskou demonstraci. Kvůli obavám o bezpečnost jej totiž organizátoři předčasně ukončili, protože účast překonala odhady. Podle policie dorazilo 50 tisíc lidí, pořadatelé informovali o 80 tisících účastníků.
Související
Masové demonstrace v Německu: Čtvrt milionu lidí se bouří proti AfD
V Německu pokračují protesty proti krajní pravici, ale již v menší míře
demonstrace v Německu , Německo , Policie Německo , Alternativa pro Německo (AfD)
Aktuálně se děje
před 3 minutami
Příběh, který plnil přední stránky světových médií, skončil tragicky. Amerického studenta našli v Japonsku mrtvého
před 1 hodinou
Rusko je ochotno opět jednat s USA. Míč je ale na straně Američanů, tvrdí
před 2 hodinami
Válka se začíná vracet zpět do Ruska. V tamní společnosti začíná bublat nespokojenost
před 3 hodinami
Rusko, nebo Západ? Arménie v klíčových volbách rozhoduje o své budoucnosti
před 5 hodinami
Americká armáda sestřelila v Hormuzském průlivu íránské útočné drony
před 6 hodinami
Počasí příští týden tropické teploty nepřinese, hrozí ale bouřky
včera
USA nepustily do země klíčové členy íránské fotbalové reprezentace. Teherán vyzval FIFA, aby zasáhla
včera
Pentagon hluboce znepokojují špionážní aktivity Izraele v USA
včera
Americký lékař nakažený ebolou byl propuštěn z nemocnice
včera
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
včera
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
včera
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
včera
Oficiální statistiky eboly klesají. Pozitivní to ale není
včera
Nevycházejte ven, slyšeli obyvatelé Petrohradu. Město čelí masivnímu ukrajinskému útoku
včera
Putin se vyjádřil k nabídce Zelenského na osobní setkání
včera
Mezi EU a USA bují spor o Bosnu a Hercegovinu. Odhaluje skutečné americké motivy na Balkáně
včera
Americké síly zaútočily na íránské radarové stanice, Teherán vyslal balistické rakety
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Poslední dny zlepšily situaci
5. června 2026 22:00
Novinky v případu nálezu části těla na Sokolovsku. Padlo obvinění z vraždy
5. června 2026 21:11
Vybraní svěřenci Miroslava Koubka už jsou v USA. Vedle povinností zažívají i radosti
Než česká fotbalová reprezentace odletěla do zámoří, kde se od 11. června účastní letošního světového šampionátu, musel velezkušený fotbalový stratég Miroslav Koubek rozhodnout, kteří tři čeští reprezentanti přijdou o start na velké fotbalové akci. Jednalo se o nejtěžší moment v jeho bohaté trenérské kariéře, jak sám říkal. Nakonec se rozhodl, že s sebou do USA a Mexika nevezme záložníky Pavla Buchu a Tomáše Ladru a útočníka Christopha Kabonga. Češi už jsou od pondělí v Americe a nejenže stihli trénink, ale také navštívili baseballový zápas či generální konzulát v New Yorku, kde se představitelé reprezentace setkali s českým velvyslancem Miloslavem Staškem.
Zdroj: David Holub