EU dává půl miliardy eur na podporu výroby munice. I kvůli Ukrajině

Evropská komise dnes učinila další krok ve snaze urychlit dodávky zbraní a raket na Ukrajinu. Unie dá na výrobu munice v Evropě celkem 500 milionů eur. Podle předsedkyně komise Ursuly von der Leyenové tak dojde i k posílení vlastní obranyschopnosti sedmadvacítky.  

Komise uvedla, že cílem opatření je zvýšení výrobní kapacity EU a vyřešení současného nedostatku munice a raket včetně jejich součástí. Podle unijního orgánu má dojít k posílení schopnosti obranného průmyslu členských států zajistit včasné dodávky střeliva a raket v Evropě. 

"Ve světle návratu vysoce intenzivního konfliktu do Evropy je včasná dostupnost dostatečného množství těchto produktů rozhodující pro naši bezpečnost a naši pokračující pomoc Ukrajině," podotkla komise. 

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová zopakovala, že unie plní slib podporovat Ukrajinu, která "heroicky odolává brutálnímu ruskému vetřelci", tak dlouho, jak to bude nutné. 

"Stateční ukrajinští vojáci potřebují dostatek vojenského vybavení k obraně země. Proto zvyšujeme a zrychlujeme průmyslovou produkci munice v Evropě. Pomůže to dodat více munice Ukrajině na obranu obyvatel i nám na zesílení evropských obranných schopností," dodala von der Leyenová. 

Související

Více souvisejících

evropská komise zbraně EU (Evropská unie) Ursula von der Leyenová Ukrajina

Aktuálně se děje

před 59 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 4 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 13 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy