Berlín - Nové hřiště, které bude sloužit dětem v berlínské čtvrti Neukölln, vyvolalo debatu o náboženských symbolech ve veřejném prostoru. Podoba hradu se nazamlouvá Křesťanskodemokratické unii (CSU), naopak sociální demokraté (SPD) jsou smířlivější.
Na jedné věžičce nad prolézačkou se objevil půlměsíc, pro mnohé znak islámu. Sociálnědemokratická starostka Neuköllnu Franziska Giffeyová nicméně uvedla na pravou míru, že věžička s půlměsícem nepředstavuje mešitu, nýbrž orientální hrad.
Hřiště vzniklo u školky, která se jmenuje Alibaba a jeho loupežníci, a děti, které do ní chodí, si jeho téma samy vybraly. Giffeyová připomněla, že v její čtvrti je tradicí stavět hřiště na motivy různých pohádek, existuje už hřiště, jež vzniklo podle Pipi Dlouhé punčochy.
Podle zástupce berlínské Křesťanskodemokratické unie (CSU) Burkarda Dreggera se dá ztvárnění nového hřiště označit "za originální, nebo také zcela jednoduše za pitomé". Jistá Anja M., matka šestileté holčičky, listu Berliner Zeitung řekla, že náboženství na dětské hřiště nepatří. Připomněla, že neexistují prolézačky připomínající kostely nebo synagogy.
"Musíme se ptát, jakým směrem se ubírá naše společnost, když nedokážeme přijmout orientální pohádku na hřišti, aniž bychom nezabředli do debaty o islamismu," posteskla si v deníku Die Welt neuköllnská starostka.
Související
Pád Berlínské zdi před 35 lety je symbol. Studenou válku ale neukončil
Z Paříže do Berlína nově za 8 hodin. Bude spuštěna nová linka superrychlého vlaku
Berlín , islám , Náboženství , Německo , děti
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
před 1 hodinou
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
včera
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
včera
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
včera
Ministerstvo naznačilo, kolik budou stát dálniční známky pro příští rok
včera
Chmurný návrat fotbalistů do Prahy. Krejčí přednesl svůj pohled na český fotbal
včera
ANO by vyhrálo, ale přišlo by o Motoristy, ukázal květnový průzkum
včera
Extrémně silné bouřky na východě Česka. Nebezpečně tam stoupají i hladiny řek
včera
Trenér Miroslav Koubek nakonec skončil u české fotbalové reprezentace
včera
Červencové počasí může být teplejší, než je obvyklé, tvrdí meteorologové
včera
Politico: EU se potýká s hlubokou průmyslovou krizí. Neví, jak ji řešit
včera
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
včera
Poslanecká sněmovna schválila omezení pravomocí prezidenta u stálých misí
včera
Vláda dál háže Pavlovi klacky pod nohy. Nedala mu mandát a sama rozhodla, kdo s ním poletí do Ankary
včera
V Praze roste počet lidí nakažených svrabem. Problémem není MHD
včera
Teherán chystá rozsáhlé obřady za Chameneího, konat se budou i mimo Írán. Proč až po čtvrt roce, ptají se kritici
včera
Středeční počasí: Českem otřesou další bouřky, mohou být i velmi silné
včera
Venezuela má největší zásoby ropy, lidé ale vyhrabávají oběti zemětřesení ručně. Chybí benzín do rypadel
včera
Putin nařídil armádě vypracovat plány na obsazení Kyjeva
včera
Babiš dostal od Agrofertu více než 4 miliardy
Mimořádně vysoké finanční prostředky získal před koncem loňského roku od koncernu Agrofert tehdejší majitel a nynější předseda vlády Andrej Babiš. Vyplývá to z nového majetkového přiznání, které jsou politici povinni odevzdávat vždy do konce června.
Zdroj: Libor Novák