Bratislava - Vláda Roberta Fica dnes schválila zapojení Slovenska do přípravy posílené evropské spolupráce v obraně (PESCO). V říjnu slovenský prezident, premiér a šéf parlamentu ve společném prohlášení potvrdili proevropské a proatlantické směřování své země, přihlásili se také k takzvanému jádru EU.
PESCO představuje institut stálé strukturované spolupráce v oblasti budovaní obranných a vojenských kapacit a vykonávání vojenských aktivit ve jménu EU. Podle slovenské vlády je otevřen pro členské státy evropské osmadvacítky, jejichž vojenské kapacity splňují vyšší kritéria, zavážou se plnit nejnáročnější mise a operace a pravidelně budou určovat výši investic do vojenského vybavení.
"Pro Slovenskou republiku představuje účast v PESCO příležitost posílit své obranné způsobilosti a zároveň tak přispět ke schopnosti Evropské unie efektivně reagovat na současné bezpečnostní hrozby," uvedl slovenský ministr obrany Peter Gajdoš.
Formální zahájení posílené spolupráce v obraně se očekává v prosinci. Účast na projektu členské státy oznámí příští týden ve společném prohlášení, podle Bratislavy předběžný zájem projevilo 21 států.
Slovensko už dříve začalo s modernizací armády, která se potýká se zastaralou technikou. Ficův kabinet ale odložil z dnešního jednání materiál o způsobu nákupu obrněných vozidel pro armádu v odhadované hodnotě 1,2 miliardy eur (30,7 miliardy korun). Vláda se dříve přihlásila k postupnému navyšování výdajů na obranu, které loni dosáhly v přepočtu 1,16 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Slovensko dlouhodobě neplní svůj závazek, který mu vyplývá z členství v NATO, aby na obranu vynakládalo dvě procenta výkonu ekonomiky.
Související
Jsme mimořádně oslabení a ohrožení, říká Fico po unijním summitu
Slovenská policie reaguje na požár v Pardubicích
Slovensko , Armáda SR , Robert Fico , EU (Evropská unie) , PESCO (evropská spolupráce v obraně)
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Novinky k pardubickému případu. Policie zadržela první údajné pachatele
před 1 hodinou
Hrozí slovinský scénář? Zjistili jsme, jak to v Česku vypadá s pohonnými hmotami
před 2 hodinami
Dva miliony dolarů za plavbu? Írán údajně zpoplatnil průjezd Hormuzským průlivem
před 3 hodinami
Oligarchie, korupce, potlačování odpůrců. Macinka táhne Česko špatným směrem, podporou Orbána velebí kolaboraci a ruské praktiky
před 4 hodinami
„Budeme bojovat až do úplného vítězství.“ Írán odmítá jakoukoliv dohodu s USA
před 5 hodinami
Pákistán chce zprostředkovat rozhovory USA s Íránem. Hlavním vyjednavačem má být Vance
před 6 hodinami
Jeho díla chrání vlády i ničí skartovačky. Legendární umělec Banksy byl po 25 letech odmaskován
před 6 hodinami
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
před 7 hodinami
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
před 8 hodinami
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
před 9 hodinami
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
před 10 hodinami
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
před 11 hodinami
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
Podle informací, které získal deník The Washington Post, se ruské tajné služby pokoušejí drastickými metodami ovlivnit nadcházející dubnové volby v Maďarsku. Cílem operací je udržet u moci premiéra Viktora Orbána, který je pro Kreml klíčovým spojencem uvnitř NATO i Evropské unie. Ruská civilní rozvědka (SVR) totiž ve svých interních analýzách varuje, že Orbánova popularita v důsledku zhoršující se ekonomické situace prudce klesá a hrozí mu volební porážka.
Zdroj: Libor Novák