Berlín/Vídeň/Praha - Česko se podle německého tisku odklání od Západu a znovuzvolení Miloše Zemana hlavou státu prý připomíná, jak rozdělená je Evropská unie. Rakouská média se obávají, že se z extrému stane normalita.
Frankfurter Allgemeine Zeitung se zabývá příčinami Zemanova úspěchu. Vysvětlení, že vítězného kandidáta volili hůře vzdělaní lidé, podle něj nestačí. "Možná, že nevzdělanost není tolik důvodem jeho popularity, jako spíše pocit zanedbání elitou," vyjadřuje své přesvědčení deník.
Českým prezidentským volbám se věnuje i deník Südwest Presse, podle něhož se země odklání od Západu. "Zeman zemi pět let mentálně vedl na Východ," konstatuje list.
Komentátor listu Süddeutsche Zeitung konstatuje, že Zeman a francouzský prezident Emmanuel Macron nemají prakticky nic společného. "Přesto tvoří vítězství Francouze v uplynulém roce a Čecha o tomto víkendu dvě strany téže mince - přinejmenším pro Evropu. Macronovo vítězství nad nepřítelkyní EU Marine Le Penovou bylo okamžikem vydechnutí. Zemanův úspěch však připomíná, že krize není překonaná," míní německý deník.
Na Hrad se podle něj Zeman, který obdivuje ruského prezidenta Vladimira Putina, dostal, protože namísto toho, aby se stavěl strachu, ho dokázal podněcovat tak, aby mu to přineslo prospěch. Třiasedmdesátiletý politik nemá jasný ideologický plán a jeho moc je omezená. "Je proto jednoduché význam jeho vítězství podcenit. Tam, kde ale ustavičně vyhrávají ti, kdo šíří strach a kážou izolaci, nebude mít Evropská unie v dlouhodobém horizontu žádnou šanci," uzavírá Süddeutsche Zeitung.
"Miloš Zeman je instinktivní politik, který dokáže vyslídit náladu (ve společnosti) a využít ji ve svůj prospěch," napsal rakouský list Der Standard, podle kterého je současná hlava státu "při pohledu na výsledky demokratických voleb nejúspěšnějším českým politikem od změny režimu v roce 1989".
Častá kritika Zemanovy vulgární rétoriky je oprávněná, je to ale jen jedna strana mince, upozornil list. Vítěz českých prezidentských voleb je totiž velmi schopný politik: "Vyjíždí do regionů, je vždy dobře připraven, vyzná se v místních problémech," napsal Der Standard.
Nad českými prezidentskými volbami nicméně - stejně jako před pěti lety, kdy Zemanovi podlehl Karel Schwarzenberg - "visí stín polopravd a vymyšlených scénářů o ohrožení". Podle listu Der Standard je jedním z největších Zemanových talentů schopnost oslovit voliče na obou krajích politického spektra. "Dosud to pomáhalo extremisty neutralizovat. Nyní ale hrozí nebezpečí, že se z extrému stane normalita," dodal list v komentáři.
Švýcarský list Tagesanzeiger v komentáři uvádí, že v Česku zvítězila politika nahánění strachu. "Znovuzvolení Miloše Zemana českým prezidentem je varovný signál, který by měla EU brát vážně," napsal.
"Vnitropolitické procesy v Praze potvrzují, že ve středoevropských zemích cosi vykolejilo," napsal v komentáři maďarský list Népszava. Evropskou unií Zemanovo vítězství sice v základech neotřese, lze se podle něj ale obávat, že Zeman udělá vše pro to, aby premiéra Andreje Babiše "spojením s pravicovými a levicovými extremisty natrvalo dostal k moci".
Související
Debaty kandidátů na prezidenta před prvním kolem: Kdy a kde poběží?
Při prezidentské kampani Miloše Zemana byl třikrát porušen zákon
prezidentské volby 2018 , Miloš Zeman , EU (Evropská unie) , Německo , Noviny / tisk , Rakousko
Aktuálně se děje
před 40 minutami
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
před 1 hodinou
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
před 2 hodinami
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
před 3 hodinami
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
před 4 hodinami
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
před 4 hodinami
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
před 5 hodinami
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
před 7 hodinami
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
včera
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
včera
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
včera
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
včera
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
včera
Policisté hledají výtržníka. Odjíždějícímu autobusu pražské MHD rozbil dveře
včera
Zemřel Oskar Petr, autor legendárních hitů Lucie či Davida Kollera
včera
Ostravský Baník hledá marně cestu z krize. Pomoci má už čtvrtý trenér za sezónu
včera
Letní počasí dorazí už o víkendu. Meteorologové řekli, co není vyloučeno
včera
Evropský parlament se postavil proti Orbánovu muži. Maďarského eurokomisaře vyzval k rezignaci
včera
Von der Leyenová: Rusové mají pocit, že se opět nacházejí za železnou oponou. Tentokrát je digitální
včera
Ceny ropy po oznámení o blokádě přístavů prudce vzrostly
včera
Nový rozsudek v Cimického kauze. Psychiatr má skončit za mřížemi
Padlo nové rozhodnutí v kauze psychiatra Jana Cimického. Obvodní soud pro Prahu 8 jej ve středu znovu uznal vinným ve všech bodech obžaloby. Cimický dostal trest pět let odnětí svobody a také zákaz lékařské činnosti na dobu deseti let.
Zdroj: Jan Hrabě