Začátek italexitu? Na jihu EU doutná časovaná bomba

Řím - Zakladatel italského antiestablišmentového Hnutí pěti hvěd Beppe Grillo řekl, že by se mělo vypsat referendum o jednotné evropské měně. Nejednalo by se tedy o italexit, ačkoli by se dalo spekulovat, zda by případný návrat k původní měně nemohl posílit euroskeptické nálady. Vzhledem k výrazné změně programu této strany však nelze očekávat, že by se svými vizemi uspěl. Informoval o tom server Politico.eu.

Beppe Grillo, italský komediant a zakladatel Hnutí pěti hvězd, které v podstatě vzniklo na negativních náladách italských voličů během vstupu do eurozóny, se domnívá, že strana upouští od svých původních ideálů, mezi něž patří i skepse vůči jednotné měně.

"Vypišme referendum o eurozóně. Ať se Italové vyjádří. Souhlasí s ní, či nikoliv? Je zde nějaký plán B? Měli bychom, či neměli vystoupit z EU ?," řekl Grillo v rozhovoru pro francouzský server Putsch.

Grillo zároveň připomněl, že existují dvě evropské ekonomiky, a to jižní a severní. "My, Italové, patříme na jih," dodal Grillo. Referendum o návratu k původní italské měně je však vyloučené, neboť italská ústava zakazuje lidové hlasování o zahraničněpolitických otázkách.

Dalším důvodem, proč nemůže Grillův přístup obstát, je i fakt, že Hnutí pěti hvězd nemělo referendum o eurozóně, jakož i italexitu, ani zařazené ve svém politickém programu. Ačkoliv se tváří jako euroskeptická strana, od svých původních záměrů už upustilo, zejména poté, co byl 69letý Grillo vystřídán 31letým Luigim Di Maio, který je momentálně nejpravděpodobnějším kandidátem na italského premiéra.

Hnutí pěti hvězd získalo v březnových volbách jako samostatná strana nejvíc hlasů, ale nemá v parlamentu dostatečný počet křesel, aby mohlo vládnout samo. Ačkoliv se Di Maio netají svými ambicemi vládnout Itáliil, veškerá jeho vyjednávání o vládní koalici skončila neúspěchem. Podle některých politických komentářů je nyní pod velkým tlakem ze strany staršího členstva strany, včetně Grilla, který se nově snaží využít nové situace.

Itálie se momentálně nachází v politické krizi, kdy se nedaří sestavit novou vládu. Italský prezident Sergio Mattarella pověřil předsedu Poslanecké sněmovny Roberta Fica mezistranickým vyjednáváním s tím, že by preferoval vládu Hnutí pěti hvězd se středolevicovou Demokratickou stranou.

Pokud by veškeré pokusy o novou vládu selhaly, musel by Mattarella jmenovat úřednickou vládu, a vypsat nové volby. S tím se však neztotožňuje jak Hnutí pěti hvězd, tak i krajně pravicová Liga Severu Mattea Salviniho. Salvini i Di Maio se snaží být právě těmi, kdo se postaví do čela nové italské vlády. Jejich potenciální vzájemná spolupráce ztroskotává na bývalém italském premiérovi Silviu Berlusconnim a faktu, že by oba chtěli být těmi, kdo bude příštím italským premiérem.

Pokud se nepodaří sestavit novou italskou vládu, hrozí, že se nepodaří zastavit zvýšení DPH, což může mít negativní vliv na mezinárodní trh, jelikož Itálie je třetí nejvíce zadluženou ekonomikou.

Související

Více souvisejících

Itálie eurozóna EU (Evropská unie) Euro (měna) Beppe Grillo (Hnutí pěti hvězdiček)

Aktuálně se děje

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

včera

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

včera

Počasí se o víkendu mírně oteplí. V neděli naměříme 13 stupňů

V sobotu ráno postoupí zvlněná studená fronta dále k severovýchodu. Počasí u nás bude nadále ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou. Uvedl to ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy