Euro (měna)

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie. Komentář

Česko dál říká společné evropské měně ne. Má to dnes ještě smysl?

Kdo sleduje finančně-ekonomické a politické zprávy z tuzemska i ze světa, nemohl být uprostřed třetího srpnového týdne roku 2022 výrazně překvapen po zveřejnění rozdílů výše inflace v ČR a v Evropě. Nynější data, třeba ta, která zveřejnila hlavní zpravodajská relace České televize v tzv. prime time, ukazují, že Česko má čtvrtou nejvyšší inflaci v Evropě. Před českou hodnotou znehodnocení peněz ve výši 17,3 procenta jsou už jen pobaltské státy. Nejsilnější ekonomika „sedmadvacítky“, tedy Německo, má za poslední rok inflaci ve výši 8,5 procenta a ve Francii je to dokonce jen necelých sedm procent. A zatímco v celé Evropské unii, tedy i zemích, které ani přes letité členství nebyly sto zavést společnou měnu euro, činila za poslední rok inflace 9,8 procenta, v těch zemích, které euro mají je to méně - 8,9 %. Otázka tedy zní: Opravdu je euro nevýhodné?
Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Na euro je ještě brzy, říká Rusnok. Podle šéfa ČNB je to věc politiků

Přestože Češi patří mezi nejvíce euroskeptické národy v Evropě a jejich postoj vůči případnému přijetí společné evropské měny je odmítavý, ekonom Jan Švejnar si myslí, že je chyba v osvětě a že by vstup do eurozóny mohl být prospěšný. Zároveň také přiznal, že je mnohem nižší jistota kurzu, a tudíž není pravda, že by euro způsobovalo inflaci.
Ekonomika, ilustrační fotografie

Jak z krize? Z každého "německého" eura dostane Česko cent, pochvaluje si ekonom

Po Záhřebu přebírá pomyslnou štafetu v předsednictví EU Berlín, který avizoval, že jeho hlavní prioritou bude boj s dopady koronakrize na hospodářství a ekonomiku. Jednotlivé členské země tak mohou počítat, že se svými problémy nezůstanou na holičkách, a že jim Unie pomůže. Vyhýbat se ale nehodlá ani dalším klíčovým tématům jako jsou klima, digitalizace a brexit.
Itálie (Miláno): Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

"Strašlivá výzva". Ekonom naznačil, co čeká nejen italskou ekonomiku

NÁZOR - Dluhová krize v Itálii v roce 2012 hrozila, že roztrhá euro na kusy, ale tehdejší předseda Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi úspěšně vytáhl na pomoc, připomíná ekonom Desmond Lachman v komentáři pro server National Interest. Analytik z think tanku American Enterprise Institute zmiňuje slavná Draghiho slova, že ECB učiní vše, aby euro zachránila, nehledě na náklady.
Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Bulharsko v červenci rozhodne o proceduře zavedení eura

Žádost Bulharska o vstup do mechanismu směnných kurzů ERM-2, který je jakousi čekárnou na členství v eurozóně, by měla být přezkoumána v červenci. Oznámil to dnes premiér Bojko Borisov, který zároveň vyzval místní banky, aby do té doby pečlivě sledovaly svou kapitálovou přiměřenost, a vyhnuly se tak případným novým překážkám pro přejití eura.
Ilustrační foto

Česko ve víru demonstrací: Lidé chtějí přijetí eura a pád Babiše

U sochy svatého Václava na pražském Václavském náměstí se dnes uskutečnil happening za přijetí eura v České republice a bližší spolupráci ČR s unií. Několik stovek lidí se sešlo i na brněnském náměstí Svobody, aby znovu jako na jaře několikrát demonstrovali proti předsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO).
Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Přijetí eura tříští politiky. Podle ekonoma zatím výhody nemá

Jednou z hlavních nevýhod přijetí eura je, že se eurozóna neumí vypořádat se zadlužením členských států. To vytváří finanční rizika i pro ostatní členy. Serveru EuroZprávy.cz to sdělil ekonom z Vysoké školy ekonomické v Praze Karel Brůna s tím, že mnohé výhody eura firmy mohou využívat i za situace, kdy Česko k této měně nepřistoupí.
Karel Gott (Foto: Facebook/Karel Gott)

Gott vzbudil zájem v Německu. Bude na eurobankovce

Portrét zpěváka Karla Gotta bude na pamětní eurobankovce, která se začne prodávat v den jeho osmdesátin 14. července v Praze. Bankovka s nominální hodnotou nula euro v limitovaném a číslovaném množství 5000 kusů vyjde v rámci projektu Euro Souvenir Česko. Prodej pamětních euro bankovek se uskuteční prostřednictvím dvou speciálních výdajových automatů v prodejně Supraphon Musicpoint na Jungmannově náměstí. Jejich cena bude 50 korun. ČTK dnes o tom za společnost Supraphon informovala Kateřina Králová.
Americký dolar, ilustrační fotografie

Konec nadvlády dolaru? EU má ambiciózní plán

Stále viditelnější spory USA vedenými administrativou Donalda Trumpa a evropskými státy se projevují i v ekonomické oblasti. Začínají se objevovat výzvy k posílení eura. Chce tak omezit vliv dolaru, tvrdí magazín Foreign Policy.
Evropská unie, ilustrační foto

Pohár trpělivosti přetekl: Itálie bude potrestána za svou rozpočtovou neposlušnost

Italská populisticko-extremistická vláda svojí fiskální politikou porušuje rozpočtová pravidla EU. Místopředseda Evropské komise pro euro a sociální dialog Valdis Dombrovskis dokonce varoval, že pokud bude tento trend pokračovat i nadále, hrozí ekonomický kolaps. Z tohoto důvodu se Evropská komise rozhodla minulý týden zahájit disciplinární řízení proti Itálii. Informoval o tom server Politico.eu.
EUR

Končí "bin Ládinova bankovka", centrální banky eurozóny zastavily emisi

Centrální banky Německa a Rakouska v pátek jako poslední v Evropě přestaly vydávat do oběhu bankovky o nominální hodnotě 500 eur (12.852 Kč). Většina centrálních bank eurozóny emisi ukončila už koncem ledna, Německo a Rakousko ale měly kvůli většímu používání této bankovky výjimku. Pětiseteurové bankovky nadále zůstávají platným platidlem.
Jaroslaw Kaczyński

Polsko ocenilo význam EU. Před přijetí eura důrazně varuje

Polsko by v současnosti nemělo usilovat o přijetí společné evropské měny, neboť by to poškodilo polskou ekonomiku. Během sněmu v Poznani to dnes prohlásil předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Měsíc před volbami do Evropského parlamentu (EP) šéf konzervativců označil členství Polska v Evropské unii za výhodné. Premiér Mateusz Morawiecki podle agentury PAP zdůraznil, že v EP by měli zemi reprezentovat poslanci, kteří budou bojovat za posilování rovnosti členských států.
EUR - evropská měna

ČR loni splnila podmínky pro přijetí eura, mívala ale problémy

Česká republika od svého vstupu do EU v květnu 2004 u maastrichtských kritérií pro přijetí eura několikrát nesplnila kritérium cenové stability a kritérium deficitu veřejných financí. Naopak posledních 15 let plní bez problémů kritérium veřejného dluhu a úrokových sazeb. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí k zavedení eura. Loni země splnila všechny požadavky kromě účasti v mechanismu směnných kurzů ERM-2. Kritéria by podle odhadů odborníků měla země plnit i v dalších letech.
Zlato

Valuty pro Madura. Patnáct tun zlata chce vyměnit za eura

Vláda prezidenta Nicoláse Madura se chystá poslat 15 tun zlata z rezerv venezuelské centrální banky do Spojených arabských emirátů (SAE) a získat za to eura v hotovosti. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného vládního činitele. Výměna zlata za eura je zřejmě reakcí na kroky Washingtonu, který se snaží odstřihnout Madurovu autoritářskou vládu od financí v zahraničí i od zdrojů příjmů, a pomoci tak ke změně režimu v této jihoamerické zemi.

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Únik plynu z poškozených plynovodů Nord Stream

Ukrajinská armáda tajně plánovala zničit Nord Stream, píše WP

Podle amerických zpravodajců plánoval v loňském roce tým ukrajinské armády zničit plynovod Nord Stream, kterým proudil plyn z Ruska do Německa a zbytku Evropy. Uvedl to server Washington Post s odkazem na informace CIA, které měl portál obdržet od zpravodajské agentury nejmenované evropské země.

Aktualizováno před 23 minutami

Ukrajinci tvrdí, že Rusové vyhodili do povětří Kachovskou přehradu. (6.6.2023) Prohlédněte si galerii

Mimořádná zpráva Rusko vyhodilo do vzduchu Kachovskou přehradu, řekl Kyjev. Začala evakuace

Přehrada Nová Kachovka v Chersonské oblasti je fatálně poškozená. Ukrajinské úřady nyní chystají nutná opatření, bude zasedat bezpečnostní rada. Lidé v ohrožené oblasti se evakuují. Ukrajinská armáda z jejího zničení obvinila Moskvu, ta se brání. EuroZprávy.cz situaci monitorují. Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází výše po toku Dněpru, je podle na sobě nezávislých zdrojů zatím v bezpečí.

před 55 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

Petr Pavel

Lidé nejvíce důvěřuji Pavlovi, Babišovi a Okamurovi. Propadla Pekarová Adamová, Černochová i Fiala

Jediným vrcholným českým politikem, kterému lidé více důvěřují než nedůvěřují, je prezident Petr Pavel. Velké důvěry se těší také předseda hnutí ANO Andrej Babiš a předseda SPD Tomio Okamura. Naopak největší nedůvěru lidé cítí k předsedkyni Poslanecké sněmovny za TOP 09 Markétě Pekarové Adamové a dobře si nevede ani premiér Petr Fiala (ODS). Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Kachovskou přehradu zřejmě zničila ruská motostřelecká brigáda, řekl Podoljak

Kachovskou přehradu zřejmě vyhodila do vzduchu ruská 205. motostřelecká brigáda. Podle serveru BBC to dnes uvedl poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak s odvoláním na údaje od ukrajinské rozvědky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy