Proč v Česku neplatíme eurem? Kdy se to změní?

Pří výpravě na zimní dovolenou nezbývá než vyrazit do směnárny pro eura, ať už jedem do Rakouska, Itálie nebo na Slovensko. Kdo by si peníze raději neměnil si počká, ale měl by se i dočkat.

Vstupem do Evropské unie se Česká republika zároveň zavázala k přijetí společné měny. Euro tak musí přijmout všechny státy Evropské unie krom těch, co si vyjednaly výjimku a mezi ně Česká republika nepatří. Jde o Dánsko a Velkou Británii. V Dánsku se sice neplatí eurem, ale země splňuje všechny podmínky k jeho přijetí a zejména tu nejzásadnější. Dlouhodobý pobyt v ERM II. O co se jedná?

Jde o provázání obou měn, kdy národní měna vůči euru neposiluje ani neoslabuje. Pro Dánsko to v praxi znamená, že sice tisknou vlastní bankovky, ale dánská koruna se na devizovém trhu chová úplně stejně jako euro. Tudíž mají Dánové v podstatě euro, kterým se nedá platit v zahraničí. Britská libra takto s eurem provázaná není, ale Británie požádala o vystoupení z Evropské unie. Tudíž jediná země s plnohodnotnou výjimkou v účasti na společné měně bude záhy mimo Evropskou unii.

 

V pásmu ERM II je potřeba pobývat nejméně dva roky a po-té je možné přijmout Euro.  A jaká jsou další kritéria? Vládní deficit musí být pod 3% HDP a státní dluh do 60% HDP, obě kritéria Česká republika splňuje. Aktuálně by měla problém s požadavkem na inflaci do 1,5% hodnoty referenčního čísla, které je průměrem hodnot tří států eurozóny s nejnižší inflací. Nicméně v minulosti česká ekonomika dosahovala i na tento parametr, tudíž fakticky k přijetí Eura v Česku nejsou zásadní ekonomické překážky.

V současnosti přijetí eura brání především politický odpor, který vychází z nezájmu obyvatel o společnou evropskou měnu. Hnutí ANO, které dominuje současné politické scéně, přistupuje k Euru velmi váhavě. Naopak podnikatelé by si přáli, aby se euro co nejrychleji zavedlo.

Komu situace nejvíce prospívá? Kdo nejvíce vydělává na tom, že Česko nemá euro? Především všechny velké, ale i malé banky, jelikož na převodech měn účtují nemalé poplatky. Země eurozóny ročně ušetří odhadem 15 miliard eur právě na platbách bankám na převodech měn. Pokud má eurozóna 290 mil. obyvatel, tak poměrově by Česko hypoteticky na těchto poplatcích ušetřilo přibližně 0,5 miliardy euro tj. přibližně 13 miliard korun. 

Související

Euro, ilustrační fotografie. Komentář

Šest argumentů pro euro. Je reálné, že ho Česko přijme?

Prezident Petr Pavel ve svém novoročním projevu vyzval k přijetí eura a jeho slova nezůstala bez odezvy. Tohle téma se znovu (pokolikáté už?) stala centrem veřejné debaty v naší zemi. A ta debata jede jako vždy do nesmyslných zatáček, ostatně jako vždy, když se v té naší nejen strdím oplývající, ale hlavně odborníky na všechno překypující zemi něco řeší. Na jedné straně se straší jak o život, na straně druhé se maluje nebe bez mráčku. Klasika. 

Více souvisejících

Euro (měna) peníze EU (Evropská unie) eurozóna

Aktuálně se děje

před 46 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy