Konec nadvlády dolaru? EU má ambiciózní plán

Stále viditelnější spory USA vedenými administrativou Donalda Trumpa a evropskými státy se projevují i v ekonomické oblasti. Začínají se objevovat výzvy k posílení eura. Chce tak omezit vliv dolaru, tvrdí magazín Foreign Policy.

USA a EU mají řadu rozporů na mezinárodní politické scéně. Týkají se především mezinárodních sankcí. EU nesouhlasilo s Trumpovým rozhodnutím odstoupit z jaderné dohody s Íránem a zavést proti němu velmi tvrdé sankce. Evropské státy se pokoušely prostřednictvím speciálního finančního programu INSTEX dodat Íránu humanitární a zdravotní pomoc navzdory ekonomickým sankcím ustanoveným USA. Tento projekt však není příliš účinný.

EU nesouhlasí s USA jen v případě Íránu. Německu se nelíbí hrozby, které se na něj snáší ze strany Trumpa kvůli ropnému plynovodu z Ruska. Francie se vymezila proti snaze USA omezit v Evropě a jinde působení čínského technologického gigantu Huawei a odkazovala přitom na ochranu svým suverénních zájmů. I Španělsko vyjádřilo nespokojenost s obnovenými sankcemi USA vůči Kubě.

EU se též nelíbí obchodí válka, kterou USA vede s Čínou a celkově obchodní protekcionismus Trumpovy adminsitrativy, který se projevuje např. v uvalení cel na  ocel a hliník z EU.Trump v dubu též ohlásil, že USA se chystají uvalit odvetná cla za subvence pro výrobce letadel Airbus.

Spojené státy mohou využívat tohoto ekonomického nátlaku, protože dolar zůstává světovou rezervní měnou, která je nejpoužívanější v mezinárodních transakcích. To platí i pro Evropu. Ačkoliv EU je největším dovozcem energie na světě, za ropu, uhlí a zemní plyn většinou platí v dolarech.

EU by ráda toto změnilo a učinilo z eura silnější měnu. Evropská centrální banka (ECB) ve svém čtvrteční zprávě napsala, že vzrůstající obavy z dopadu napětí v mezinárodním obchodě, včetně uvalení jednostranných sankcí, vedly k sílící podpoře eura jako globální měny.

Minulý rok končící předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval k hlubším ekonomickým reformám, aby se posílilo euro v globální ekonomice. „Euro se musí stát tváří a nástrojem nové, více suverénní Evropy,“ řekl bývalý lucemburský premiér.

EU se tak přidává k státům jako jako Čína, Ruska, ale i Japonsko, které se dlouhodobě pokouší o ustanovení vlastní finanční soběstačnosti ve světě, ve kterém dominuje dolar. EU má tu výhodu, že euro je druhá nejsilnější měna na světě.

Zatímco podíl eura na přeshraničních transakcích zůstává na stejné úrovni - necelá třetina všech transakcí - podíl eura na světových devizových rezervách za poslední rok rostl, zatímco dolar klesl na nejnižší úroveň za téměř 20 let.

Nicméně, úředníci EU přiznávají, že k tomu, aby se z eura stala skutečně silná globální měna, je ještě dlouhá cesta. EU chybí skutečně panevropské banky a kapitálové trhy, které zůstávají rozděleny podle národních liniích.

Související

Euro, ilustrační fotografie. Komentář

Šest argumentů pro euro. Je reálné, že ho Česko přijme?

Prezident Petr Pavel ve svém novoročním projevu vyzval k přijetí eura a jeho slova nezůstala bez odezvy. Tohle téma se znovu (pokolikáté už?) stala centrem veřejné debaty v naší zemi. A ta debata jede jako vždy do nesmyslných zatáček, ostatně jako vždy, když se v té naší nejen strdím oplývající, ale hlavně odborníky na všechno překypující zemi něco řeší. Na jedné straně se straší jak o život, na straně druhé se maluje nebe bez mráčku. Klasika. 

Více souvisejících

Euro (měna) americký dolar EU (Evropská unie) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy