Konec nadvlády dolaru? EU má ambiciózní plán

Stále viditelnější spory USA vedenými administrativou Donalda Trumpa a evropskými státy se projevují i v ekonomické oblasti. Začínají se objevovat výzvy k posílení eura. Chce tak omezit vliv dolaru, tvrdí magazín Foreign Policy.

USA a EU mají řadu rozporů na mezinárodní politické scéně. Týkají se především mezinárodních sankcí. EU nesouhlasilo s Trumpovým rozhodnutím odstoupit z jaderné dohody s Íránem a zavést proti němu velmi tvrdé sankce. Evropské státy se pokoušely prostřednictvím speciálního finančního programu INSTEX dodat Íránu humanitární a zdravotní pomoc navzdory ekonomickým sankcím ustanoveným USA. Tento projekt však není příliš účinný.

EU nesouhlasí s USA jen v případě Íránu. Německu se nelíbí hrozby, které se na něj snáší ze strany Trumpa kvůli ropnému plynovodu z Ruska. Francie se vymezila proti snaze USA omezit v Evropě a jinde působení čínského technologického gigantu Huawei a odkazovala přitom na ochranu svým suverénních zájmů. I Španělsko vyjádřilo nespokojenost s obnovenými sankcemi USA vůči Kubě.

EU se též nelíbí obchodí válka, kterou USA vede s Čínou a celkově obchodní protekcionismus Trumpovy adminsitrativy, který se projevuje např. v uvalení cel na  ocel a hliník z EU.Trump v dubu též ohlásil, že USA se chystají uvalit odvetná cla za subvence pro výrobce letadel Airbus.

Spojené státy mohou využívat tohoto ekonomického nátlaku, protože dolar zůstává světovou rezervní měnou, která je nejpoužívanější v mezinárodních transakcích. To platí i pro Evropu. Ačkoliv EU je největším dovozcem energie na světě, za ropu, uhlí a zemní plyn většinou platí v dolarech.

EU by ráda toto změnilo a učinilo z eura silnější měnu. Evropská centrální banka (ECB) ve svém čtvrteční zprávě napsala, že vzrůstající obavy z dopadu napětí v mezinárodním obchodě, včetně uvalení jednostranných sankcí, vedly k sílící podpoře eura jako globální měny.

Minulý rok končící předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval k hlubším ekonomickým reformám, aby se posílilo euro v globální ekonomice. „Euro se musí stát tváří a nástrojem nové, více suverénní Evropy,“ řekl bývalý lucemburský premiér.

EU se tak přidává k státům jako jako Čína, Ruska, ale i Japonsko, které se dlouhodobě pokouší o ustanovení vlastní finanční soběstačnosti ve světě, ve kterém dominuje dolar. EU má tu výhodu, že euro je druhá nejsilnější měna na světě.

Zatímco podíl eura na přeshraničních transakcích zůstává na stejné úrovni - necelá třetina všech transakcí - podíl eura na světových devizových rezervách za poslední rok rostl, zatímco dolar klesl na nejnižší úroveň za téměř 20 let.

Nicméně, úředníci EU přiznávají, že k tomu, aby se z eura stala skutečně silná globální měna, je ještě dlouhá cesta. EU chybí skutečně panevropské banky a kapitálové trhy, které zůstávají rozděleny podle národních liniích.

Související

Euro, ilustrační fotografie. Komentář

Šest argumentů pro euro. Je reálné, že ho Česko přijme?

Prezident Petr Pavel ve svém novoročním projevu vyzval k přijetí eura a jeho slova nezůstala bez odezvy. Tohle téma se znovu (pokolikáté už?) stala centrem veřejné debaty v naší zemi. A ta debata jede jako vždy do nesmyslných zatáček, ostatně jako vždy, když se v té naší nejen strdím oplývající, ale hlavně odborníky na všechno překypující zemi něco řeší. Na jedné straně se straší jak o život, na straně druhé se maluje nebe bez mráčku. Klasika. 

Více souvisejících

Euro (měna) americký dolar EU (Evropská unie) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 55 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy