Konec nadvlády dolaru? EU má ambiciózní plán

Stále viditelnější spory USA vedenými administrativou Donalda Trumpa a evropskými státy se projevují i v ekonomické oblasti. Začínají se objevovat výzvy k posílení eura. Chce tak omezit vliv dolaru, tvrdí magazín Foreign Policy.

USA a EU mají řadu rozporů na mezinárodní politické scéně. Týkají se především mezinárodních sankcí. EU nesouhlasilo s Trumpovým rozhodnutím odstoupit z jaderné dohody s Íránem a zavést proti němu velmi tvrdé sankce. Evropské státy se pokoušely prostřednictvím speciálního finančního programu INSTEX dodat Íránu humanitární a zdravotní pomoc navzdory ekonomickým sankcím ustanoveným USA. Tento projekt však není příliš účinný.

EU nesouhlasí s USA jen v případě Íránu. Německu se nelíbí hrozby, které se na něj snáší ze strany Trumpa kvůli ropnému plynovodu z Ruska. Francie se vymezila proti snaze USA omezit v Evropě a jinde působení čínského technologického gigantu Huawei a odkazovala přitom na ochranu svým suverénních zájmů. I Španělsko vyjádřilo nespokojenost s obnovenými sankcemi USA vůči Kubě.

EU se též nelíbí obchodí válka, kterou USA vede s Čínou a celkově obchodní protekcionismus Trumpovy adminsitrativy, který se projevuje např. v uvalení cel na  ocel a hliník z EU.Trump v dubu též ohlásil, že USA se chystají uvalit odvetná cla za subvence pro výrobce letadel Airbus.

Spojené státy mohou využívat tohoto ekonomického nátlaku, protože dolar zůstává světovou rezervní měnou, která je nejpoužívanější v mezinárodních transakcích. To platí i pro Evropu. Ačkoliv EU je největším dovozcem energie na světě, za ropu, uhlí a zemní plyn většinou platí v dolarech.

EU by ráda toto změnilo a učinilo z eura silnější měnu. Evropská centrální banka (ECB) ve svém čtvrteční zprávě napsala, že vzrůstající obavy z dopadu napětí v mezinárodním obchodě, včetně uvalení jednostranných sankcí, vedly k sílící podpoře eura jako globální měny.

Minulý rok končící předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval k hlubším ekonomickým reformám, aby se posílilo euro v globální ekonomice. „Euro se musí stát tváří a nástrojem nové, více suverénní Evropy,“ řekl bývalý lucemburský premiér.

EU se tak přidává k státům jako jako Čína, Ruska, ale i Japonsko, které se dlouhodobě pokouší o ustanovení vlastní finanční soběstačnosti ve světě, ve kterém dominuje dolar. EU má tu výhodu, že euro je druhá nejsilnější měna na světě.

Zatímco podíl eura na přeshraničních transakcích zůstává na stejné úrovni - necelá třetina všech transakcí - podíl eura na světových devizových rezervách za poslední rok rostl, zatímco dolar klesl na nejnižší úroveň za téměř 20 let.

Nicméně, úředníci EU přiznávají, že k tomu, aby se z eura stala skutečně silná globální měna, je ještě dlouhá cesta. EU chybí skutečně panevropské banky a kapitálové trhy, které zůstávají rozděleny podle národních liniích.

Související

Euro, ilustrační fotografie. Komentář

Šest argumentů pro euro. Je reálné, že ho Česko přijme?

Prezident Petr Pavel ve svém novoročním projevu vyzval k přijetí eura a jeho slova nezůstala bez odezvy. Tohle téma se znovu (pokolikáté už?) stala centrem veřejné debaty v naší zemi. A ta debata jede jako vždy do nesmyslných zatáček, ostatně jako vždy, když se v té naší nejen strdím oplývající, ale hlavně odborníky na všechno překypující zemi něco řeší. Na jedné straně se straší jak o život, na straně druhé se maluje nebe bez mráčku. Klasika. 

Více souvisejících

Euro (měna) americký dolar EU (Evropská unie) USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

včera

Modul SLIM je ve spánkovém režimu. JAXA ho chce oživit až za měsíc

Japonský přistávací modul SLIM, který na Měsíci překvapivě přežil mrazivou čtrnáctidenní lunární noc, byl opět uveden do tvz. spánkového režimu. V pátek o tom na síti X informovala Japonská agentura pro výzkum vesmíru (JAXA).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy