Centrální banky Německa a Rakouska v pátek jako poslední v Evropě přestaly vydávat do oběhu bankovky o nominální hodnotě 500 eur (12.852 Kč). Většina centrálních bank eurozóny emisi ukončila už koncem ledna, Německo a Rakousko ale měly kvůli většímu používání této bankovky výjimku. Pětiseteurové bankovky nadále zůstávají platným platidlem.
Tato bankovka patří celosvětově k bankovkám s nejvyšší nominální hodnotou. Na prvních místech zůstává švýcarská bankovka v hodnotě 1000 CHF (22.603 Kč) a brunejská v hodnotě 10.000 BND (169.419 Kč).
V eurozóně se pětiseteurové bankovky podílejí na celkovém počtu eurobankovek v oběhu 2,3 procenta, přičemž nejvíce jsou používané právě v Německu a Rakousku. Naopak největší podíl připadá na padesátieurové bankovky, a to 25 procent.
Důvodem ukončení vydávání bankovek o nejvyšší nominální hodnotě jsou obavy, že je využívají zločinci a militantní skupiny k financování svých aktivit a praní špinavých peněz.
V některých kruzích si dokonce vysloužila přezdívku bin Ládinova bankovka a Europol upozornil, že kufr obsahující 500eurové bankovky v hodnotě jeden milion eur váží pouze 2,2 kilogramu.
Evropská centrální banka podobu eurobankovek mění a vybavuje ochrannými prvky, které znesnadňují jejich padělání. Koncem května vydá nové bankovky o nominální hodnotě 100 a 200 eur s novými bezpečnostními prvky a hologramem s malými symboly eura. Bankovky jsou posledními z nové série. Stejně jako u ostatních nominálních hodnot z této série lze ochranné prvky nových bankovek snadno zkontrolovat hmatem, nastavením proti světlu a nakloněním.
Související
Není správné lpět na české koruně, pokud by brzdila rozvoj. Skepsi vůči euru vytváří politici, varoval Pavel
Na Ústecku se dostaly do oběhu falešné bankovky. Muži hrozí až osm let
EUR , Euro (měna) , Ekonomika , eurozóna , Německo , Rakousko
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Trump pohrozil Íránu, pokud Hútíové opět zaútočí na komerční lodě
před 1 hodinou
Zemřel exředitel CIA Woolsey. Zdraví mu zničil záhadný syndrom, který postihl stovky diplomatů
před 2 hodinami
Rusku dochází dech? Skutečný ekonomický stav veřejnosti tají, v tichosti chystá další mobilizaci
před 4 hodinami
V Náměšti nad Oslavou se zřítil armádní vrtulník s pěti vojáky na palubě
před 5 hodinami
Cena ropy po útoku Hútíů na saúdskoarabské tankery prudce roste. Blíží se hranici sta dolarů za barel
před 6 hodinami
Lavrov se po roce setkal s Rubiem. Varoval USA před podporou Ukrajiny
před 7 hodinami
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
před 9 hodinami
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
před 10 hodinami
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 11 hodinami
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
včera
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
Francouzský parlament schválil zákon zakazující přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let, čímž se Francie stala první zemí Evropské unie, která nezletilým zamezila používání aplikací typu TikTok. Prezident Emmanuel Macron prosazoval tento zákaz jako klíčovou reformu svého posledního funkčního období a zavázal se k jeho zavedení do září.
Zdroj: Libor Novák