Salcburk - Prezidenti a premiéři 27 zemí Evropské unie dnes ze Salcburku vyslali do Londýna jasný vzkaz. Rozhovory o podobě odchodu Británie z EU musejí v průběhu října výrazně pokročit. Jen tak je bude možné uzavřít na mimořádném summitu plánovaném na polovinu listopadu a vyhnout se situaci, že Británie z EU v březnu příštího roku natvrdo "vypadne" bez dohody.
Aby bylo možné v říjnu dojednat a v listopadu z unijní strany potvrdit dohodu o rozluce, je podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska nutná domluva na funkční a právně závazné pojistce pro vyřešení situace na hranicích mezi Irskem a britským Severním Irskem. Řádný říjnový summit EU Tusk dnes před novináři dokonce označil za "okamžik pravdy".
Tusk dnes připustil, že klíčem k úspěchu je kompromis z obou stran. "Ale musí být jasné, že jsou body, kde pro nás kompromis není možný - to jsou naše základní svobody a jednotný trh," upozornil zároveň. Problém irské hranice je pro EU27 prioritou, ale k jejímu vyřešení není třeba jen dobrá vůle a přátelská atmosféra, ale také jasné a přesné garance. "Bez jasného řešení irské otázky a celého kontextu našich budoucích obchodních vztahů by bylo složité si představit po říjnu nějaké pozitivní řešení," dodal Tusk. Pokud by se v listopadu summit uskutečnil, bude to podle něj nejpravděpodobněji v sobotu a neděli 17. a 18. listopadu.
Britská premiérka Theresa Mayová přislíbila, že její země v tomto kritickém bodě chystá nový návrh, který by měl být pro Brusel přijatelnější. "Uvidíte, v čem bude náš návrh spočívat...až s ním přijdeme," řekla po jednání. Zopakovala, že pro Londýn není přijatelná žádná varianta, která by vydělovala Severní Irsko z britského celního systému. Dodala, že pokud nebude smlouva respektovat jednotu Británie, může dojít na odchod z unie bez jakékoli dohody a britská strana na to bude připravena.
Německá kancléřka Angela Merkelová na svém vlastním briefingu hovořila podobně jako Tusk, když uvedla, že v říjnu očekává "významný posun" v rozhovorech, aby bylo možné je v listopadu uzavřít. Podle hostitele nynějšího neformálního summitu, rakouského kancléře Sebastiana Kurze, je potřeba postoje Británie a zbylých 27 zemí EU sblížit, aby bylo možné se tvrdému brexitu vyhnout. Mayová s pohledem Londýna na vývoj jednání seznámila své partnery ve středu na závěr společné večeře, dnes u diskuse již nebyla.
Tusk dnes jednoznačně podpořil práci unijního vyjednavače Michela Barniera a jeho týmu. Premiérka Mayová se v noci na dnešek u večeře snažila podle diplomatů země přesvědčit, aby přiměly Barniera k větší pružnosti v rozhovorech.
Podle českého premiéra Andreje Babiše dali dnes prezidenti a premiéři najevo jednotu v přístupu k Londýnu. "Shodli jsme se, že není možné, aby Británie, která se rozhodla odejít z unie, profitovala ze stejných výhod jako ostatní členové, kteří zůstávají," řekl novinářům.
Pokud se oběma stranám včas nepodaří domluvit a ratifikovat "rozvodovou dohodu", upravující aspekty odchodu Británie z EU jako takového, nebudou platit ani její části, na kterých se již obě strany shodly. Tedy třeba přechodné období, finanční vyrovnání britských závazků, či ochrana práv občanů EU v pobrexitové Británii. "Tvrdý brexit" by také nepochybně zkomplikoval teprve začínající jednání o budoucím uspořádání vzájemných vztahů.
Problémem v jednáních o dohodě je stále nevyřešená otázka režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Obě strany se tam chtějí vyhnout vzniku "standardní" vnější hranice EU, není ale jasné, jak to přesně udělat v situaci, kdy Británie hodlá vystoupit z unijního jednotného trhu a trvá na vlastní celní a obchodní politice. S řešením, které by mělo být použito pro případ, že Londýn nenabídne jiný návrh, už přišla EU. Její plán "pojistky", která by nakonec prakticky udržela Severní Irsko na evropském jednotném trhu, se ale britské straně líbí jen pramálo.
Evropská strana také mluví o potřebě přepracovat některé části návrhů na budoucí uspořádání vzájemných vztahů, se kterými Mayová nedávno přišla v Chequers. Kromě části týkající se právě vnitroirské hranice má EU výhrady k britským představám o budoucí hospodářské kooperaci. Unie naopak už nyní pozitivně hodnotí návrhy Británie související se spoluprací v zahraniční politice, obraně či bezpečnosti.
Související
Život se Britům po brexitu zhoršil, chtějí se vrátit do Unie. Co si o tom myslí obyvatelé EU?
Obama byl zděšen, Washington měl Londýn za neschopný. Nová kniha odhaluje, jak USA reagovaly na brexit
Brexit , Summit EU , EU (Evropská unie) , Velká Británie , Theresa Mayová , Donald Tusk , Andrej Babiš
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Rusku se na bojišti nedaří. Rusko ve svých prohlášeních přehání
před 1 hodinou
Rutte vyvolal v Itálii bouři. Prozradil, že Řím umožnil stovkám amerických letadel zasahovat v Íránu
před 3 hodinami
Pokus o ústavní puč, Pavel vyhlásil vládě válku, komentuje Macinka rozhodnutí soudu
před 4 hodinami
Babiš bude rozhodnutí Ústavního soudu respektovat. Turek zuří
před 5 hodinami
Koupaliště čelí ostré kritice. Zakázalo vstup návštěvníkům, kteří nemluví německy
před 6 hodinami
Bezodkladně zajistěte účast Pavla na summitu NATO, nařídil vládě Ústavní soud
před 6 hodinami
V extrémním počasí se peče sto milionů Evropanů. WHO varuje před vážnými dopady veder na zdraví
před 7 hodinami
Jak Trump zničil pověst Spojených států: Pozitivně už je vnímá jen minimum Evropanů
před 8 hodinami
Evropská spolupráce se rozpadla. Německo odstoupilo z vývoje bojového letounu šesté generace, státy řeší, co dál
před 9 hodinami
Babiš otočil. Rozhodnutí Pavla respektuji, tvrdil včera, dnes se do něj navezl
před 10 hodinami
Francie ohlásila první případ eboly na svém území
před 11 hodinami
Počasí: V zahraničí už padl. Současná vlna veder může za pár dní překonat absolutní rekord i v Česku
před 11 hodinami
Střelba v Ostravě. Muž zranil ženu, policisté ho našli mrtvého
před 11 hodinami
Pavel požádal ÚS o předběžné opatření, které mu umožní jet na summit NATO
před 12 hodinami
OSN: Izrael pokračuje v páchání genocidy v Pásmu Gazy
před 13 hodinami
Extrémní počasí peče Evropu. Francie zaznamenala absolutní rekord, Británie uzavřela školy
před 14 hodinami
Bílý dům pod palbou kritiky: Mírové memorandum působí proíránsky, Teherán navíc řadu věcí popírá
před 15 hodinami
Počasí: Do Česka míří extrémní tropy, naměřit můžeme až 39 stupňů
včera
Rubio: USA nedovolí žádné zemi, včetně Íránu, vybírat poplatky za plavbu v Hormuzském průlivu
včera
Extrémní počasí si už v Evropě vyžádalo desítky lidských životů
Extrémní vlna veder, která v těchto dnech sužuje Evropu, přinesla tragickou bilanci ve Francii, kde od minulého čtvrtka utonulo v souvislosti s horky již 40 lidí. Ministryně pro sport a mládež Marina Ferrariová v této souvislosti varovala před riziky spojenými s koupáním na nehlídaných místech, kam lidé v touze po ochlazení často míří, aniž by domysleli nebezpečí. Francie v úterý zažila vůbec nejteplejší červnový den v historii měření s celostátním teplotním průměrem 29.8 stupně Celsia a více než polovina země se ocitla v nejvyšším stupni pohotovosti. Kritická situace panuje také v Německu, kde záchranáři hlásí několik utonulých poté, co zejména muži přecenili své síly ve vodě, přičemž tři těla byla vyplavena z řeky Rýn.
Zdroj: Libor Novák