Dodržování práv občanů EU? Británie bude pod dozorem Bruselu

Evropská komise (EK) bude pozorně sledovat, zda po brexitu Británie dodržuje všechny závazky v oblasti práv unijních občanů. Poslance Evropského parlamentu o tom dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku ujistila předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. Ochranu práv občanů ze sedmadvaceti unijních zemí označila šéfka komise za nejvyšší prioritu. Británie s největší pravděpodobností EU opustí na konci ledna, tedy za 17 dní.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
doporučujeme

"Ochrana práv našich občanů vždy byla naší nejvyšší prioritou," ujistila dnes von der Leyenová europoslance. Ti vyjádřili obavy o postavení 3,2 milionu občanů EU žijících v Británii a 1,2 milionu Britů žijících v některé ze 27 členských zemí EU po brexitu.

Podle von der Leyenové Evropská komise plně chápe, že "lidé chtějí mít jistotu o svém životě a své budoucnosti a životě a budoucnosti svých blízkých". Komise proto podle ní bude pečlivě dohlížet na to, aby ustanovení o právech unijních občanů z brexitové dohody Británie dodržovala.

Také hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier, kterého po odchodu Británie z EU čeká začátek klíčových jednání o budoucích vztazích Londýna a evropského bloku, dnes europoslance ujistil, že bude "pečlivě sledovat", jak Londýn své závazky plní. Zároveň upozornil, že EU bude muset po brexitu zůstat "ostražitá" a dohlížet i na dodržování mnoha jiných bodů z dohody upravující samotný britský odchod, kterou loni v říjnu s jeho týmem vyjednal premiér Boris Johnson.

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu minulý týden výraznou většinou schválili prováděcí zákon k brexitové dohodě, nyní se jím zabývá horní komora parlamentu, Sněmovna lordů. Očekává se, že i ona zákon schválí. Na straně EU bude muset ratifikovat brexitovou dohodu Evropský parlament. Hlasovat by o ní měl 29. ledna v Bruselu.

Aktuální plenární zasedání je tak pro 73 britských europoslanců podle všeho posledním ve štrasburském sídle Evropského parlamentu. Část z nich v únoru nahradí poslanci z jiných členských zemí, jimž se tak počet zástupců v europarlamentu zvýší. Česka se to nedotkne, i nadále bude mít 21 europoslanců, o jednoho si ale například polepší sousední Slovensko. Celkem po brexitu počet členů EP klesne z nynějších 751 na 705.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

75 let od osvobození Osvětimi. Začala pieta, ke zdi smrti se kladou květiny

27.01.2020 11:07 Položením květin u takzvané zdi smrti, kde byli popravováni vězni nacistického tábora v Osvětimi,…

Salvini pohořel. Kandidátka populistické strany propadla ve volbách

27.01.2020 07:32 V ostře sledovaných regionálních volbách, které se v neděli uskutečnily v regionu Emilia Romagna na…

Greta dál budí vášně. Fandila jí manželka amerického ministra, pak se cosi…

26.01.2020 23:07 Aktualizováno Manželka amerického ministra financí Stevena Mnuchina, herečka Louise Lintonová, se postavila za…

Vracení uprchlíků? Dohoda EU s Tureckem totálně selhala

26.01.2020 21:38 Řecko vrátilo do Turecka na základě dohody Ankary s EU z roku 2016 loni pouze 189 migrantů, kteří…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama