Dodržování práv občanů EU? Británie bude pod dozorem Bruselu

Evropská komise (EK) bude pozorně sledovat, zda po brexitu Británie dodržuje všechny závazky v oblasti práv unijních občanů. Poslance Evropského parlamentu o tom dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku ujistila předsedkyně EK Ursula von der Leyenová. Ochranu práv občanů ze sedmadvaceti unijních zemí označila šéfka komise za nejvyšší prioritu. Británie s největší pravděpodobností EU opustí na konci ledna, tedy za 17 dní.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise
doporučujeme

"Ochrana práv našich občanů vždy byla naší nejvyšší prioritou," ujistila dnes von der Leyenová europoslance. Ti vyjádřili obavy o postavení 3,2 milionu občanů EU žijících v Británii a 1,2 milionu Britů žijících v některé ze 27 členských zemí EU po brexitu.

Podle von der Leyenové Evropská komise plně chápe, že "lidé chtějí mít jistotu o svém životě a své budoucnosti a životě a budoucnosti svých blízkých". Komise proto podle ní bude pečlivě dohlížet na to, aby ustanovení o právech unijních občanů z brexitové dohody Británie dodržovala.

Také hlavní unijní vyjednavač pro brexit Michel Barnier, kterého po odchodu Británie z EU čeká začátek klíčových jednání o budoucích vztazích Londýna a evropského bloku, dnes europoslance ujistil, že bude "pečlivě sledovat", jak Londýn své závazky plní. Zároveň upozornil, že EU bude muset po brexitu zůstat "ostražitá" a dohlížet i na dodržování mnoha jiných bodů z dohody upravující samotný britský odchod, kterou loni v říjnu s jeho týmem vyjednal premiér Boris Johnson.

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu minulý týden výraznou většinou schválili prováděcí zákon k brexitové dohodě, nyní se jím zabývá horní komora parlamentu, Sněmovna lordů. Očekává se, že i ona zákon schválí. Na straně EU bude muset ratifikovat brexitovou dohodu Evropský parlament. Hlasovat by o ní měl 29. ledna v Bruselu.

Aktuální plenární zasedání je tak pro 73 britských europoslanců podle všeho posledním ve štrasburském sídle Evropského parlamentu. Část z nich v únoru nahradí poslanci z jiných členských zemí, jimž se tak počet zástupců v europarlamentu zvýší. Česka se to nedotkne, i nadále bude mít 21 europoslanců, o jednoho si ale například polepší sousední Slovensko. Celkem po brexitu počet členů EP klesne z nynějších 751 na 705.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO na summitu vyjádří Česku solidaritu ve sporu s Ruskem

14.06.2021 12:18 Aktualizováno Lídři zemí Severoatlantické aliance na dnešním summitu v Bruselu vyjádří solidaritu České republice…

Slovensko nadále uvolňuje opatření. Čechům stačí negativní test, vyhnou se…

14.06.2021 10:43 Po zlepšení epidemické situace na Slovensku již ve většině regionů země neplatí omezení pro…

Kauzu Babišova střetu zájmů má nyní na stole evropský žalobce. Případ řeší…

14.06.2021 09:54 Nově fungující Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) převzal kauzu střetu zájmů premiéra Andreje…

Čech v zahrničí uvázl na skále, strávil na ní dvě noci

14.06.2021 09:26 Český turista uvázl v Alpách na pomezí Německa a Rakouska na skále a strávil tam nedobrovolně dvě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama