Donald Tusk: EU o odkladu brexitu rozhodne v příštích dnech

Situace kolem vystoupení Británie z Evropské unie je po sobotním dění v dolní komoře britského parlamentu složitá, řekl dnes poslancům Evropského parlamentu (EP) předseda Evropské rady Donald Tusk. Dodal, že o žádosti Londýna o odklad brexitu jedná s lídry členských států a že rozhodnutí padne v následujících dnech.

Záležet bude podle Tuska také na tom, jak britská Dolní sněmovna rozhodne ohledně dojednané brexitové dohody. "Jedna věc je jistá - brexit bez dohody nebude nikdy naše rozhodnutí," řekl Tusk europoslancům, kteří toto prohlášení ocenili potleskem.

I am consulting EU leaders on how to respond to the British request for an Art. 50 extension. We should be ready for every scenario. But I made clear to PM @BorisJohnson: a no-deal #Brexit will never be our decision.My speech @Europarl_EN: https://t.co/TtYap11Cfl #EUCO

— Donald Tusk (@eucopresident) October 22, 2019

Předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker připomněl, že poslední slovo při ratifikaci brexitové dohody bude mít právě Evropský parlament. Zdůraznil, že úmluvu o rozluce ale musí nejprve schválit britský parlament. Evropská unie udělala podle Junckera pro uzavření dohody všechno a nyní je potřeba sledovat vývoj ve Westminsteru, tedy jednání britského parlamentu.

Upravenou brexitovou dohodu, kterou dojednali britští a unijní vyjednavači minulý týden, nyní zkoumá výbor EP pro ústavní záležitosti. Ve čtvrtek se kvůli brexitu sejde předseda Evropského parlamentu David Sassoli s šéfy jednotlivých politických skupin. Už v pondělí potvrdili, že Evropský parlament se k brexitové dohodě vysloví až jako poslední. To by si ale vyžádalo svolání zvláštního zasedání.

Český europoslanec Luděk Niedermayer ČTK sdělil, že podle jednacího řádu EP je předseda parlamentu ke svolání mimořádné schůze v naléhavých případech oprávněn. "Pokud se ukáže, ze brexit s dohodou k 31. říjnu je možný, tedy pokud britský parlament v příštích dnech dohodu o brexitu ratifikuje, mělo by podle mého názoru smysl, aby předseda EP se souhlasem Konference předsedů, tedy šéfů frakcí, na příští týden svolal mimořádnou schůzi EP," uvedl Niedermayer.

Text brexitové dohody měli v sobotu na mimořádné schůzi schvalovat britští poslanci. Nakonec ale přijali pozměňovací návrh, jehož cílem bylo zabránit neřízenému brexitu. Podle dodatku se musí s definitivním schválením brexitové dohody počkat, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Příslušný zákon začnou britští poslanci projednávat dnes. Britskou vládu ale tlačí čas, platný termín brexitu je 31. října, což je za devět dní.

"Britská demokracie patří k těm nejstarším na světě. A to, čeho jsme svědky v posledních měsících, týdnech a dnech, jí rozhodně není důstojné. Rozvodové bitvy nebývají pěkné, ale my jsme se dostali do fáze agónie, v níž dnes převažuje znechucení, únava a deziluze," uvedla česká europoslankyně a místopředsedkyně EP Dita Charanzová.

Související

Brexit

Pět let od brexitu: Jak odchod z EU změnil Velkou Británii?

Pět let po brexitu se Spojené království potýká s dopady odchodu z Evropské unie. Zatímco obchod a migrace prošly zásadními změnami, cestování se pro Brity zkomplikovalo a snaha právní suverenitu přinesla úpravy legislativy. Finanční úspory z neplacení příspěvků EU jsou spojené s ukončením příjmu dotací. Britská stanice BBC shrnula, jak se brexit na Spojeném království podepsal.
Brexit

Británie chce po brexitu obnovit vztahy s EU

Británie se pokouší znovu "resetovat svůj brexitový reset". Nový britský premiér Keir Starmer se od nástupu do funkce snaží zlepšit vztahy Spojeného království s Evropskou unií. Jak ale ukazuje začátek roku 2025, tento úkol je mnohem složitější, než očekával. Uvedl to server Politico.

Více souvisejících

Brexit Donald Tusk Jean-Claude Juncker evropský parlament EU (Evropská unie) Dita Charanzová (ANO) Velká Británie Luděk Niedermayer

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump a Putin dokončili telefonát. Rusko přestane útočit na energetickou infrastrukturu

Telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem skončil po zhruba 90 minutách, oznámili podle informací BBC představitelé Bílého domu. Bílý dům a Kreml následně zveřejnily podrobnosti telefonátu. Oba lídři diskutovali o současné situaci na Ukrajině a shodli se na potřebě dosažení trvalého míru.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Trumpova hrozba mění německou politiku. Merz ruší léta zavedené pořádky

Budoucí německý kancléř Friedrich Merz se rozhodl k radikální změně hospodářské strategie země. Po letech přísné rozpočtové kázně přichází s plánem, který by mohl uvolnit až bilion eur na obranu a infrastrukturu. Hlavním důvodem je zhoršující se transatlantická spolupráce a obavy z politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa, tvrdí Politico.

Aktualizováno včera

včera

Panamský průplav

Trumpův plán získat kontrolu nad Panamským průplavem se výrazně zkomplikoval

Plán Donalda Trumpa získat kontrolu nad přístavy v Panamském průplavu se setkal s tvrdým odporem z Pekingu a Hongkongu. V úterý čínští a hongkongští představitelé vystoupili proti návrhu prodat přístavy americké investiční skupině vedené společností BlackRock. Následkem toho prudce klesly akcie hongkongského konglomerátu CK Hutchison, který přístavy vlastní.

včera

včera

včera

včera

Petr Fiala

Svět se nezměnil, Evropu destabilizuje migrace, prohlásil Fiala

Předseda vlády Petr Fiala v úterý 18. března vystoupil na 12. ročníku konference Naše bezpečnost není samozřejmost, která se konala v Míčovně Pražského hradu. Ve svém projevu zdůraznil nutnost posilování obrany, ochrany vnitřní bezpečnosti a ekonomické stability České republiky.

včera

Gökhan Bacik

Bacik pro EZ promluvil o obnoveném konfliktu v Gaze. Bylo logické takový vývoj očekávat, míní

Izraelské nálety v noci na úterý zasáhly Pásmo Gazy a připravily o život stovky lidí. Podle Gokhana Bacika, experta na blízkovýchodní politiku z olomoucké Univerzity Palackého, bylo možné eskalaci očekávat, příměří s Hamásem totiž umožňuje Izraeli jednostranné akce. Mezitím USA útočí na Husíje v Jemenu, ale podle Bacika je bez širší strategie konflikt neukončitelný.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Jak Trump mění Evropu? EU čelí zásadnímu přehodnocení bezpečnostní politiky

Evropská unie čelí zásadnímu přehodnocení své bezpečnostní politiky, a to především v důsledku nového přístupu prezidenta Donalda Trumpa a neustálé hrozby ze strany Ruska. V této souvislosti roste podle serveru Politico podpora společného zadlužení, které by mohlo sloužit k financování zbrojních investic. Tento krok má potenciál přiblížit EU k dlouhodobému cíli větší politické a fiskální integrace.

včera

Nemocnice v Pásmu Gazy čelí přetížení. Zranění umírají, většinu tvoří děti, v šoku jsou i Izraelci

Nemocnice v Pásmu Gazy čelí naprostému přetížení a zoufalému nedostatku lékařského vybavení a zásob, uvedl ředitel největší nemocnice v oblasti. Podle Muhammada Abú Salmíji z nemocnice Al-Šifá v Gaze jsou všechna oddělení přeplněná a mnoho zraněných umírá bez možnosti ošetření.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy