Europoslanci hodlají podpořit unijní dohodu s Británií, Londýn ale varují

Většina poslanců Evropského parlamentu hodlá dnes podpořit obchodní dohodu mezi Evropskou unií a Velkou Británií, k jejímuž schválení chybí pouze jejich souhlas. Evropští zákonodárci v debatě předcházející večernímu hlasování ocenili přínosy smlouvy, jejíž provizorní platnost již téměř čtyři měsíce odbourává většinu celních bariér mezi unií a bývalou členskou zemí.

Eurozpravy.cz

Řada poslanců však dala zároveň najevo výhrady vůči tomu, že Londýn nerespektuje části dříve schválené brexitové smlouvy. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová je ujistila, že Brusel si může dodržování dohody v krajním případě vynutit.

Úmluvu, která usnadňuje obchodní a další spolupráci mezi sedmadvacítkou unijních zemí a Británií, podepsaly obě strany krátce před koncem roku, na jehož přelomu Británie evropský blok po 47 letech opustila. Většina poslanců v debatě označovala brexit za krok zpět a ztrátu pro obě strany, která by však bez uspořádání vzájemných vztahů měla ještě větší dopad.

"Tato smlouva není dobrá, protože brexit není dobrý...Přesto může být tato dohoda výchozím bodem k obnově toho, co jsme kvůli brexitu ztratili," prohlásila místopředsedkyně parlamentního klubu zelených Terry Reindtkeová. S výhradami chtějí úmluvu podpořit i zástupci tří nejsilnějších frakcí v EP: lidovců, socialistů a liberálů. Mnoho z nich v dnešní debatě uznalo, že dohoda usnadňuje život lidem i firmám na obou stranách Lamanšského průlivu.

"Naší odpovědností jako europoslanců je co nejvíce utlumit škody způsobené brexitem," uvedla liberální členka koordinační brexitové skupiny EP Nathalie Loiseauová, podle níž dohoda umožní EU "udržet privilegované vztahy s Británií a zároveň ochránit zájmy Evropanů".

Mnoho poslanců však zároveň vidí problém v tom, že Londýn nerespektuje své závazky z dohody o samotné podobě brexitu, zejména její část označovanou jako protokol o Severním Irsku. Ten podle Bruselu porušuje vláda britského premiéra Borise Johnsona tím, že odložila zahájení kontrol některého zboží, kterou měly britské úřady provádět při jeho cestě z Velké Británie do Severního Irska. Řešení má zabránit vzniku tvrdé hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, kde v souvislosti s kontrolami roste v poslední době napětí. Evropská komise v polovině března kvůli rozhodnutí odložit zavedení kontrol na říjen zahájila s Británií řízení.

"Máme obavy o naplňování dohody, protože nevěříme Johnsonově vládě. Evropská komise by měla využít všechny nástroje, aby zajistila její odpovídající fungování a předešla dalším násilnostem v Severním Irsku," uvedl šéf nejsilnější lidovecké frakce Manfred Weber s tím, že jeho skupina dohodu podpoří.

Von der Leyenová poslancům přislíbila, že komise na dodržování úmluvy dohlédne. Dohoda obsahuje i složitě vyjednané pasáže, které stanovují pravidla případného urovnávání sporů. "Chci jasně říci, že nechceme tyto možnosti využívat. Ale pokud k tomu budeme nuceni, nebudeme váhat k nim sáhnout," ujistila zákonodárce šéfka unijní exekutivy.

Témata: EZ

Nelegální migrace do EU podle Frontexu výrazně vzrostla

22.06.2021 15:43 Počet migrantů, kteří za prvních pět měsíců tohoto roku nelegálně překročili vnější hranice…

EK schválila německý plán obnovy po pandemii, země dostane takřka 26…

22.06.2021 15:42 Německo může počítat s 25,6 miliardy eur (654 miliard Kč) z fondu Evropské unie na ekonomickou…

EU objedná dalších 150 milionů dávek vakcíny od Moderny

22.06.2021 13:28 Evropská unie rozhodla o objednání dalších 150 milionů dávek vakcíny od společnosti Moderna, uvedla…

EU řeší stav evropských hodnot v Polsku a Maďarsku. Podle Jourové se…

22.06.2021 13:23 Situace kolem vlády práva a evropských hodnot v Polsku a Maďarsku se v poslední době zhoršuje. Před…

Evropská komise zahájila další vyšetřování Googlu

22.06.2021 13:05 Evropská komise (EK) zahájila další vyšetřování americké internetové společnosti Google. Tentokrát…

Soud EU: YouTube a jiné platformy nejsou odpovědné za porušování…

22.06.2021 11:58 YouTube a další internetové platformy nenesou za běžných okolností odpovědnost za porušování…

Nemuselo k tomu dojít? Teroristickému útoku v Berlíně, kde zemřela Češka,…

22.06.2021 11:23 Série individuálních pochybení, celková přetíženost odpovědných institucí, nedostatek zdrojů,…

V Itálii od příštího týdne nebudou povinné roušky venku

22.06.2021 09:33 V Itálii od příštího týdne skončí povinnost nosit roušky venku. Oznámil to ministr zdravotnictví…

Německo hlásí 455 nově nakažených a 77 úmrtí

22.06.2021 08:00 Německo zaznamenalo za uplynulý den dalších 455 případů koronavirové nákazy a 77 úmrtí infikovaných…

Unijní země chtějí do roku 2030 zcela vymýtit bezdomovectví

21.06.2021 21:33 Do roku 2030 by nikdo v Evropské unii neměl žít na ulici. Shodli se na tom zástupci 27 členských…

Související:

Právě se děje