Europoslanci hodlají podpořit unijní dohodu s Británií, Londýn ale varují

Většina poslanců Evropského parlamentu hodlá dnes podpořit obchodní dohodu mezi Evropskou unií a Velkou Británií, k jejímuž schválení chybí pouze jejich souhlas. Evropští zákonodárci v debatě předcházející večernímu hlasování ocenili přínosy smlouvy, jejíž provizorní platnost již téměř čtyři měsíce odbourává většinu celních bariér mezi unií a bývalou členskou zemí.

Řada poslanců však dala zároveň najevo výhrady vůči tomu, že Londýn nerespektuje části dříve schválené brexitové smlouvy. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová je ujistila, že Brusel si může dodržování dohody v krajním případě vynutit.

Úmluvu, která usnadňuje obchodní a další spolupráci mezi sedmadvacítkou unijních zemí a Británií, podepsaly obě strany krátce před koncem roku, na jehož přelomu Británie evropský blok po 47 letech opustila. Většina poslanců v debatě označovala brexit za krok zpět a ztrátu pro obě strany, která by však bez uspořádání vzájemných vztahů měla ještě větší dopad.

"Tato smlouva není dobrá, protože brexit není dobrý...Přesto může být tato dohoda výchozím bodem k obnově toho, co jsme kvůli brexitu ztratili," prohlásila místopředsedkyně parlamentního klubu zelených Terry Reindtkeová. S výhradami chtějí úmluvu podpořit i zástupci tří nejsilnějších frakcí v EP: lidovců, socialistů a liberálů. Mnoho z nich v dnešní debatě uznalo, že dohoda usnadňuje život lidem i firmám na obou stranách Lamanšského průlivu.

"Naší odpovědností jako europoslanců je co nejvíce utlumit škody způsobené brexitem," uvedla liberální členka koordinační brexitové skupiny EP Nathalie Loiseauová, podle níž dohoda umožní EU "udržet privilegované vztahy s Británií a zároveň ochránit zájmy Evropanů".

Mnoho poslanců však zároveň vidí problém v tom, že Londýn nerespektuje své závazky z dohody o samotné podobě brexitu, zejména její část označovanou jako protokol o Severním Irsku. Ten podle Bruselu porušuje vláda britského premiéra Borise Johnsona tím, že odložila zahájení kontrol některého zboží, kterou měly britské úřady provádět při jeho cestě z Velké Británie do Severního Irska. Řešení má zabránit vzniku tvrdé hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem, kde v souvislosti s kontrolami roste v poslední době napětí. Evropská komise v polovině března kvůli rozhodnutí odložit zavedení kontrol na říjen zahájila s Británií řízení.

"Máme obavy o naplňování dohody, protože nevěříme Johnsonově vládě. Evropská komise by měla využít všechny nástroje, aby zajistila její odpovídající fungování a předešla dalším násilnostem v Severním Irsku," uvedl šéf nejsilnější lidovecké frakce Manfred Weber s tím, že jeho skupina dohodu podpoří.

Von der Leyenová poslancům přislíbila, že komise na dodržování úmluvy dohlédne. Dohoda obsahuje i složitě vyjednané pasáže, které stanovují pravidla případného urovnávání sporů. "Chci jasně říci, že nechceme tyto možnosti využívat. Ale pokud k tomu budeme nuceni, nebudeme váhat k nim sáhnout," ujistila zákonodárce šéfka unijní exekutivy.

Související

Eurozpravy.cz

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer

V současné době je problém z webového portálu stahovat certifikáty o nákaze, testu či očkování na covid-19, informovala na twitteru Chytrá karanténa. Systém bude upravený večer. Podle zjištění ČTK jsou problémy už od rána. Možnost vytvořit si na webu elektronický certifikát mají lidé od začátku června, ve středu byla přidána možnost stáhnout ho pro děti či cizince.

Více souvisejících

EZ

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 57 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy