Europoslanci už nechtějí zpět do Štrasburku, covid ukázal na zbytečnost dvou sídel

Chystaný červnový návrat Evropského parlamentu do Štrasburku není příliš po chuti velké části europoslanců. Zatímco zejména francouzští politici středeční rozhodnutí uvítali, řada dalších politiků tvrdí, že rok a čtvrt trvající pandemický výpadek cest do Štrasburku ukázal na zbytečnost využívání dvou sídel.

Eurozpravy.cz

Část poslanců očekává, že parlament přijde s návrhem na zrušení štrasburských zasedání. Vzhledem k očekávanému odporu Francie, jejíž souhlas by byl pro změnu unijních smluv nutný, však poslanci nevidí příliš velkou šanci na úspěch.

Předseda europarlamentu David Sassoli ve středu oznámil, že se v červnu poprvé od loňského února poslanci sejdou v alsaském městě, které bez pravidelných zasedání ekonomicky strádá. Osobní účast bude s ohledem na stále trvající pandemii stejně jako dosud v Bruselu dobrovolná.

Část zejména francouzských zákonodárců novinku nadšeně přivítala, častěji však znějí pochyby ostatních politiků ze všech hlavních parlamentních skupin. Shodují se sice na tom, že poklidné historické město protkané kanály má příjemnější atmosféru než rušný Brusel, tím však většinou výčet pozitiv končí.

"Jedno sídlo je bez pochyb praktičtější, ekonomičtější a ekologičtější varianta," odpověděl na dotaz ČTK zástupce početně nejsilnější frakce evropských lidovců Stanislav Polčák. Vzhledem k tomu, že většina dalších unijních institucí sídlí v Bruselu, je podle něj belgická metropole vhodnějším místem i pro EP.

Podobně smýšlí i místopředsedkyně EP Dita Charanzová z liberální frakce, podle níž se dá od parlamentu očekávat návrh na zavedení jediného parlamentního sídla. "Pandemie rozhodně ukázala na to, že by parlament měl mít jedno sídlo," uvedla Charanzová s tím, že by po zkušenosti s distančními zasedáními měl parlament více fungovat digitálně i do budoucna.

Europoslanci v minulých 15 měsících pracovali částečně v Bruselu, částečně ve virtuálním prostoru. Na plenárních schůzích v Belgii se většinou objevovaly desítky ze sedmi stovek členů EP, ostatní debatovali a hlasovali pomocí videokonferencí a e-mailů ze svých zemí. Řada z nich si myslí, že touto zkušeností by mohl parlament zefektivnit a zlevnit svou práci i po odeznění pandemie.

"Zkušenost ukázala, že Evropský parlament může velmi dobře fungovat ve smíšeném režimu. Část jednání může probíhat prezenčně v Bruselu, část pomocí online setkání. Model se osvědčil a já se snažím o to, aby zůstal zachován i nadále," prohlásila členka konzervativní frakce Veronika Vrecionová. Kombinace práce na dálku a fyzické přítomnosti v kancelářích je cestou do budoucna i podle Martiny Dlabajové z liberální frakce. Poslanci sice vesměs zdůrazňují, že v řadě případů jsou osobní setkání nezbytná, nejsou ale potřebná vždy.

Očekávaný europoslanecký návrh na trvalý přesun do Bruselu však podle většiny poslanců nemá příliš velkou naději na úspěch. Na pravidelné pendlování více než sedmi stovek europoslanců, jejich asistentů, novinářů a lobbistů sice často míří kritika kvůli jeho ekologické a ekonomické nešetrnosti. Francie v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem jej však hájí, neboť je pro město zdrojem prestiže i příjmů. Štrasburské zasedání je zakotveno přímo v unijních smlouvách, jejichž změnu musejí členské země schválit jednomyslně.

"Parlament již několikrát hlasoval pro ukončení dvojího zasedání EP, ale vždy to bylo negováno Francií. Já sám jsem těch hlasování zažil několik a vždy jsem hlasoval pro jedno sídlo v Bruselu," uvedl konzervativec Evžen Tošenovský, podle něhož není příliš velká naděje na rychlé řešení situace. Polčák naproti tomu vidí šanci, pokud by Francie dostala za parlament adekvátní náhradu, například sídlo Evropské rady zasedající v Bruselu. Otázkou je, zda by se pravidelných summitů v takovém případě chtěla vzdát Belgie.

Témata: EZ

Europoslanci schválili klimatický zákon, zavádí přísnější emisní cíle

24.06.2021 19:25 Europoslanci dnes výraznou většinou hlasů schválili takzvaný klimatický zákon, který stanovuje…

EU získá podle odhadů ve druhém pololetí méně vakcín, než čekala

24.06.2021 18:25 Evropská komise odhaduje, že země sedmadvacítky dostanou ve druhém pololetí letošního roku asi 900…

Lídři EU zahájili summit, na němž proberou pandemii, migraci i vztahy s…

24.06.2021 18:04 Aktualizováno Podoba možné spolupráce s Ruskem včetně uspořádání vrcholné schůzky s prezidentem Vladimirem…

Francouzská policie dopadla dvě podezřelé ze smrti mladé Italky

24.06.2021 14:50 Francouzská policie dnes ráno zadržela dvě ženy podezřelé z toho, že v polovině června při jízdě na…

Merkelová chce společné reakce na ruské provokace i přímé jednání s Moskvou

24.06.2021 10:40 Evropská unie potřebuje společný mechanismus, jak reagovat na ruské provokace, zároveň také musí…

Do případu smrti Roma v Teplicích se vložila Rada Evropy

23.06.2021 22:00 Aktualizováno Rada Evropy vyzývá k bezodkladnému, důkladnému a nezávislému vyšetření smrti Roma v Teplicích po…

Svět rozebírá smrt muže v Teplicích po policejním zákroku. Kauza rezonuje…

23.06.2021 21:56 Aktualizováno Světová média i skupiny aktivistů si v posledních dnech všímají případu Roma, který zemřel v sobotu…

Řecko ve čtvrtek zruší povinnost nosit roušku venku

23.06.2021 21:10 Řecko od čtvrtka zruší povinnost nosit roušku venku. Uvolní se i další zbývající omezení, která…

Covidová varianta delta bude do konce srpna v EU výrazně dominovat

23.06.2021 17:23 Zvláště nakažlivá varianta delta bude do konce srpna v Evropské unii představovat 90 procent nových…

Lídři unijních zemí budou jednat o koronaviru, migraci či Rusku

23.06.2021 16:58 Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie budou na nadcházejícím summitu v Bruselu hledat způsob,…

Související:

Právě se děje