Europoslanci už nechtějí zpět do Štrasburku, covid ukázal na zbytečnost dvou sídel

Chystaný červnový návrat Evropského parlamentu do Štrasburku není příliš po chuti velké části europoslanců. Zatímco zejména francouzští politici středeční rozhodnutí uvítali, řada dalších politiků tvrdí, že rok a čtvrt trvající pandemický výpadek cest do Štrasburku ukázal na zbytečnost využívání dvou sídel.

Eurozpravy.cz

Část poslanců očekává, že parlament přijde s návrhem na zrušení štrasburských zasedání. Vzhledem k očekávanému odporu Francie, jejíž souhlas by byl pro změnu unijních smluv nutný, však poslanci nevidí příliš velkou šanci na úspěch.

Předseda europarlamentu David Sassoli ve středu oznámil, že se v červnu poprvé od loňského února poslanci sejdou v alsaském městě, které bez pravidelných zasedání ekonomicky strádá. Osobní účast bude s ohledem na stále trvající pandemii stejně jako dosud v Bruselu dobrovolná.

Část zejména francouzských zákonodárců novinku nadšeně přivítala, častěji však znějí pochyby ostatních politiků ze všech hlavních parlamentních skupin. Shodují se sice na tom, že poklidné historické město protkané kanály má příjemnější atmosféru než rušný Brusel, tím však většinou výčet pozitiv končí.

"Jedno sídlo je bez pochyb praktičtější, ekonomičtější a ekologičtější varianta," odpověděl na dotaz ČTK zástupce početně nejsilnější frakce evropských lidovců Stanislav Polčák. Vzhledem k tomu, že většina dalších unijních institucí sídlí v Bruselu, je podle něj belgická metropole vhodnějším místem i pro EP.

Podobně smýšlí i místopředsedkyně EP Dita Charanzová z liberální frakce, podle níž se dá od parlamentu očekávat návrh na zavedení jediného parlamentního sídla. "Pandemie rozhodně ukázala na to, že by parlament měl mít jedno sídlo," uvedla Charanzová s tím, že by po zkušenosti s distančními zasedáními měl parlament více fungovat digitálně i do budoucna.

Europoslanci v minulých 15 měsících pracovali částečně v Bruselu, částečně ve virtuálním prostoru. Na plenárních schůzích v Belgii se většinou objevovaly desítky ze sedmi stovek členů EP, ostatní debatovali a hlasovali pomocí videokonferencí a e-mailů ze svých zemí. Řada z nich si myslí, že touto zkušeností by mohl parlament zefektivnit a zlevnit svou práci i po odeznění pandemie.

"Zkušenost ukázala, že Evropský parlament může velmi dobře fungovat ve smíšeném režimu. Část jednání může probíhat prezenčně v Bruselu, část pomocí online setkání. Model se osvědčil a já se snažím o to, aby zůstal zachován i nadále," prohlásila členka konzervativní frakce Veronika Vrecionová. Kombinace práce na dálku a fyzické přítomnosti v kancelářích je cestou do budoucna i podle Martiny Dlabajové z liberální frakce. Poslanci sice vesměs zdůrazňují, že v řadě případů jsou osobní setkání nezbytná, nejsou ale potřebná vždy.

Očekávaný europoslanecký návrh na trvalý přesun do Bruselu však podle většiny poslanců nemá příliš velkou naději na úspěch. Na pravidelné pendlování více než sedmi stovek europoslanců, jejich asistentů, novinářů a lobbistů sice často míří kritika kvůli jeho ekologické a ekonomické nešetrnosti. Francie v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem jej však hájí, neboť je pro město zdrojem prestiže i příjmů. Štrasburské zasedání je zakotveno přímo v unijních smlouvách, jejichž změnu musejí členské země schválit jednomyslně.

"Parlament již několikrát hlasoval pro ukončení dvojího zasedání EP, ale vždy to bylo negováno Francií. Já sám jsem těch hlasování zažil několik a vždy jsem hlasoval pro jedno sídlo v Bruselu," uvedl konzervativec Evžen Tošenovský, podle něhož není příliš velká naděje na rychlé řešení situace. Polčák naproti tomu vidí šanci, pokud by Francie dostala za parlament adekvátní náhradu, například sídlo Evropské rady zasedající v Bruselu. Otázkou je, zda by se pravidelných summitů v takovém případě chtěla vzdát Belgie.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dnes začne jednání o dohodě mezi Českem a Polskem ohledně dolu Turów

17.06.2021 08:18 Dnes začne jednání o mezivládní dohodě mezi Českem a Polskem o těžbě v hnědouhelném dole Turów a…

Německo hlásí 1330 nově nakažených. Před týdnem jich bylo výrazně více

17.06.2021 08:13 V Německu testy za uplynulý den potvrdily koronavirovou infekci u dalších 1330 lidí. Pandemie dále…

Vakcína proti covidu od Curevacu má podle dosavadní analýzy účinnost jen…

17.06.2021 03:41 Vakcína proti covidu-19, kterou vyvinula německá společnost Curevac, má proti různě závažným formám…

EU zkoumá, zda maďarský zákon namířený proti LGBT porušuje unijní právo

16.06.2021 21:48 Evropská komise vyhodnocuje, zda nový maďarský zákon, který mezi mladými lidmi do 18 let zakazuje…

Další incident s medvědem na Slovensku. Šelma vlezla do hotelu

16.06.2021 20:22 Do jednoho z hotelů ve Starém Smokovci ve Vysokých Tatrách v úterý večer vešel mladý medvěd. Podle…

Španělsko odloží roušky. Portugalsko zaznamenalo nejvyšší přírůstek od…

16.06.2021 19:29 Portugalsko dnes zaznamenalo nejvyšší přírůstek nových případů koronaviru od konce února. Za…

Slovenský ministr zahraničí Korčok očekává další sankce vůči Bělorusku

16.06.2021 17:53 Schválení nových sankcí EU vůči Bělorusku příští týden jako reakci na květnové vynucené přistání…

Slovensko ukončí očkování Sputnikem V. Podle Matoviče mělo mít zájem půl…

16.06.2021 16:12 Slovensko na konci června ukončí registraci zájemců o očkování ruskou vakcínou Sputnik V proti…

Ve Francii skončí povinné roušky venku a noční zákaz vycházení

16.06.2021 16:00 Ve Francii od čtvrtka nebude venku povinné nošení roušek, noční zákaz vycházení bude naposledy…

EU rozšíří sankce proti Bělorusku, za vynucené přistání letadla

16.06.2021 13:33 Velvyslanci členských zemí Evropské unie dnes schválili rozšíření sankčního seznamu proti Bělorusku…

Související:

Právě se děje