Evropští politici si stále nepřiznávají rozměr klimatické krize a jejich dohoda o finanční pomoci ekonomikám zasažených pandemií covidu-19 není z hlediska řešení klimatického problému dostatečná. V reakci na summit Evropské unie to dnes řekla sedmnáctiletá švédská ekologická aktivistka Greta Thunbergová.
Evropští politici se dohodli, že státy budou moci od příštího roku čerpat 750 miliard eur (zhruba 20 bilionů korun) z fondu obnovy.
"Stále popírají fakta (o klimatických změnách) a neberou ohled na to, že v otázce klimatu je situace naléhavá. Klimatická krize se neřeší jako krize. Dokud tomu tak nebude, nezbytné změny se nestanou," prohlásila Thunbergová v rozhovoru s britským listem The Guardian.
Podle dohody, jíž skončil summit EU, má být 30 procent schválených peněz použito na záležitosti týkající se klimatu, mnoho detailů k tomu ale summit neposkytl, píše The Guardian.
S dohodou nejsou spokojeni ani další aktivisté ze studentského hnutí na ochranu klimatu. Luisa Neubauerová, která je tváří německých aktivistů, řekla, že mladí lidé jsou politiky stále víc zklamáni. "Žádáme je, aby se postarali o nejzákladnější věc: o naši bezpečnost, o bezpečnost lidí na celém světě, o zabezpečení naší budoucnosti. Je znepokojivé, když vidíte, že ačkoli požadujete tak podstatné a zřejmé věci, politici je neberou v potaz nebo je nepovažují za tak důležité jako jiná témata," řekla Neubauerová.
Podle Belgičanky Adélaïde Charlierové politici, kteří o klimatu jenom mluví aniž cokoli dělají, jsou horší než ti, kteří tento problém popírají.
Aktivisté napsali evropským politikům otevřený dopis, v němž požadují rychlé činy, jež pomohou vyhnout se nejhorším důsledkům klimatické změny. "Jako nikdy předtím je nyní jasné, že klimatická situace nebyla řešená jako krizová, a to jak ze strany politiků a médií, tak v podnikání nebo finančnictví. Čím déle budeme předstírat, že jsme na dobré cestě ke snížení emisí a že je možné vyhnout se klimatické katastrofě v rámci dnešního systému, tím víc drahocenného času ztrácíme," stojí v dopise, pod nímž je 80.000 podpisů.
Portugalsko tento týden Thunbergové udělilo Gulbenkianovu cenu za lidskost. Váže se k ní milion eur, jež aktivistka věnuje organizacím bojujícím proti klimatickým změnám.
Související
Thunbergová se hádá s Trumpem. Poslala ho, aby se nechal vyšetřit
Izrael deportoval do Řecka a na Slovensko 171 aktivistů, včetně Grety Thunbergové
Greta Thunbergová (aktivistka) , Summit EU , EU (Evropská unie) , Klimatické změny
Aktuálně se děje
včera
Krajská organizace přišla o miliony. Byl to opravdu podvod, míní vyšetřovatelé
včera
Německou reprezentaci přebírá Klopp, v Itálii zkrachovala jednání s Guardiolou
včera
Poslední dny platnosti nejstarších občanek. Mezi lidmi jsou jich stále tisíce
včera
Trump tvrdí, že Íránu naslouchá. Jedné podmínky se však nehodlá vzdát
včera
Knížák bude mít pohřeb se státními poctami, rozhodla vláda
včera
Policie řeší černou šelmu na Táborsku. Svědkyně natočila video
včera
Meteorologové očekávají týden tropů. Riziko požárů se opět zvýší
včera
Vlivná členka MAGA se odjela na Ukrajinu přesvědčit, jak vypadá válka. Okamžitě pošlete Patrioty, píše Trumpovi
včera
Evropské automobilky v úpadku? Macron a Merz chtějí zabránit přílivu čínských značek
včera
Ženevské úmluvy v úpadku? Od Ukrajiny po Gazu, nemocnice jsou stále častějším terčem útoků
včera
Vláda odmítla zavřít obchody o všech svátcích. Schválila přepis auta bez návštěvy úřadu i zóny pro větrníky
včera
Evropu spalují jedny z nejhorších lesních požárů v historii. Uhasit je potrvá měsíce
včera
Rusko chce po Evropě finanční odškodnění za škody způsobené během války na Ukrajině
včera
Zelenskyj: Moskva plánuje zapojit do bojů na Ukrajině dalších 30 tisíc severokorejských vojáků
včera
Trump poslechl vedení armády. Přestal bombardovat Írán
včera
Pentagon zveřejnil nová data. Mrtvých a zraněných amerických vojáků v Íránu jsou stovky
včera
Anonym vyhrožuje útoky po celém Česku. Policie spustila kontroly
včera
Zelenskyj je příživník, prohlásil Arakčí a pohrozil Ukrajině
včera
Útočník z Berlína nebyl neznámou. Kontaktoval teroristy, měl jít za mříže
včera
Tragická střelba na festivalu v americkém Seattlu. Dva mrtví, pachatel dopaden
Nejméně dva lidé nepřežili nedělní střelbu na gastronomickém festivalu v americkém Seattlu. Dalších pět osob utrpělo zranění. Zatím nejmenovaného pachatele se policistům podařilo zadržet, informovala americká stanice NBC News.
Zdroj: Lucie Podzimková