Experti: Válka na Ukrajině ukázala, že německá armáda je podfinancovaná a stěží bojeschopná

Ruská invaze na Ukrajinu naplno odhalila to, na co už odborníci i část médií upozorňují léta - německá armáda je dlouhodobě podfinancovaná a stěží bojeschopná. Potvrzují to i aktuální slova vrcholných německých představitelů, že bundeswehr už prakticky nemá možnost dodávat další zbraně Kyjevu, protože by to mohlo ohrozit německou bezpečnost. I když teď politici slibují dramatické změny, zlepšení armádní připravenosti bude podle expertů trvat léta.

Bundeswehr, ilustrační fotografie

"Bundeswehr je v situaci, kdy bohužel nemůže dávat (Ukrajině další) zbraně, pokud chci i nadále garantovat národní a alianční obranu, a to chci a to také budu," nechala se ve čtvrtek slyšet německá ministryně obrany Christine Lambrechtová (SPD). Velmi podobně se v rozhovoru pro magazín Spiegel aktuálně vyjádřil i její stranický šéf a německý kancléř Olaf Scholz, podle něhož německá armáda z velké části vyčerpala své možnosti dodávat Ukrajině další zbraně.

Slova spolkových politiků přicházejí navzdory tomu, že Německo zatím Ukrajině poskytlo ve vztahu ke svému hrubému domácímu produktu výrazně nižší pomoc než země jako Estonsko, Polsko, Litva, ale třeba také Spojené státy, Česko či Slovensko. Před Německem jsou v tomto srovnání i Británie, Francie nebo Itálie.

Na jeden z hlavních důvodů - pokud se pomine možná politická neochota Berlína, kterou ale němečtí politici popírají - upozorňuje v tomto týdnu zveřejněná studie ekonomického institutu Ifo. Podle ní je po letech míru na evropském kontinentu a dlouhodobém šetření v resortu obrany bundeswehr v mnoha ohledech výrazně slabší než před 30 lety. Například počet hlavních bojových tanků od roku 1992 klesl o 88 procent, počet bojových letadel a vrtulníků o 78 procent. Navíc zdaleka ne všechny jsou bojeschopné, o čemž svědčí četné mediální zprávy z posledních let.

Třeba v květnu 2018 byly podle magazínu Spiegel bojeschopné jen čtyři ze 128 stíhaček Eurofighter německé armády. K okamžitému nasazení bylo rok předtím v průměru připraveno jen 13 z 58 dopravních vrtulníků NH90, 12 z 52 vrtulníků Tiger a tři z 15 dopravních letounů A400M. Z celkového počtu 244 tanků Leopard 2 jich bylo možné do bojové akce nasadit v průměru 105. Podobně neutěšený stav panoval u námořnictva, kde ze 13 fregat bylo bojeschopných pouze pět a z šesti ponorek třídy 212A dokonce jen jedna.

O tom, že dnes na tom německá armáda není zásadně lépe, svědčí únorové vyjádření generálporučíka Alfonse Maise, podle něhož jsou možnosti bundeswehru podporovat spojence "extrémně omezené". Jako nepřipravenou kritizovala německou bezpečnostní a obranou politiku bývalá ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová (CDU).

Na nedostatečné investice do armády a zbraní ukazuje i letošní německý rozpočet, který pro obranu podle Ifo počítá s 50,3 miliardy eur (1,2 bilionu Kč), tedy 1,3 procenta hrubého domácího produktu, což je daleko za dvouprocentním cílem Severoatlantické aliance.

Ministryně obrany Lambrechtová z podfinancování armády viní dnes opoziční konzervativní unii CDU/CSU, jejíž politici - včetně nynější šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyenové - německý resort obrany vedli dlouhá léta. "Když toto ministerstvo CDU/CSU řídila 16 let, tak si musíte položit otázku: 'Kdo je zodpovědný za to, že na tom bundeswehr je takhle?'," podotkla.

Ani Lambrechtové sociální demokraté, kteří v koalici s CDU/CSU za éry kancléřky Angely Merkelové vládli 12 z oněch 16 let, však nejsou známi tím, že by v minulosti tlačili na rychlé zvyšování obranného rozpočtu. Právě naopak. Proto bylo pro mnohé překvapením, když zrovna kancléř za SPD, která si říká mírová strana, po ruské invazi na Ukrajinu oznámil zásadní změnu ve spolkové obranné politice. "Od nynějška rok co rok budeme do naší obrany investovat přes dvě procenta hrubého domácího produktu," prohlásil Scholz v parlamentu. Slíbil také zvláštní fond na modernizaci armády o objemu 100 miliard eur (2,4 bilionu Kč).

Podle studie Ifo ale ani tato částka nebude dostatečná. "Jednorázový zvláštní fond nebude v žádném případě stačit k úplnému vyrovnání nedostatku finančních prostředků z minulých let, k rychlému odstranění všech nedostatků a k udržitelné reorganizaci bundeswehru," myslí si výzkumník Ifo Florian Dorn. Německá armáda podle něj bude každoročně navíc potřebovat dalších zhruba 25 miliard eur (609 miliard korun).

I jejich dopad bude ale vidět až ve střednědobém horizontu.

ON-LINE 82. den války: Ukrajině se povedlo vytlačit v Charkovské oblasti…

16.05.2022 08:10 Ruské jednotky nyní své hlavní úsilí soustředí v Doněcké oblasti, kde se dělostřelbou a leteckými…

Předpověď počasí na příští víkend: Dojde během něj k výraznému ochlazení

15.05.2022 06:30 V Česku v posledních dnech panuje letní počasí, ačkoliv je teprve polovina května. I v příštím…

Rusové takhle kradou: Na co je v ruském vrtulníku pračka? Anebo sušička?

16.05.2022 05:48 Polemiky na sociálních sítích vyvolal snímek torza domácího spotřebiče v troskách ruského vrtulníku…

Předpověď počasí na příští týden: Letní teploty budou pokračovat, hrozí…

13.05.2022 06:30 Letní teploty v Česku vydrží i příští týden. Přidají se ale i přeháňky a Česko mohou zasáhnout také…

Švédsko a Finsko budou výraznou posilou NATO, uvedla německá ministryně

15.05.2022 14:37 Vstup Finska a Švédska by byl výraznou posilou Severoatlantické aliance a Německo proto učiní vše,…

Ve Francii dnes přestává platit jedno z posledních omezení spojených s…

16.05.2022 09:50 Ve Francii dnes přestává platit téměř poslední omezení spojené s pandemií nemoci covid-19, povinné…

Německé dráhy se potýkají s následky požáru, postiženo je i spojení s…

15.05.2022 18:25 Aktualizováno Německá železnice se potýká s následky pátečního požáru kabelů v Hamburku. Společnost Deutsche Bahn…

Švédsko a Finsko budou výraznou posilou NATO, uvedla Baerbocková

15.05.2022 14:37 Aktualizováno Vstup Finska a Švédska by byl výraznou posilou Severoatlantické aliance a Německo proto učiní vše,…

Západ proti Rusku rozpoutal totální hybridní válku, tvrdí Lavrov

14.05.2022 16:12 Celý svět ponese následky totální hybridní války, kterou rozpoutal proti Rusku Západ, prohlásil…

V Berlíně se koná neformální jednání ministrů zahraničí zemí NATO

14.05.2022 07:34 V Berlíně dnes začíná dvoudenní neformální jednání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance…

V Německu muž ve vlaku pobodal tři lidi. Úřady vyšetřují, jestli je to…

13.05.2022 21:24 Aktualizováno Pět lidí dnes ráno ve vlaku na západě Německa nožem zranil jedenatřicetiletý muž narozený v Iráku,…

Rakousko v pondělí zruší covidová omezení pro zahraniční turisty

13.05.2022 20:26 Do Rakouska bude od pondělí možné přicestovat z celého světa bez jakýchkoliv koronavirových omezení…

Slovenský soud propustil z vazby exministra vnitra Kaliňáka

13.05.2022 11:49 Slovenský nejvyšší soud dnes propustil z vazby exministra vnitra Roberta Kaliňáka. O rozhodnutí ČTK…

Evropská aliance tiskových agentur pozastavila členství ruské TASS

13.05.2022 10:59 Valná hromada potvrdila pozastavení členství ruské agentury TASS v Evropské alianci tiskových…

Evropská unie poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě 500…

13.05.2022 10:47 Evropská unie poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc v hodnotě 500 milionů eur (12,4 miliardy…

Související:

Právě se děje

reklama