Pravicový extremismus a terorismus jsou největším ohrožením bezpečnosti a demokracie v Německu, je přesvědčen šéf německé kontrarozvědky Thomas Haldenwang. Řekl to dnes na veřejném slyšení šéfů trojice německých zpravodajských služeb před parlamentním výborem pro jejich kontrolu.
"Zhoršení situace v oblasti pravicového extremismu vede k nejhorším trestným činům, s nimiž je nadále třeba počítat," uvedl Haldenwang. Připomněl únorový útok v Hanau blízko Frankfurtu nad Mohanem, při němž 43letý německý pravicový radikál, který trpěl duševními problémy, zastřelil devět lidí s migračními kořeny. A zmínil také dvojici loňských útoků pravicových extremistů, které si taktéž vyžádaly oběti na životech.
Negativní vývoj je podle šéfa Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), jak se německá civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, možné doložit i čísly. Počet lidí, které úřady řadí do pravicově radikálního spektra, loni stoupl o celou třetinu na zhruba 32.000. Kolem 13.000 z nich je podle Haldenwanga připraveno použít násilí.
Pravicový extremismus je přítěží i pro německou armádu. Šéf vojenské kontrarozvědky (MAD) Christof Gramm dnes hovořil o nové dimenzi problému. Jeho úřad zkoumá přes 600 případů vojáků podezřelých z radikalismu. V centru pozornosti je především elitní komando KSK, kde se vyšetřování soustředí na 20 osob. K jednotce, která pracuje v utajení, patří kolem 1400 vojáků. V celém bundeswehru jich je přes 180.000.
Jednoduchá podle šéfa BfV není ani situace v levicové části radikálního spektra. Zde počet extremistů za rok 2019 stoupl o 4,7 procenta na 33.500 a za potenciálně násilné je považováno 9200 z nich.
"Boj proti islamistickému terorismu se stal tišším, protože se nám s vynaložením ohromné energie a expertízy za kulisami daří zakročit už v raných stádiích," poznamenal dnes také Haldenwang, podle něhož se spolkovým úřadům od srpna 2017 podařilo zabránit všem chystaným útokům islamistů.
Související
Pravice napříč Evropou nadále roste. Reakce na selhání levicových vlád a krize se jí podařila
Více než touha po míru se dopouštějí papírového terorismu. Extremismus v ČR podle ministerstva posiluje
extremismus , neonacisté , Německo , Bundeswehr
Aktuálně se děje
včera
Arménci dali Rusku košem. Ve volbách jasně vyhrává strana premiéra Pašinjana, ukazují odhady i první výsledky
včera
OBRAZEM: Velkou cenu Monaka ovládl italský mladík Kimi Antonelli, stal se nejmladším vítězem závodu
včera
Ostře sledované volby v Arménii skončily. Voliči rozhodli o směřování své země
včera
Nikdy jsem neslíbil, že nebudou nové války, brání se Trump. Před volbami ale říkal něco jiného
včera
Odchod z EU stojí Británii miliardy liber. Lidé brexitu hořce litují
včera
Trump neplánuje stáhnout 50 tisíc vojáků z Blízkého východu. Válku v Íránu srovnal s Vietnamem
včera
Ruský bezpilotní letoun vážně poškodil jednu z budov Černobylu
včera
Příběh, který plnil přední stránky světových médií, skončil tragicky. Amerického studenta našli v Japonsku mrtvého
včera
Rusko je ochotno opět jednat s USA. Míč je ale na straně Američanů, tvrdí
včera
Válka se začíná vracet zpět do Ruska. V tamní společnosti začíná bublat nespokojenost
včera
Rusko, nebo Západ? Arménie v klíčových volbách rozhoduje o své budoucnosti
včera
Americká armáda sestřelila v Hormuzském průlivu íránské útočné drony
včera
Počasí příští týden tropické teploty nepřinese, hrozí ale bouřky
6. června 2026 21:04
USA nepustily do země klíčové členy íránské fotbalové reprezentace. Teherán vyzval FIFA, aby zasáhla
6. června 2026 19:44
Pentagon hluboce znepokojují špionážní aktivity Izraele v USA
6. června 2026 18:20
Americký lékař nakažený ebolou byl propuštěn z nemocnice
6. června 2026 17:01
Francie v slzách. Zemřela Bernadette Chiracová
6. června 2026 15:50
Trump: Írán na dohodu o ukončení války nepřistoupil, ale nebude mít jinou možnost
6. června 2026 14:31
Den D pro Kosovo se blíží. Voliči v neděli určí směřování země, exprezidentka důrazně varuje
6. června 2026 13:19
Oficiální statistiky eboly klesají. Pozitivní to ale není
Oficiální statistiky ohledně epidemie eboly v Demokratické republice Kongo zaznamenaly výrazný pokles, což na první pohled vypadá jako nadějná zpráva, avšak situace je mnohem komplikovanější. Zatímco ještě nedávno úřady hovořily o více než tisíci podezřelých případů a téměř 250 úmrtích, aktuálně Kongo hlásí přibližně 380 potvrzených nakažených a 60 zemřelých, ke kterým se přidává dalších 15 potvrzených případů a jedna oběť v sousední Ugandě.
Zdroj: Libor Novák