Itálie je zklamaná reakcí okolních států. Ptá se, kde je evropská solidarita

Itálie byla zklamána reakcí některých nejbližších evropských spojenců a ptá se v krizi kolem epidemie koronaviru, kde je evropská solidarita. Vyplývá to z pátečního článku ekonomického listu Financial Times.

V době, kdy italští lékaři museli vybírat pacienty, kteří zřejmě nepřežijí, italské zdravotnické úřady prosily přátele a spojence Itálie o naléhavé dodávky zdravotnických pomůcek. Ve čtvrtek konečně dorazily - z Šanghaje. Letadlo China Eastern dopravilo do Itálie tým zdravotníků a 31 tun materiálu, včetně ventilátorů.

Gesto Pekingu posílilo dojem, že Evropa Itálii málo podporuje. Tento dojem posílil komunikační kiks šéfky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové, která ve čtvrtek naznačila, že jejím úkolem už není udržet Itálii v eurozóně.

Když Itálie požádala v rámci zvláštního evropského krizového mechanismu o naléhavé dodávky zdravotnického materiálu, žádná unijní země neodpověděla. Německo se obávalo, že samo nebude mít dost, a nejprve zakázalo vývoz roušek a dalších ochranných prostředků. Společnost 3M uvedla, že kvůli německým restrikcím nemůže italský trh zásobovat. Berlín pak exportní pravidla uvolnil, ale Rakousko potom uzavřelo hranice lidem přijíždějícím z Itálie, pokud nemohli dokázat, že nejsou nakaženi virem.

Tato odmítnutí podporují v Itálii přesvědčení, že ji její evropští přátelé opustili. Už přes deset let přetrvává v zemi dojem, že měnová unie postrádá kolektivní solidaritu a dusí růst, navíc v době, kdy je Itálie konfrontována s přílivem migrantů z Afriky a Blízkého východu. A to vedlo k vzestupu euroskeptických nacionalistů, jako je krajně pravicový radikál buřič Matteo Salvini.

"Je to jako z filmu Návrat do budoucnosti - Itálie je ponechána sama sobě," poznamenala ředitelka římského Institutu pro mezinárodní záležitosti Nathalie Tocciová. "Bylo tomu tak v případě krize eurozóny, pak migrační krize 2015 až 2016 a nyní krize kolem koronaviru. Je to pořád ta samá písnička a může mít ohromné politické důsledky."

Když tento týden rozhořčení Říma narůstalo, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová se snažila Italy ujistit, že EU je na jejich straně. Přislíbila flexibilitu, pokud jde o unijní pravidla pro rozpočtové deficity a investiční fond pro boj s krizí v objemu 25 miliard eur (asi 658 miliard Kč) pro celý blok. Ale vřelá slova z Bruselu brzy zastínil vzkaz z Frankfurtu.

Lagardeová prohlásila, že úkolem ECB není "snižovat spread", tedy rozdíl mezi výnosy desetiletých státních dluhopisů italské a německé vlády, který je ukazatelem rizika mezi státními dluhy obou zemí. Milánská burza se pak propadla o 17 procent, což byl její nejvyšší denní pokles v historii.

"Itálie potřebovala pomoc a dostala políček," prohlásil pak šéf italské strany Liga Matteo Salvini. "V roce 2012 za ekonomické krize (tehdejší šéf ECB) Ital Mario Draghi nasadil nejtěžší zbraně, aby krizi uklidnil," řekla předsedkyně krajně pravicová formace Bratři Itálie Giorgia Meloniová. "Dnes jeho francouzská nástupkyně použila bumerang a svým surrealistickým prohlášením způsobila kolaps akciového trhu."

Italský prezident Sergio Mattarella se několik hodin po vystoupení Lagardeové uchýlil k netypickému prohlášení a řekl, že země v krizi očekávala "iniciativu a solidaritu, ne překážky".

Zdá se, že výroky Lagardeové zvrátily práci jejího předchůdce Draghiho, který měl klíčový podíl na obnovení důvěry v to, že Itálie může zůstat v eurozóně, když mluvila podobně jako radikální němečtí tvůrci ekonomické politiky, řekla Tocciová.

Nepomohlo ani to, že výbušné výroky Lagardeové podpořil šéf německé centrální banky Jens Weidmann.

ECB pak o den později zdůrazňovala, že je "připravena dělat více".

Ale výroky šéfky ECB ukázaly na "zranitelnost eurozóny, která plyne z křehké ekonomické situace Itálie", řekl ekonom Kenneth Wattret ze společnosti IHS Markit. K napravení ekonomických škod způsobených omezením cestování a karanténou bude zapotřebí, aby ECB financovala italský dluh nebo záchranný balíček, dodal.

Související

Více souvisejících

Itálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Izraelská armáda

Izrael opatrně rozšířil operace v Rafahu, Nechce naštvat Bidena

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil "mírné rozšíření" operací armády ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Zároveň nařídil svým vyjednavačům pokračovat ve snahách o uzavření dohody o výměně rukojmí s militantním hnutím Hamás. S odvoláním na server Axios o tom v pátek informovala agentura Reuters.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

MS v hokeji

Švýcaři si v úvodu bez potíží poradili s Nory, Němci dali Slovákům lekci z produktivity

Dvěma odpoledními zápasy vypuklo v pátek v pořadí již 87. mistrovství světa v ledním hokeji, které se letos koná v Praze a Ostravě. Prvními mužstvy, která se střetla v rámci pražské skupiny A, byla mužstva Švýcarska a Norska. V tomto duelu nakonec k žádnému překvapení nedošlo, přestože po první třetině byl stav nerozhodný 1:1. Druhá třetina ale byla v režii favoritů ze Švýcarska, když v ní díky brankám Löffela, Sentelera a Scherweye šli postupně do vedení 4:1. Niederreiter pak přidal poslední pátou švýcarskou branku, Norové už jen korigovali na konečných 5:2. To v Ostravě se hrál do konce druhé třetiny vyrovnaný duel, když se Slovákům v zápase s Němci podařilo dorovnat z 0:2 na 2:2. Závěrečná třetina ale ukázala, že stříbrní medailisté z posledního šampionátu byli více produktivní a nakonec to i přes snahu Slováků dotáhli k výhře 4:6. 

před 9 hodinami

před 15 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie pátrá kvůli Vrběticím po generálovi z ruské GRU. Chtějí ho i Britové

Policie v souvislosti s tragickými explozemi ve Vrběticích pátrá po generálovi z ruské vojenské rozvědky GRU. Policisté na konci dubna odložili případ výbuchů muničních skladů v obci na Zlínsku s tím, že se podařilo prokázat podíl ruských agentů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy