Italský premiér Conte po výslechu k pandemii: Jsem naprosto klidný

Italský premiér Giuseppe Conte se neobává, že bude mít kvůli reakci své vlády na pandemii covidu-19 problémy s justicí. V rozhovoru, který dnes zveřejnil deník La Stampa uvedl, že je "naprosto klidný". Ministerského předsedu v pátek vyslýchalo jako svědka státní zastupitelství. Dnes Conte zahájil velkou konferenci o budoucnosti Itálie po pandemii a avizoval rozsáhlé reformy.

Giuseppe Conte
doporučujeme

"Vysvětlil jsem vše, co bylo třeba vysvětlit, popsal jsem všechny kroky z těch hrozných dní, ve kterých jsme bojovali proti neviditelnému nepříteli. Nemám se čeho bát," řekl Conte.

V pátek premiéra v jeho sídle v Římě tři hodiny vyslýchali státní zástupci z Bergama, jednoho z lombardských měst, které epidemie covidu-19 postihla v Itálii nejvíce. Vysvětlení k reakci vlády v počáteční fázi šíření koronaviru podal následně i ministr zdravotnictví Roberto Speranza a ministryně vnitra Luciana Lamorgeseová.

Vyšetřování se snaží odhalit možná pochybení úřadů při zvládání koronavirové krize a vysvětlit, proč se nákaza na hospodářsky rozvinutém severu země tak rozšířila. V Itálii zemřelo s covidem-19 dosud 34.223 lidí, většina na severu. Vyšetřovatelé se zabývají i podezřením, že vláda na některá města v regionu Bergamo uvalila karanténu příliš pozdě.

Conte se chce nyní soustředit na obnovu Itálie po krizi, která se nepodepsala jen na zdraví lidí, ale i na hospodářství. Dnes zahájil v římské vile Pamphili desetidenní konferenci o budoucnosti Itálie, na kterou pozval politiky, ekonomy i zástupce dalších oblastí veřejného života, které označil za "generální stavy".

Prostřednictvím videokonference se jednání zúčastní i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, předseda Evropského parlamentu David Sassoli, šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová či šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová.

"Tato krize musí být příležitostí provést velké reformy, na které Itálie čekala několik let... Tuto příležitost nesmíme promeškat," řekl Conte ke konferenci v rozhovoru s deníkem La Stampa.

Základem pro debatu je takzvaný Colaoův plán, který vypracoval finančník Vittorio Colao. Dokument obsahuje návrhy na reformy v oblasti hospodářství, zaměstnanosti, infrastruktury, ochrany životního prostředí i vzdělávání a kultury. K účasti na projednávání plánu přizval Conte také opozici, ta ale jednání bojkotuje. Třeba předseda krajně pravicové Ligy Matteo Salvini řekl, že debata o budoucnosti země patří do parlamentu.

Agentura APA upozornila, že ve vile Pamphili se jedná za zavřenými dveřmi a novináři na konferenci nemají přístup. O výsledku chce veřejnost jejich prostřednictvím informovat sám Conte.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německý exministr je zapleten do skandálu masné společnosti. Čelí kritice…

05.07.2020 21:33 Masná společnost Tönnies je od minulého týdne tvrdě kritizována kvůli nekontrolovatelnému šíření…

Chorvatské volby skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

05.07.2020 19:41 lasování v dnešních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize…

Loď Ocean Viking smí vyložit 180 zachráněných migrantů na Sicílii

05.07.2020 17:44 Italské úřady povolily lodi Ocean Viking, aby v sicilském přístavu Porto Empedocle vyložila 180…

Ve Španělsku zavřeli kvůli viru další oblast

05.07.2020 16:25 Španělsko uzavřelo kvůli novým případům koronaviru po části Katalánska další oblast, tentokrát část…

Související:

Právě se děje

Další zprávy