"Jen se naskládala cihla na cihlu." Chorvatsko po zemětřesení vyšetřuje pochybení při poválečné obnově

Chorvatské úřady začnou vyšetřovat možná pochybení při výstavbě domů během státem organizované obnovy po válce v 90. letech. Mnohé z těchto staveb totiž zničilo zemětřesení z minulého týdne, informovala o tom chorvatská média.

Útvar proti korupci a organizovanému zločinu (USKOK) oznámil, že začal prověřovat informace médií, podle nichž byly jedním z důvodů rozsáhlých škod způsobených otřesy půdy právě nedostatky při poválečné obnově, kdy se prý méně dbalo na stavební normy.

"Je třeba vyšetřit, jak a proč k tomu došlo, kdo na tom dělal, kdo prováděl dozor, kdo vydával konečná stavební povolení," řekl podle televize N1 premiér Andrej Plenković. "Pokud nebyl dům postaven podle pravidel nebo neměl armaturu, zjistí se, kdo je za to odpovědný," slíbil.

Chudý chorvatský region Banovina (Banija) jihovýchodně od Záhřebu byl za války součástí separatistické Republiky srbská Krajina. Chorvatská vojska území dobyla zpět v roce 1995 při operaci Bouře. Část původních obyvatel se po skočení bojů vrátila a s pomocí státu obnovila své poničené domy.

"Byla to loupež, ne obnova. Obnovovalo se šlendriánsky, šarlatánsky, jenom se naskládala cihla na cihlu," citoval dnes deník Jutarnji list Milana Škornjaka, obyvatele zemětřesením poničené vesnice Strašnik. V posledních 20 letech se podle svých slov neúspěšně pokoušel upozornit úřady na nekvalitní provedení svého domu. Za pravdu mu dalo až ničivé zemětřesení, v jehož důsledku ale on sám teď musí přespávat v karavanu na dvoře.

Podle ministra hospodářství Tomislava Ćoriče bylo po válce v Chorvatsku z let 1991 až 1995 obnoveno 156.000 budov. V zemětřesením nejvíce postižené Sisacko-moslavačské župě to bylo 25.000 domů. Podle médií bylo při nedávném zemětřesení poškozeno na 15.000 domů a asi 1800 jich bylo označeno za neobyvatelné.

Minulé úterý, den po prvním zemětřesení s intenzitou 5,1 stupně, udeřil v regionu Banovina ještě ničivější otřes o síle 6,4 stupně. Silně byla zasažena města Petrinja, Sisak a Glina a obce v jejich okolí. Nejvíce utrpělo centrum města Petrinje, které bude podle starosty nutné z 90 procent zbourat.

Související

Následky zemětřesení v Chorvatsku

Chorvatsko drží den smutku, po zemětřesení se lidé bojí záplav

Chorvatsko dnes drží den smutku za oběti ničivého zemětřesení, které si tento týden vyžádalo sedm lidských životů, několik desítek zraněných a rozsáhlé materiální škody. Lidé v postižené oblasti v centrální části země se nyní kvůli zvýšenému stavu vody v řekách obávají i možných záplav, napsal deník Večernji list.
Následky zemětřesení v Chorvatsku

Chorvatští hasiči vytáhli z trosek více než 30 lidí

Chorvatští hasiči a záchranáři během pěti dnů po silném zemětřesení v Petrinji, Sisaku, Glině a okolních obcích v centrální části země vyprostili z trosek více než 30 lidí. Uvedla to dnes chorvatská tisková agentura Hina. Při pátrání po lidech podnikli hasiči a záchranáři, kterým pomáhali speciálně vycvičení psi, více než 2500 zásahů. Tři hasiči byli zraněni, uvedla agentura s odvoláním na velitele hasičů Slavka Tucakoviče.

Více souvisejících

zemětřesení v Chorvatsku Chorvatsko Zemětřesení

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy