"Jen se naskládala cihla na cihlu." Chorvatsko po zemětřesení vyšetřuje pochybení při poválečné obnově

Chorvatské úřady začnou vyšetřovat možná pochybení při výstavbě domů během státem organizované obnovy po válce v 90. letech. Mnohé z těchto staveb totiž zničilo zemětřesení z minulého týdne, informovala o tom chorvatská média.

Zemětřesení, ilustrační foto
doporučujeme

Útvar proti korupci a organizovanému zločinu (USKOK) oznámil, že začal prověřovat informace médií, podle nichž byly jedním z důvodů rozsáhlých škod způsobených otřesy půdy právě nedostatky při poválečné obnově, kdy se prý méně dbalo na stavební normy.

"Je třeba vyšetřit, jak a proč k tomu došlo, kdo na tom dělal, kdo prováděl dozor, kdo vydával konečná stavební povolení," řekl podle televize N1 premiér Andrej Plenković. "Pokud nebyl dům postaven podle pravidel nebo neměl armaturu, zjistí se, kdo je za to odpovědný," slíbil.

Chudý chorvatský region Banovina (Banija) jihovýchodně od Záhřebu byl za války součástí separatistické Republiky srbská Krajina. Chorvatská vojska území dobyla zpět v roce 1995 při operaci Bouře. Část původních obyvatel se po skočení bojů vrátila a s pomocí státu obnovila své poničené domy.

"Byla to loupež, ne obnova. Obnovovalo se šlendriánsky, šarlatánsky, jenom se naskládala cihla na cihlu," citoval dnes deník Jutarnji list Milana Škornjaka, obyvatele zemětřesením poničené vesnice Strašnik. V posledních 20 letech se podle svých slov neúspěšně pokoušel upozornit úřady na nekvalitní provedení svého domu. Za pravdu mu dalo až ničivé zemětřesení, v jehož důsledku ale on sám teď musí přespávat v karavanu na dvoře.

zdroj: YouTube

Podle ministra hospodářství Tomislava Ćoriče bylo po válce v Chorvatsku z let 1991 až 1995 obnoveno 156.000 budov. V zemětřesením nejvíce postižené Sisacko-moslavačské župě to bylo 25.000 domů. Podle médií bylo při nedávném zemětřesení poškozeno na 15.000 domů a asi 1800 jich bylo označeno za neobyvatelné.

Minulé úterý, den po prvním zemětřesení s intenzitou 5,1 stupně, udeřil v regionu Banovina ještě ničivější otřes o síle 6,4 stupně. Silně byla zasažena města Petrinja, Sisak a Glina a obce v jejich okolí. Nejvíce utrpělo centrum města Petrinje, které bude podle starosty nutné z 90 procent zbourat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Reprodukční číslo roste, Zeman zítra podstoupí očkování

19.01.2021 22:00 Aktualizováno Index protiepidemického systému PES se třetí den drží na 70 bodech ze sta. Šestý den je tak ve…

Německo možná označí Česko za vysoce rizikové. Babiš navrhuje dva testy…

19.01.2021 21:53 Německo by ve čtvrtek mohlo označit Českou republiku jako epidemicky vysoce rizikovou oblast, dosud…

Evropská komise doporučuje naočkovat do léta až 70 procent dospělých

19.01.2021 18:09 Aktualizováno Země Evropské unie by měly do března naočkovat proti covidu-19 čtyři pětiny lidí starších 80 let,…

Německo prodlužuje karanténu do 15. února

19.01.2021 16:02 Aktualizováno Protiepidemická karanténa v Německu bude prodloužena nejméně do 14. února. Na dnešním jednání se na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama