Krize ve východním Středomoří: Provokace, turecká hra musí přestat, žádají Německo a USA

Německo slíbilo "plnou solidaritu" s Řeckem a Kyprem v jejich sporu s Tureckem o hranice výsostných vod ve východním Středomoří a s tím spojená práva na těžbu nerostných surovin. Turecké znovuzahájení těžebního průzkumu by znamenalo "bolestivou ránu" pro vztahy EU s Tureckem, uvedl dnes šéf německé diplomacie Heiko Maas.

Turecké námořnictvo v pondělí oznámilo, že průzkumná loď Oruç Reis se vrací do sporných vod Středozemního moře, kde bude po deset dní provádět těžební průzkum. Řecká média uvedla, že loď se pohybuje v doprovodu válečných plavidel. Atény obvinily Ankaru, že podkopává úsilí o uvolnění napětí ve východním Středomoří.

Maas dnes před návštěvou Kypru a Řecka sdělil, že obě země mají plnou podporu Německa i Evropské unie. Současně vyzval k "upřímné snaze všech stran" nalézt řešení.

Entsendung der Oruc Reis ist das Gegenteil einer vertrauensbildenden Maßnahme. Sollte es zu neuen Gasexplorationen in umstrittenen Seegebieten kommen, wäre dies herber Rückschlag für De-Eskalation und für Fortentwicklung der ??-??-Beziehungen, wie auf dem letzten ER beschlossen.

— Heiko Maas ?? (@HeikoMaas) October 13, 2020

"Turecká hra na střídání eskalace a uvolňování napětí musí teď přestat," řekl Maas s tím, že pondělní vyslání turecké lodi do sporných vod nepřispívá budování důvěry mezi stranami konfliktu. Turecko by podle Maase nemělo "uzavírat okno k dialogu s Řeckem svými jednostrannými kroky".

Americké ministerstvo zahraničí dnes zároveň vydalo prohlášení, podle nějž Turecko "jednostranně zvyšuje napětí v regionu a úmyslně znesnadňuje pokračování zásadních rozhovorů mezi našimi dvěma spojenci v NATO Řeckem a Tureckem". "Vyzýváme Turecko k ukončení této promyšlené provokace a okamžitému zahájení rozhovorů s Řeckem," uvádí se v prohlášení.

Opětovné vyslání turecké průzkumné lodi do sporných vod oživilo konflikt ohledně námořní hranice mezi řeckými ostrovy, Kyprem a jižním pobřežím Turecka, který zaměstnával vlády zúčastněných zemí po většinu léta, přiměl je k mohutnému zbrojení a vyvolal obavy z možné vojenské konfrontace mezi dvěma spojenci v NATO.

Podle Atén je oblast průzkumu součástí součástí řeckých výsostných vod, Ankara ale tvrdí, že na průzkum má právo. Řecko i Turecko posléze ve sporné oblasti uspořádaly námořní vojenská cvičení. Obě strany po zprostředkování NATO později vyjádřily ochotu k dialogu s cílem uvolnit napětí.

Spor ohledně podmořské těžby byl i jedním z témat summitu EU. Představitelé členských států se začátkem října dohodli, že pokud se Ankara nevyvaruje "jednostranných provokací", může EU sáhnout k sankcím.

Související

Lodní doprava, ilustrační foto

Turecko se snaží obnovit černomořskou obilnou iniciativu

Turecko se pokouší o obnovení tvz. černomořské obilné iniciativy, která do loňského léta umožňovala přepravu obilí z ukrajinských přístavů na světové trhy. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to dnes řekl ukrajinskému prezidentu Volodymyru Zelenskému na summitu NATO ve Washingtonu, informuje agentura Reuters.

Více souvisejících

Turecko Heiko Maas Mike Pompeo Řecko Kypr Německo USA (Spojené státy americké) NATO

Aktuálně se děje

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Co bude s Ukrajinou, kdy vyhraje Trump? Zelenskyj se toho nebojí

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí prohlásil, že se neobává možného vítězství bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách, i když existují náznaky, že Trumpova administrativa by mohla být více nakloněna Kremlu. Uvedl to server Kyiv Independent.

včera

včera

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Experti pro EZ: Atentát na Trumpa může změnit volební dynamiku, Biden zeslábl

Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci a Rachel Tausendfreundová z German Marshall Fund pro EuroZprávy.cz exkluzivně zhodnotili dopady neúspěšného atentátu na Donalda Trumpa. Lysek zdůrazňuje, že Trumpova pozvednutá pěst může mobilizovat jeho příznivce, ale ne zaručit volební vítězství. Tausendfreundová varuje před radikalizací americké společnosti a připomíná útok na Kapitol z roku 2021. 

včera

Ivo Lukačovič

Je to oficiální. Mizernou kvalitu ratingu NFNŽ potvrdil i sám Seznam.cz

Mediální rating Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je roky předmětem kontroverzí a sporů. V poslední době ale stále častěji přešlapuje v kupě hnoje, a když už se proti němu vymezil i zakladatel internetového giganta Seznam.cz Ivo Lukačovič, je nezpochybnitelné, že je něco hodně špatně.

včera

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj tlačí na vznik mírového plánu. Prozradil, do kdy ho chce mít

Ukrajina pracuje na dalším mírovém summitu. Prezident země Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že chce, aby do listopadu byly připraveny všechny prvky mírového plánu pro druhý mírový summit. Toho už by se mohli zúčastnit i zástupci Ruska, které sousední zemi před více než dvěma lety napadlo. 

včera

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Buď Trump a republikáni, anebo Biden a demokrati. Amerika je rozdělená

Spojené státy nyní prožívají fenomén, který je tradiční při jakékoli větší politické události. Do nelítostných komentářů se pouštějí velká média v čele s New York Times, CNN, Wall Street Journal a Politico. Nenechávají ani nitku suchou na prezidentu Joeovi Bidenovi ani exprezidentovi Donaldu Trumpovi. 

včera

včera

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Všichni doufali, že omdlí dřív než později, řekla lékařka z Gazy. Jsou na pokraji sil, děti jim umírají pod rukama

Izraelská armáda je už od října loňského roku v otevřené válce s militantním hnutím Hamás. Podle řady organizací a některých institucí OSN jsou konfliktem nejvíce ohrožené děti. Těch se dle dostupných informací pohřešuje až 20 tisíc. Lékaři navíc prožívají extrémní nápor a nedostatek základních potřeb pro svou práci. Občas to dojde tak daleko, že musí amputovat končetiny bez anestezie. 

včera

Letní počasí.

Aktuální počasí: Tropy zasáhnou větší část Česka, uvedli meteorologové

Tropické teploty si nakonec užije větší část Česka, než se původně předpokládalo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí upravil územní platnost výstrahy na vysoké teploty pro dnešní den, když ji rozšířil o část Středočeského a jih Olomouckého kraje. Zároveň zrušil varování před povodňovými jevy.

včera

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

včera

včera

včera

Thomas Matthew Crooks

Thomas Matthew Crooks. Co víme o útočníkovi, který střílel na Trumpa?

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli oznámil, že útočník Thomas Matthew Crooks, který v sobotu střílel na předvolebním mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, jednal sám. Střelbu vyšetřují jako atentát, ale také možný čin vnitrostátního terorismu. Uvedl to server Washington Post.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Mistry Evropy ve fotbale se stali Španělé. Proti Anglii rozhodl v závěru Oyarzabal

Podruhé v řadě se ve finále fotbalového mistrovství Evropy představili Angličané, kteří opět doufali, že se jim podaří dokráčet k prvnímu titulu mistrů Evropy, ale stejně jako před třemi lety v Londýně i nyní v Berlíně zůstali těsně pod vrcholem. V souboji království proti Španělsku se sice snažili o obrat nepříznivého skóre, když jako první skóroval na úvod druhé půle Williams a poté na 1:1 vyrovnal Palmer, jenže v 86. minutě o všem rozhodl po rychlé protiakci střídající Oyarzabal, jenž si ji sám i založil. Pro Španělsko je to tak rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy.

včera

EU zničí kávový byznys, tvrdí slavný výrobce. Cenu kávy zvedne nové nařízení i změny počasí

Připravované nařízení Evropské unie (EU) o odlesňování povede podle Giuseppe Lavazzy, předsedy představenstva stejnojmenné společnosti vyrábějící kávu, k růstu cen kávy v Evropě a zničí byznys tisícům zemědělců. Lavazza to řekl v rozhovoru pro britský deník The Telegraph.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy