Putin míří do Budapešti, sejde se s Orbánem

Ruský prezident Vladimir Putin se dnes v Budapešti sejde s maďarským konzervativním premiérem Viktorem Orbánem, který patří k jeho největším spojencům v Evropské unii.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Vladimir Putin
doporučujeme

Šéf Kremlu bude s šéfem maďarské vlády jednat o politických otázkách i o ekonomice. Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó den před Putinovým příjezdem do Budapešti řekl, že jeho návštěva je důkazem toho, že Orbán je v zahraničí považován za vlivnou postavu a svět ho údajně vnímá jako středoevropského lídra, kterého stojí za to si vyslechnout, kterému stojí za to věnovat pozornost a s nímž se stojí za to sejít.

Budapešť patří mezi ty země Evropské unie, které se staví skepticky vůči sankcím proti Rusku, jež osmadvacítka na Moskvu uvalila kvůli anexi ukrajinského Krymu. Maďarsko je do velké míry závislé na dodávkách ruského plynu a tato závislost se pravděpodobně ještě zvýší, až státní ruský plynárenský gigant Gazprom dokončí podmořský plynovod TurkStream, který je součástí plánů Kremlu obejít Ukrajinu, jež je nyní hlavní tranzitní oblastí pro přepravu ruského plynu do Evropy. Jednou z jeho větví poteče plyn i do Maďarska.

Zástupci ruské ropné společnosti Lukoil a maďarské společnosti MOL podepíší dohodou o urovnání ve věci znečištěné ropy, která letos na jaře tekla z Ruska do střední Evropy včetně Maďarska nebo Česka. Šéf maďarské diplomacie Szijjártó v úterý řekl, že Maďarsko je první zemí, která jednání s ruskou stranou v této věci ukončila.

Ruský koncern Rosatom má postavit další dva bloky maďarské jaderné elektrárny Paks, jejíž stávající čtyři bloky pokrývají asi polovinu energetické potřeby této středoevropské země. Vláda v Budapešti chce projekt financovat pomocí ruské půjčky ve výši deset miliard eur (zhruba 255 miliard korun), kvůli čemuž někteří západní politici Maďary kritizují.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Oslavy "sametu": Pellegrini vybídl ke spojení společnosti, Danko…

17.11.2019 20:42 Slovensko potřebuje po 30 letech od pádu komunismu překonat rozdělení společnosti v souvislosti s…

Migrace do Británie? Po brexitu budou mít občané EU značné problémy

17.11.2019 20:13 Aktualizováno Občané Evropské unie by měli po brexitu ztratit preferenční postavení na britském pracovním trhu a…

Babiš dorazil pod Děvín. S kolegy z V4 položil věnec k Bráně svobody

17.11.2019 18:50 Aktualizováno U památníku obětí přísně střežených hranic v komunistickém Československu si zástupci zemí takzvané…

17. listopad se na Slovensku vyhrotil: Slova o grázlech, dle Fica není co…

17.11.2019 18:31 Aktualizováno Třicáté výročí pádu totality v Československu si dnes v Bratislavě připomněli špičky slovenské…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama