Rakousko je nabroušené na Brazílii, zhatilo dohodu mezi EU a Mercosurem

Rakouští poslanci zamítli návrh dohody o volném obchodu mezi Evropskou unií a sdružením jihoamerických zemí Mercosur, které čelí kritice několika členských zemí kvůli ekologické politice Brazílie. Rozhodnutí parlamentu znamená, že rakouská vláda bude muset hlasovat proti schválení dohody na úrovni EU, kde je potřeba souhlas všech 28 členských států. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Proti dohodě se ve středu večer v evropském výboru dolní parlamentní komory Národní rady postavily téměř všechny politické strany. Podle agentury APA s dohodou v zásadě souhlasí, chtějí ale pokračovat v jednání a doplnit ji o další ustanovení.

"Rakousko odmítne dohodu s Mercosurem," řekla poslankyně lidové strany (ÖVP) a bývalá ministryně životního prostředí Elisabeth Köstingerová. "V Jižní Americe jsou vypalovány deštné pralesy, uvolňuje se místo pastvinám, aby mohlo být do Evropy posíláno levné hovězí," zdůvodnila svůj odmítavý postoj k dohodě.

Dohodu s Mercosurem v Rakousku podporuje svaz průmyslu, obchodní komora a na politické scéně pouze liberální strana NEOS. Silný nesouhlas naopak vyjadřují ekologické organizace a odboráři.

EU dojednala dohodu se čtyřmi zeměmi Mercosuru - Brazílií, Argentinou, Uruguayí a Paraguayí - v červnu po téměř 20 letech rozhovorů. Vznikla by největší zóna volného obchodu na světě. Ujednání musí projít schvalovacím procesem ve všech členských zemích unie.

Brazílie se stala terčem kritiky evropských zemí kvůli své politice v oblasti životního prostředí a přístupu k hašení pralesních požárů v Amazonii, které letos propukly s nebývalou intenzitou. V srpnu dohodu zablokovala Francie poté, co brazilský prezident Jair Bolsonaro odmítl výhrady evropských představitelů vůči údajně liknavé reakci brazilských úřadů na požáry amazonského pralesa. Británie a Německo kritizovaly francouzské rozhodnutí s tím, že zablokování dohody není vhodná odpověď.

Související

Andrej Babiš

Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority

Premiér Andrej Babiš (ANO) navštívil Rakousko, kde ve Vídni jednal se spolkovým kancléřem Rakouska Christianem Stockerem o konkurenceschopnosti Evropské unie, energetické bezpečnosti a společném postupu v oblasti nelegální migrace. Součástí programu byla také návštěva školy českého Školského spolku Komenský a katedrály sv. Štěpána. Následně český premiér odcestoval do Bratislavy, kde se zúčastnil setkání lídrů zemí Slavkovského formátu. Jednání se uskutečnilo za účasti českého premiéra Andreje Babiše, slovenského premiéra Roberta Fica a rakouského kancléře Christiana Stockera.

Více souvisejících

Rakousko Mercosur Brazílie EU (Evropská unie) Amazonský prales

Aktuálně se děje

před 34 minutami

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Slovenská policie reaguje na požár v Pardubicích

I na Slovensku je kauza podezřelého pátečního požáru v Pardubicích velkým tématem. Tamní policie neví o jakékoliv souvislosti události se Slovenskem, kde by momentálně nemělo hrozit jakékoliv nebezpečí. 

včera

včera

Policie vyšetřuje požár v Pardubicích pro podezření z terorismu.

Policie prozradila novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích

Na místě pátečního požáru v Pardubicích pokračuje policejní vyšetřování. Práci již dokončili pyrotechnici, které vystřídali kriminalisté. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. V pátek se dokonce sešla Bezpečnostní rada státu. 

včera

včera

včera

Tanker, ilustrační fotografie.

Česko je mezi zeměmi, které chtějí chránit lodě v Hormuzském průlivu

Česko je mezi zeměmi, které chtějí zajišťovat bezpečnost tankerů v Hormuzském průlivu, jímž proudí do světa cenná ropa. Vyplývá to z informací zahraničních médií. Washington ostatně naznačil, že o zajištění bezpečného lodního provozu v průlivu by se měly starat státy, které ho využívají. 

včera

včera

včera

20. března 2026 21:50

Norská princezna Mette-Marit (autor fotky: Frankie Fouganthin)

Norská princezna zápasí s vážnou nemocí. Čeká ji transplantace

Jedna z evropských královských rodin se obává o svou prominentní členku. Zdravotní stav norské korunní princezny Mette-Marit, která se dlouhodobě potýká s chronickou plicní fibrózou, se znovu zhoršil. Informoval o tom web Topky.sk, který se odvolává na zahraniční zpravodajské agentury. 

20. března 2026 20:22

Babiš vyzval zbrojařské firmy k maximálnímu zabezpečení areálů

Premiér Andrej Babiš (ANO) v souvislosti s vyšetřováním pátečního požáru v Pardubicích vyzval zbrojařské firmy, aby své areály co možná nejlépe zabezpečily. V případu panuje podezření ze spáchání teroristického útoku. Stupeň ohrožení terorismem se pro tuto chvíli nemění a zůstává na druhém ze čtyř. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy