Rouška, která zahubí bakterie a viry? Dívka přišla se zajímavým nápadem

Komu by se nezamlouvala ochranná maska, která by se dokázala sama čistit? Právě s něčím takovým přišla dánská studentka, a to právě v době pandemie, kdy by se to nejvíc hodilo. Momentálně ale musí vyvinout model, který by se dal vyrábět ve velkém za nízké náklady.

Sara Lee Krogová (29) je studentkou designu ve městě Kolding v jižním Dánsku. K výrobě samočistících masek se inspirovala svojí předchozí prací na návrzích pro obklady stěn vyrobených ze zvláštního materiálu, který umí čistit vzduch v místnosti od případných škodlivých látek, jako jsou třeba výpary z rozpouštědel nebo zplodiny z aut. Informuje o tom server novinky.cz s odkazem na německou ARD.

Díky tomu přišla na to, že proces očisty spočívající v takzvaném fotokatalytickém samočištění dokáže také zlikvidovat choroboplodné zárodky, tedy viry nebo bakterie. To bylo v lednu, kdy si většina Dánů slovo "Corona" spojovala spíše s pivem než s něčím, co zanedlouho uvede téměř celý svět do karantény.

Když pak naplno udeřila pandemie, dostala Krogová od svého profesora úkol najít materiál, který by se dal užít nejen pro výrobu velkých obkladů na stěny, nýbrž i roušky. "Ptali jsme se sami sebe, zda by princip deaktivace virů nefungoval i v malém měřítku – od zdí jsme přešli k tělu, k obličeji,“ nechala se slyšet studentka.

Princip lze poměrně jednoduše vysvětlit. Do masky se zkrátka umístí oxid kovu. Jakmile dojde k ozáření této látky UV zářením, zničí se organické látky v roušce, včetně mikroorganismů. Tento proces je opakovatelný, a proto jsou masky s oxidy a ultrafialovými lampičkami použitelné i vícekrát.

Zdrojem energie pro lampičky v tkanině roušky je malá baterie spojená s látkou prostřednictvím sítě kabelů. Z tohoto důvodu je potřeba přijít na to, jak se postarat, aby byly baterie a kabely co nejméně rušivé pro případného nositele ústenky.

Saru Krogovou, jejího profesora a malý tým odborníků tedy ještě čeká nelehký úkol. I tak je ale studentka optimistická, jelikož si myslí, že její nápad může být užitečný. "Například v Anglii, kde jsou roušky povinné, je lidé často odhazují a ony se pak všude válejí. To je škoda," sdělila.

Hra o čas

Může se samozřejmě stát, že nový koronavirus odejde dříve, než budou případné samočistící masky uvedeny na trh se zdravotním materiálem. Experti jsou ale toho názoru, že i tak bude mít návrh dánské studentky něco do sebe.

Pokud se tento typ roušek osvědčí nejen v boji proti bakteriím a virům, nýbrž i pylu či různým dalším škodlivým látkám, pak by po něm mohla být poptávka i bez epidemie. Kupovali by jí například alergici, lidé s onemocněním dýchacího ústrojí, ale třeba i staří a nemocní lidé v případě běžné sezónní chřipky. 

Související

Více souvisejících

dánsko Roušky a respirátory viry a bakterie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy