Turecko dnes oznámilo, že na jeho hranicích zastřelila řecká policie dalšího běžence. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na vedení turecké provincie Edirne. Řecká vláda zprávu důrazně odmítla jako nepravdivou a znovu obvinila Ankaru ze lživé kampaně. Mluvčí řecké vlády též uvedl, že migranti používají proti řecké policii turecké slzné granáty. Také řecká policie používá slzné granáty při ochraně hranice, kde se v posledních několika dnech shromáždily tisíce migrantů.
Turecké místní úřady neuvedly jméno ani národnost běžence, který podle nich dnes podlehl střelným zraněním. Už v úterý informovala turecká média, že řecká policie zabila tři migranty snažící se dostat do Řecka z Turecka. I tyto zprávy Atény označily za lživé.
Na turecko-řecké hranici se situace zhoršuje od pátku po oznámení Ankary, že už nebrání přechodům běženců do EU. Podle dnešní informace řecké televize Skai je nyní u hranice 12.500 migrantů. Televize Skai rovněž uvedla, že řecká policie dnes ráno opět použila slzný plyn, aby zastavila stovky migrantů snažících se dostat přes hraniční plot.
Server Greek Reporter zveřejnil video, které podle něj dokládá, že i turečtí policisté na hranici použili slzné granáty.
Turecká vláda přestala koncem minulého týdne dodržovat dohodu s Bruselem z roku 2016, v níž slíbila pomoci zastavit migrační vlnu do unie výměnou za finanční pomoc z Bruselu. Otevření svých hranic Ankara zdůvodnila tím, že i ostatní země, včetně EU, musí nést část starostí o uprchlíky, kterých jen ze Sýrie kvůli tamní válce Turecko přijalo na 3,7 milionu.
"Pokud evropské země chtějí vyřešit problém, musí podpořit turecké politické a humanitární řešení situace v Sýrii," řekl dnes v Ankaře turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. O bojích v syrské provincii Idlib, v níž od prosince utekl podle OSN milion lidí k tureckým hranicím, má Erdogan ve čtvrtek jednat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Související
Vláda přitvrzuje vůči uprchlíkům z Ukrajiny. Problémy čekají i řidiče
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
uprchlíci , Řecko , policie Řecko , Turecko , EU (Evropská unie) , Recep Tayyip Erdogan
Aktuálně se děje
včera
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
včera
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
včera
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
včera
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
včera
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
včera
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
včera
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
včera
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
včera
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
včera
V Nikaragui už nikdy neproběhnou žádné volby, oznámil tamní prezident
včera
Odbory na Letišti Václava Havla vyhlásily stávkovou pohotovost
včera
USA provedly desátou vlnu útoků na Írán v řadě
včera
Pravé letní počasí si vzalo pauzu. Meteorologové naznačili, kdy se vrátí
20. července 2026 21:57
Češi jako sběrači. Ministerstvo odhalilo, kolik hub či borůvek si lidé vzali domů
20. července 2026 21:01
Princ Harry prozradil, jak si připomíná zesnulou maminku
20. července 2026 19:04
Maximálně ignorovat, radí Babišovi papír s poznámkami ohledně prezidenta
20. července 2026 17:39
Litr zdražil i o více než tři koruny. Strop na ceny paliv skončil
20. července 2026 16:53
Vláda schválila zásadní změnu v důchodech. Polepší si pracující i starší senioři
20. července 2026 15:43
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
20. července 2026 14:30
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
Vláda schválila návrh na zamítnutí kompetenční žaloby, kterou k Ústavnímu soudu podal prezident Petr Pavel. Dokument připravený ministrem spravedlnosti Jeronýmem Tejcem zároveň obsahuje požadavek na vyloučení soudce zpravodaje Pavla Šámala z dalšího projednávání celého případu. Vládní kabinet jej totiž viní ze soudního aktivismu v souvislosti s jeho nedávným rozhodnutím o předběžném opatření.
Zdroj: Libor Novák