V Paříži pro veřejnost znovu otevřeli slavný Louvre

V Paříži dnes pro veřejnost znovu otevřeli slavné muzeum Louvre, které bylo čtyři měsíce zavřené kvůli opatřením v souvislosti s šířením koronaviru. Návštěvníci známých sbírek, mezi nimiž je také jedinečný obraz Mony Lisy, ale musejí mít na obličeji roušku a jejich počet je omezen, poznamenala agentura AP.

Muzeum Louvre
doporučujeme

Podle ředitele muzea Jeana-Luca Martineze bude veřejnosti zpřístupněno 45.000 čtverečních metrů galerií, ve kterých se nachází 30.000 známých děl. Nemělo by být tedy obtížné dodržovat rozestupy.

"Nebude to tak, že byste neustále na někoho naráželi," uvedl Martinez. Na vše budou podle něj dohlížet zaměstnanci muzea. "Pro všechny, kteří znovuotevření chystali, je dnešní den plný emocí," dodal.

Před pandemií se mohl Louvre během letní sezony každý měsíc pochlubit milionem návštěvníků. Tři čtvrtiny z nich tvořili zahraniční turisté, zejména ze Spojených států. Američané ale do Evropské unie zatím stále cestovat nemohou.

Martinez proto očekává turisty zejména z Paříže či blízkého okolí. "Přišli jsme o 80 procent návštěvníků," uvedl ředitel muzea. Nyní očekává, že by každý den mohlo přijít 4000 a 10.000 turistů.

Znovuotevření muzea využilo i několik desítek pařížských turistických průvodců, kteří před budovou uspořádali protest, ve kterém žádali o větší podporu od francouzské vlády. Kvůli koronavirové krizi a nedostatku turistů totiž mnoho průvodců přišlo o většinu výdělku.

Protestující průvodci měli na obličeji roušku a v rukou portrét Mony Lisy. Francie už v květnu oznámila, že podpoří sektor cestovního ruchu částkou 18 miliard eur (přes 480 miliard Kč). Podle jedné z protestujících, Margot Schmitzové, ale tyto finance turistickým průvodcům jako je ona nijak nepomohou. "Vláda se k nám obrátila zády," postěžovala si Schmitzová agentuře Reuters ještě před protestem.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo má 509 nových případů koronaviru, infekce se rychle šíří v Belgii

03.08.2020 14:34 Aktualizováno V Německu za posledních 24 hodin přibylo 509 potvrzených případů nákazy koronavirem.

Italové postavili v Janově náhradu za Morandiho most, zvládli to v…

02.08.2020 21:37 Stavitelům v italském Janově se podařilo v rekordním čase dokončit více než kilometr dlouhý…

Evropa i Česko si připomněly památku půl milionu obětí romského holokaustu

02.08.2020 21:15 Aktualizováno Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes vyzvala veřejné autority, aby rázně odmítly projevy…

Pták paralyzoval vlakové nádraží v Essenu

02.08.2020 17:55 Pták způsobil požár transformátoru a tím zastavil provoz na nádraží v západoněmeckém Essenu.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama