V Rakousku se 15. května znovu otevřou restaurace uzavřené v polovině března kvůli šíření koronaviru. Na tiskové konferenci to dnes oznámil kancléř Sebastian Kurz. Zároveň potvrdil, že už od 1. května budou otevřené všechny obchody i nákupní centra. V Rakousku za posledních 24 hodin přibylo jen 78 potvrzených případů nákazy koronavirem. Země uvažuje také o postupném otevírání hranic pro turisty. Nyní jedná hlavně s Českem a Německem.
"Tolik svobody, kolik bude možno, a tolik omezení, kolik bude nutno," popsal kancléř Kurz heslo, kterým se v příštích týdnech hodlá v boji s koronavirem jeho vláda řídit. Vzhledem k příznivému epidemickému vývoji v zemi se bude podle něj Rakousko držet dříve avizovaného plánu uvolňování dosud přijatých kroků.
Už od minulého úterý mají v Rakousku kromě potravin a lékáren otevřeno i obchody s prodejní plochou do 400 metrů čtverečních. Podle Kurze se k nim 1. května připojí všechny zbylé obchody včetně nákupních center. Zákazníky uvítají také kadeřníci, maséři či pedikéři.
Od 15. května budou moci zase fungovat i restaurace, které musely zavřít 17. března. Zatím ale budou mít jen omezenou otevírací dobu, která bude končit ve 23:00, informuje oe24.at. Povolené budou od poloviny května i bohoslužby. Už od 4. května se do škol vrátí žáci ze závěrečných ročníků středních škol, od poloviny května je budou postupně následovat i další školáci.
Rakousko podle Kurze nyní uvažuje také o tom, že začne postupně otevírat hranice pro zahraniční turisty. "Jsme tu v kontaktu obzvlášť se zeměmi, které jsou (v boji s koronavirem) podobně úspěšné jako my, jako například s našimi německými a českými sousedy," uvedl Kurz. Podle něj tento postup odpovídá pokynům Evropské komise, podle které by měly členské země EU o otevření hranic nejdříve jednat se svými sousedy. "Prosím vás, abyste nepočítali předčasně s návratem neomezené svobody pohybu napříč Evropou," dodal Kurz a znovu doporučil, aby si Rakušané naplánovali letní dovolenou v Rakousku.
V Rakousku v posledních dnech klesá počet lidí nově nakažených koronavirem. Do dneška se jím od počátku epidemie v zemi infikovalo 14.873 lidí. Ve srovnání s pondělními daty je to ale jen o 78 více. S koronavirem v Rakousku zemřelo celkem 491 lidí. V pondělí to bylo ještě 470.
Z celkových téměř 15.000 infikovaných v Rakousku se už téměř 11.000 lidí uzdravilo. Nemocných je tedy v současnosti podle statistik 3411 lidí. V nemocnici jich je 756, z toho 196 na jednotkách intenzivní péče.
Úřady ve spolkové zemi Tyrolsko od čtvrtka ukončí karanténu známým lyžařským střediskům Sölden, St. Anton am Arlberg nebo Ischgl, informovala agentura DPA s odvoláním na tyrolského hejtmana Günthera Plattera. Celkem bylo v uplynulých týdnech uzavřeno v této části Rakouska skoro 280 obcí, jejich obyvatelé nesměli opouštět svá bydliště. Pro Ischgl a další vsi v údolí Paznauntal, platila karanténní opatření od 13. března. Ischgl je považován za ohnisko epidemie nemoci covid-19 v Tyrolsku.
Také ve Švýcarsku počet nových případů nákazy klesá. Za posledních 24 hodin se jich podle Spolkového zdravotního úřadu (BAG) potvrdilo jen 119. V druhé polovině března hlásila země za den i více než 1300 infikovaných. Celkem je tak od počátku epidemie potvrzených případů ve Švýcarsku 28.063.
Za posledních 24 hodin ve Švýcarsku zemřelo dalších 45 pacientů s nemocí covid-19. Celkem tak po nakažení koronavirem v zemi zemřelo již 1187 lidí. Podle dat jednotlivých kantonů, které shromáždil server 20minuten, je ale mrtvých již 1433.
Související
Čech ve Vídni kradl čokolády v supermarketu. Skončil v rukou policie
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
Rakousko , Sebastian Kurz , Restaurace , Švýcarsko , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Školství
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Válka v Íránu stojí USA miliardy dolarů. Námořnictvo není připraveno eskortovat tankery přes Hormuzský průliv
před 1 hodinou
Tlačte na Putina, ne na nás, vyzval Zelenskyj Trumpa
před 1 hodinou
Šichtařová úplně končí v politice. Nezmění ji ani volby, prohlásila
před 2 hodinami
Ukrajinci plánují útoky na mou rodinu, prohlásil Orbán
před 4 hodinami
Írán označil Trumpa za Satana: Je to nejhloupější prezident v dějinách USA
před 5 hodinami
Cena za barel ropy opět překonala hranici 100 dolarů. Rusko jedná o dodávkách paliv s USA
před 6 hodinami
Počasí o víkendu: Teploty budou pozvolna klesat
včera
Co udělá rekordní uvolnění 400 milionů barelů ropy s cenami pohonných hmot?
včera
Trump opět otočil: Válka s Íránem ani zdaleka neskončila
včera
Provizorium míří ke konci. Poslanci schválili státní rozpočet na letošní rok
včera
Šichtařová avizuje konec v Poslanecké sněmovně. Změna se nepodaří, vysvětlila
včera
Moravec zatím nesmí moderovat u konkurence. ČT ho může platit ještě půl roku
včera
Armádou otřásla tragédie. Při cvičení zemřel voják
včera
Írán oznámil změnu strategie útoků. Chce vyšroubovat cenu ropy na 200 dolarů za barel
včera
Hamás slaví jmenování íránského lídra. USA a Izraeli přeje porážku
včera
Evropa kvůli růstu cen ropy plánuje historický krok
včera
USA se z Íránu brzy stáhnou, růst cen ropy kazí Trumpův veřejný obraz, myslí si experti
včera
Maďarsko za měsíc čekají nejdůležitější volby za 16 let. Orbánova vláda skončí, naznačují průzkumy
včera
Polovina íránských střel odpálených na Izrael nesla zakázanou munici
včera
Česká televize už ví, co bude vysílat místo Otázek Václava Moravce
Vedení České televize se muselo narychlo vypořádat s nečekanou situací, kterou způsobil náhlý odchod Václava Moravce. Tradiční nedělní polední diskuse se však neruší, pouze dostane dočasný kabát. Nadcházející neděli 15. března tak diváci namísto Otázek uvidí živě vysílaný speciál pořadu Události, komentáře.
Zdroj: Libor Novák