V Rakousku dnes padl nejméně na dvou místech absolutní teplotní rekord pro měsíc únor. Na jihozápadě země v burgenladském Güssingu a štýrském Deutschlandsbergu naměřili shodně 24,2 stupně Celsia. Místní zimní rekord byl překonán například Hurbanově na jihu Slovenska, odkud meteorologové hlásí 20,2 stupně. Dosud byly na Slovensku zaznamenány teploty nad 20 stupňů Celsia během zimních měsíců pouze ve třech případech, uvedl k tomu Slovenský hydrometeorologický ústav.
V Rakousku dnes padl nejméně na dvou místech absolutní teplotní rekord pro měsíc únor. Na jihozápadě země v burgenladském Güssingu a štýrském Deutschlandsbergu naměřili shodně 24,2 stupně Celsia. Místní zimní rekord byl překonán například Hurbanově na jihu Slovenska, odkud meteorologové hlásí 20,2 stupně. Dosud byly na Slovensku zaznamenány teploty nad 20 stupňů Celsia během zimních měsíců pouze ve třech případech, uvedl k tomu Slovenský hydrometeorologický ústav.
Dnes odpoledne padl rakouský teplotní rekord pro měsíc únor hned na dvou místech. Ten dosavadní činil 23,6 stupně a byl naměřen 29. února 1960 ve štýrském městě Bruck an der Mur. Nejdřív byl překonán v Güssingu a poté i Deutschlandsbergu. V obou obcích se nakonec rtuť teploměru zastavila až na hodnotě 24,2 stupně, oznámil rakouský meteorologický institut ZAMG.
Nezvykle teplo ale nebylo jen na zmíněných místech. Až na Horní Rakousy a Vídeň byla ve všech rakouských spolkových zemích překročena dvacetistupňová hranice, konkrétně na 50 z celkem 280 meteorologických stanic ZAMG. Na některých měřících stanicích byly překonány místní teplotní rekordy. Například ve Villachu bylo naměřeno 21,9 stupně, stanice na univerzitě v Innsbrucku hlásila 21,5 stupně Celsia, což je nový tyrolský zimní rekord.
Teplotní rekordy dnes padaly díky slunečnému počasí také na Slovensku. Například v Hurbanově naměřili meteorologové po 13:00 SEČ 20,2 stupně Celsia.
Dosud se "dvacítky" během zimních měsíců na Slovensku vyskytly pouze třikrát. Právě hodnota 20,2 stupně Celsia byla zaznamenána 29. ledna 2002 v bratislavské Mlýnské dolině a 25. února 2008 ve východoslovenské obci Moravský Svätý Ján.
Dosud nejvyšší teplota, jaká kdy byla na Slovensku zaznamenaná v zimním období, pochází z 22. února 2016, kdy bylo na bratislavském letišti 20,3 stupně Celsia.
Dvacetistupňové hodnoty patrně padly na vícero místech Slovenska. Konečné údaje však mají být k dispozici až v pátek.
Související
Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor
Čech ve Vídni kradl čokolády v supermarketu. Skončil v rukou policie
Rakousko , Slovensko , Počasí , Teplotní rekordy
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Předvolební průzkumy v Maďarsku: Očekává se historický zlom a drtivé vítězství opozice
před 1 hodinou
Evropa se hádá kvůli Orbánovi. Kreml se pustil do EU, Německo argumentuje Vancem
před 2 hodinami
Írán prosil o příměří, zastaví obohacování uranu. Chameneí je po útocích znetvořený, prohlásil Hegseth
před 2 hodinami
Co znamená dohoda s Íránem pro USA? Trumpovi poskytla únikovou cestu
před 3 hodinami
Moment úlevy pro celý svět. Starmer vyrazil do Perského zálivu projednat další kroky příměří
před 4 hodinami
Doručoval jsem miliony dolarů. Slavný kulturista popsal, jak ruské podsvětí sponzorovalo Orbána
před 5 hodinami
Vance kope v Maďarsku do všeho a všech. Opřel se do Bruselu, zkritizoval Británii i Zelenského
před 6 hodinami
Příměří zahrnuje i Libanon, tvrdí Pákistán. Na ten se nevztahuje, míní izraelská armáda a pokračuje v útocích
před 6 hodinami
Jak se Magyar katapultoval z pozice řadového úředníka do čela opozice?
před 7 hodinami
Desetibodový mírový plán zveřejněn: Co požaduje Írán od USA?
před 8 hodinami
V Česku začaly platit maximální ceny pohonných hmot
před 8 hodinami
Trump našel únikovou cestu z patové situace. Vsadil na chladný rozum
před 8 hodinami
Trump mluví o velkém dni pro světový mír i totálním vítězství USA
před 10 hodinami
Počasí: Tento týden noční mrazy přetrvají, v tom příštím se ale citelně oteplí
před 16 hodinami
Trump oznámil, že s Íránem uzavřel čtrnáctidenní příměří. Žádá okamžité otevření Hormuzského průlivu
před 16 hodinami
Pákistán přemlouvá Trumpa, aby prodloužil ultimátum. Možná uspěje
včera
Co se stane, až vyprší ultimátum? Ani americká armáda nedokáže zničit íránskou infrastrukturu, varují experti
včera
Vláda volební období neustojí? Stropnický si posvítil na Babiše, nešetřil ani Macinku
včera
OBRAZEM: Takhle Zemi lidstvo ještě nevidělo. Mise Artemis II přepsala dějiny kosmonautiky
včera
Ministr zahraničí nemůže zakázat prezidentovi zastupovat zemi, řekl studentům Pavel
Mezi prezidentem Petrem Pavlem a současnou vládní koalicí ANO, SPD a Přísahy (Motoristů sobě) pokračuje spor o to, kdo má Českou republiku reprezentovat na mezinárodní scéně. Jádrem konfliktu je nadcházející summit NATO, který se uskuteční 7. a 8. července v turecké Ankaře. Zatímco vláda plánuje vyslat čistě vládní delegaci, prezident Pavel trvá na tom, že mu ministr zahraničí nemůže účast zakázat.
Zdroj: Libor Novák