Papež František je ochoten se setkat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem u příležitosti jeho oficiální návštěvy v Itálii tento týden. S odvoláním na několik vatikánských zdrojů o tom informovala agentura Reuters. Jednalo by se o vůbec první setkání papeže s hlavou čínského státu. Na přípravě schůzky údajně pracují prostředníci, dosud ji však ani jedna strana nepotvrdila. Si zahájí svou třídenní návštěvu Itálie ve čtvrtek 21. března.
Komunistická Čína přerušila diplomatické styky s Vatikánem v roce 1951 kvůli obavám z působení nezávislé církve na svém území. Loni v září podepsal Vatikán průlomovou dohodu s čínskou vládou, podle níž bude papež moci jmenovat čínské biskupy, pokud je vládnoucí komunistická strana předem schválí. Strany se rovněž usnesly na zlepšování vzájemných vztahů a přímém dialogu. Oficiální styky ale dosud navázány nebyly.
"Svatý stolec (nechová) nedůvěru či nepřátelství k žádné zemi," napsal státní sekretář kardinál Pietro Parolin v předmluvě nové knihy o Číně, která má vyjít v úterý. Parolin, který stojí ve vatikánské hierarchii hned za papežem, řekl, že práci katolické církve v Číně "nelze oddělit od respektu, úcty a důvěry vůči čínským lidem a jejich legitimním státním úřadům". Podle Reuters se jedná o další pokus Vatikánu rozptýlit obavy Pekingu z ohrožování jeho moci.
Při návštěvách hlav států v Římě je obvyklé, že se setkají také s papežem. Podle zdroje z Vatikánu by tento bod mohl být zařazen do programu Siovy návštěvy "na poslední chvíli". Podle vatikánského mluvčího se schůzkou papež zatím nepočítá. Nepotvrdil ji ani mluvčí ministerstva zahraničí Číny Keng Šuang. Dodal však, že se Čína upřímně snaží zlepšit vztahy s Vatikánem a s tímto cílem vyvíjí vytrvalé úsilí.
Zářijová smlouva, jež se připravovala více než deset let, udělila Vatikánu dlouho požadované právo vybírat a jmenovat biskupy. Kritici, zvláště v konzervativních katolických kruzích, ji však označili kapitulaci církve před komunistickou vládou.
Přibližně 12 milionů katolíků v Číně je rozděleno na podzemní církev, která přísahá věrnost Vatikánu, a Katolické vlastenecké sdružení, na nějž přímo dohlíží čínský stát. Po zářijové dohodě již papeže uznávají obě strany.
Mnozí analytici považují dohodu o jmenování biskupů za předzvěst oficiálního navázání diplomatických styků. Požadavkem Pekingu je ale také přerušení styků Vatikánu s Tchaj-wanem, který Čína považuje za svou odštěpeneckou provincii. Vatikán je posledním evropským státem, který nezávislost této ostrovní země uznává.
Související
"Česko mám moc rád." Výborný prozradil, co mu řekl papež
Papež Lev XIV. se oficiálně ujal úřadu. Ve Vatikánu odsloužil inaugurační mši
Vatikán , Papež František , Si Ťin-pching , Čína
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
před 2 hodinami
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
před 3 hodinami
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
před 4 hodinami
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
před 6 hodinami
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
před 10 hodinami
OBRAZEM: Mikuláš se svou partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
Summit ruského prezidenta Vladimira Putina a indického premiéra Narendry Modiho v Novém Dillí přinesl další posílení bilaterálních vztahů v oblastech obrany, energetiky a technologií. Putin po jednáních, která se konala v pátek, potvrdil, že Rusko je připraveno pokračovat v nepřerušovaných dodávkách paliv pro Indii, což Moskvě zajišťuje důležitý trh v době západních sankcí.
Zdroj: Libor Novák