COVID-19 v Rusku: Řada lidí se začala chystat na nejhorší, vládě nevěří

Rusko tvrdí, že pandemii vyvolanou novým koronavirem, má na svém území "pod kontrolou". Ale obvyklá nečinnost úřadů při zvládání krizí budí podezření u mnoha lidí, kteří se raději připravují na nejhorší. Od jaderné katastrofy v Černobylu v roce 1986 až po obrovské lesní požáry v létě 2010 jsou sovětské a ruské dějiny plné epizod, kdy první reakce úřadů spočívala v utajování rozsahu škod, píše agentura AFP.

Když vypukla pandemie nemoci COVID-19, kterou koronavirus způsobuje, reagovala Moskva tentokráte rychle. Na konci ledna, kdy Čína byla tvrdě zasažena, nařídila Moskva uzavřít společnou hranici dlouhou 4200 kilometrů a zakázala čínským občanům vstup do země.

Až do 6. března zaznamenala největší země na světě pouze deset případů nákazy. Toto číslo však vyletělo tento týden vzhůru, ve středu dosáhl počet nakažených 147 a dnes bylo oznámeno první úmrtí. Dle dnešní informace agentury TASS je nakažených 199. Prezident Vladimir Putin nicméně zdůraznil, že uzavřením hranic se Rusko vyhnulo "rozsáhlé epidemii" a že situace zůstala pod kontrolou.

Ale kromě uzavření hranic je vnitrostátních opatření poměrně málo. Moskva a několik dalších měst omezily shromažďování a uzavřely školy a kulturní zařízení. Ale většina země žije normálně. Poselství úřadů je jasné: "Není důvod k panice. Všechna přijatá opatření jsou preventivní," ujistila vicepremiérka Taťjana Golikovová.

Stejné poselství dnes zopakoval premiér Michail Mišustin, který však Rusům doporučil "omezit kontakty", a dodal, že "mnozí si začínají uvědomovat vážnost situace".

V Moskvě je znepokojení skutečné. Od začátku týdne se na sociálních sítích objevují obrázky prázdných regálů v supermarketech. Hodně Moskvanů odjelo na chaty a vily na venkově.

Stejné obavy panují v Petrohradu, kde se v posledních 24 hodinách přihlásily čtyři tisícovky lidí k testům na koronavirus, jak uvedl zástupce gubernátora.

"Z epidemie strach nemám, ale koupila jsem si dvě balení pohanky. Nedůvěřovat tomu, co se tvrdí v televizi, je v naší mentalitě," řekla AFP Svetlana Andropovová (47), nakupující v petrohradském supermarketu.

Francouzský řetězec Aucha¨n potvrdil "nárůst poptávky po zboží dlouhodobé spotřeby", aniž by ale tato poptávka v Rusku dosáhla takového rozsahu jako jinde v Evropě. Ruská skupina X5, představující největší distribuční síť v zemi, uvedla, že své obchody doplňuje dvakrát až čtyřikrát častěji, než dříve. Sehnat roušky a protibakteriální gel je v Moskvě skoro nemožné.

V centru podezření je počet nakažených. Hodně lidí si myslí, že úřední údaje jsou podhodnocené. Podle šéfky sdružení lékařů Anastasije Vasiljevové, která je spolupracovnicí opozičního předáka Alexeje Navalného, úřady maskují případy COVID-19 jako "zápal plic" či "těžká infekce dýchacích cest".

Čísla od úřadů si často vzájemně odporují. Statistický úřad tvrdí, že v Moskvě letos v lednu vzrostl počet zápalů plic o 37 procent v meziročním srovnání, zatímco zdravotnické úřady trvají na poklesu o osm procent, resp. o sedm procent v prvních dvou měsících roku. Podle ministra zdravotnictví počet úmrtí na zápal plic letos klesl o pětinu.

Dalším zdrojem pochybností jsou testy. Podle úřadu Rospotrebnadzor se vykonalo více než 110.000 testů, ale deník Moskovskij komsomolec zpochybnil jejich spolehlivost: prý jen těžce nemocní měli test pozitivní.

"Žít v Rusku znamená především myslet na sebe, snažit se analyzovat informace z různých zdrojů a nedůvěřovat úřadům," shrnuje 29letý sportovní novinář Sergej, vycházející z moskevského obchodu ověšený nákupy.

Fámy se šíří a prezident Putin "škodlivé klepy" odsoudil. Krizové středisko pro koronavirus dostalo za úkol odstraňovat fámy ze sociálních sítí. Například zvěsti, že v Moskvě má být zaveden zákaz nočního vycházení, se objevily už opakovaně, než byly popřeny.

Tváří v tvář nejistotě nechybí Rusům jízlivý humor: "Při překročení ruských hranic se koronavirus překvalifikoval v sezónní chřipku."

Související

Více souvisejících

Rusko Vladimír Putin Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy