Ruskem okupované regiony na Ukrajině se chystají na referenda

Ruskem ovládané nebo okupované regiony na východě a jihu Ukrajiny se chystají od pátku na hlasování, které označují za referenda o připojení k Ruské federaci. Kyjev a západní země dopředu zdůrazňují, že narychlo zorganizovaná hlasování, která označují jako podvodná, v oblastech ovládaných ruskou armádou nelze uznat.

Ukrajina, ilustrační fotografie.

Proces připomíná ruskou anexi ukrajinského poloostrova Krym v roce 2014 - s určitými rozdíly, píše server Deutsche Welle (DW).

Rusko dalo najevo své záměry už na jaře a nyní v plánech na urychlenou anexi území, která obsadilo při své invazi na jihu a východě Ukrajiny, pokračuje. Ve zjevně koordinované snaze Moskvou dosazení představitelé v Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti v úterý oznámili, že hlasování na Ruskem kontrolovaných částech těchto regionů zahájí v pátek, přičemž potrvá do úterý. Ruský prezident Vladimir Putin je ve středečním projevu podpořil.

Podobně jako v případě anexe Krymu se Rusko snaží tvářit, že do takzvaných referend není zapojeno. Hlasování oznámili proruští činitelé. Obdobně jako v případě Krymu před osmi lety na něj nebudou dohlížet nezávislí pozorovatelé, píše server Deutsche Welle, který zároveň upozorňuje že regionální referenda jsou na Ukrajině zakázaná.

Tím podobnosti podle něj končí a nastupují rozdíly. Samozvaná Doněcká lidová republika (DNR) a Luhanská lidová republika (LNR) jsou separatistické útvary, které jsou od roku 2014 de facto pod kontrolou Moskvy. Putin je uznal za nezávislé státy krátce před únorovou invazí na Ukrajinu. Záporožskou a Chersonskou oblast obsadila ruská invazní vojska z části nebo téměř zcela po vpádu na Ukrajinu. Boje pokračují ve všech čtyřech regionech. A zdá se, že úspěšná ukrajinská protiofenziva zrušila plány na podobné referendum v okupovaných částech Charkovské oblasti.

Podle ruských médií nebude hlasování ve všech regionech totožné. V DNR a LNR budou mít hlasovací lístky jedinou otázku - zda se připojit k Ruské federaci, na kterou bude možné odpovědět ano nebo ne. V Chersonské a Záporožské oblasti se bude žádat odpověď na tři dotazy - zda je hlasující pro odtržení od Ukrajiny, pro vytvoření nezávislého státu a pro připojení k Ruské federaci.

Hlasovat se má také v Rusku, kam uprchly statisíce Ukrajinců, poznamenává DW. Většina ukrajinských uprchlíků - několik milionů - však utekla do ukrajinských regionů kontrolovaných Kyjevem nebo do jiných zemí. Elektronické hlasování nebude k dispozici. Moskvou dosazené úřady podle agentury Reuters rovněž tento týden oznámily, že části Mykolajivské oblasti, které Rusko okupuje, budou zahrnuty do Chersonské oblasti, což znamená, že i tam bude referendum o připojení k Rusku.

Původní plán Ruska uspořádat referenda, která by se jevila jako řádná - padl, řekl DW ruský politolog Dmitrij Oreškin a poznamenal, že hlasování, které se koná "během války, z níž uprchla téměř polovina obyvatelstva", nelze brát vážně.

Spolehlivé údaje o současných náladách na Ruskem okupovaných územích Ukrajiny nejsou k dispozici. Podle průzkumu z roku 2019, který si nechalo zpracovat berlínské Středisko pro východoevropská a mezinárodní studia (ZOiS), se tehdy vyslovilo pro připojení k Rusku kolem 45 procent dotázaných obyvatel separatistických regionů na východě země, přičemž 54 procent chtělo návrat k Ukrajině, píše DW.

Kyjev a jeho západní spojenci označují chystaná referenda za podvod. Všeobecně se očekává, že oficiální výsledky podpoří připojení k Rusku. Pokud okupovaná území skutečně formálně absorbuje Ruská federace, budou mít podle vojenské doktríny Moskvy nárok na ochranu, upozorňuje agentura Reuters.

Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv, který je v současné době místopředsedou ruské bezpečnostní rady, už v úterý pohrozil, že referenda otevřou Kremlu více možností obrany toho, co se podle něj stane ruským územím. "Proniknutí na ruské území je zločin, který umožňuje použít všechny síly sebeobrany," napsal na telegramu. Dnes hrozby zopakoval a výslovně zmínil jaderné zbraně.

"Referenda se odehrají a republiky Donbasu (DNR, LNR) a další území budou připojeny k Rusku," napsal den před zahájením hlasování a dodal, že ruské ozbrojené síly zvýší ochranu těchto území. "Rusko oznámilo, že pro takovou obranu mohou být použity nejen mobilizační možnosti, ale i jakékoliv ruské zbraně, včetně strategických jaderných zbraní," sdělil.

Deutche Welle nicméně poznamenává, že ukrajinský útok na ruské vojenské letiště na anektovaném Krymu minulý měsíc nevyvolal okamžitou ruskou reakci.

Reuters mezitím s odvoláním na ukrajinské i Ruskem dosazené představitele informuje o výbuchu na tržišti ve městě Melitopol v Záporožské oblasti, které padlo po invazi jako jedno z prvních do ruských rukou. Obě strany konfliktu se z útoku viní navzájem. Ukrajinský starosta města, jenž se nachází v exilu, Ivan Fedorov uvedl, že útok spáchaly ruské okupační jednotky, aby mohly obvinit Ukrajinu z terorismu. Člen okupační správy Záporožské oblasti Vladimir Rogov obvinil ukrajinské síly z toho, že takto chtěly zastrašit civilisty před referendem.

Střelba v Rusku: Po útoku ve škole 15 mrtvých, střílelo se i na komisariátu

26.09.2022 15:59 Při dnešní střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 15 lidí, z toho 11 dětí. Dalších 24 lidí -…

Novaja Gazeta: Od vyhlášení mobilizace uprchlo z Ruska přes 260.000 mužů

26.09.2022 03:49 Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260.000 mužů.

Britský občan po propuštění ze zajetí popsal, jak ho ruští vojáci zajali a…

25.09.2022 14:24 Britský občan Aiden Aslin v prvním rozhovoru po propuštění ze zajetí britskému deníku The Sun…

Zastropování energií nebude na celou spotřebu, řekl Síkela. Bude v plné…

25.09.2022 19:48 Do návrhu souboru opatření Evropské komise proti vysokým cenám energií by mohlo ještě přibýt…

Policie vyšetřuje úmrtí čtyř osob v rodinném domě u Prahy

26.09.2022 18:34 Policisté dnes našli v rodinném domě v Měšicích u Prahy čtyři mrtvé - dva dospělé a dvě děti.…

ROZHOVOR: Rusko se zbavilo chemických zbraní, oznámil před pěti lety Putin…

27.09.2022 00:01 Vladimir Putin 27. září 2017 avizoval, že Ruská federace dokončila likvidaci svého chemického…

Velká Británie oznámila rozšíření sankčního seznamu vůči Rusku

26.09.2022 20:14 Aktualizováno Británie oznámila rozšíření svého sankčního seznamu vůči Rusku. Reaguje tak na podle Londýna…

Snowden získal ruské občanství, příslušný dekret podepsal Putin

26.09.2022 19:49 Aktualizováno Bývalý spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden, který před téměř deseti lety…

Rusko mlčí o možném uzavření hranic, letiště ale zpřísnila kontroly

26.09.2022 16:08 Rusko zatím nepřijalo žádné rozhodnutí o uzavření hranic v souvislosti s odchodem ruských občanů do…

Dva případy střelby v Rusku: Útočník zabil 15 lidí ve škole, střílelo se i…

26.09.2022 15:59 Aktualizováno Při dnešní střelbě ve škole v ruském Iževsku zemřelo 15 lidí, z toho 11 dětí. Dalších 24 lidí -…

Lukašenko: Moskva a Minsk nebudou tolerovat ponížení ze strany Západu

26.09.2022 14:01 Bělorusko a Rusko nebudou tolerovat ponížení ze strany Západu, uvedl dnes při jednání s ruským…

Zelenskyj informoval o nálezu dalších masových pohřebišť u Izjumu

26.09.2022 12:44 Ukrajinské úřady u Izjumu nalezly dvě další hromadná pohřebiště, uvedl ukrajinský prezident…

První muži povolaní v rámci ruské mobilizace začali přijíždět na vojenské…

26.09.2022 08:34 První skupiny mužů povolaných v rámci ruské částečné mobilizace začaly přijíždět na vojenské…

BBC: Nasazení viru ničícího nádory vzbuzuje naději u pacientů s rakovinou

26.09.2022 06:06 Jako slibná se po prvotních testech na pacientech ukázala být metoda léčby rakoviny za pomoci viru…

Novaja Gazeta: Od vyhlášení mobilizace uprchlo z Ruska přes 260.000 mužů

26.09.2022 03:48 Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260.000 mužů.

Související:

Právě se děje

reklama