Rusko drtí jehovisty, šest členů sekty jde do vězení za extremismus

Soud v ruském Saratovu ve čtvrtek večer shledal šest členů v zemi zakázaných Svědků Jehovových vinnými z "extremismu" a poslal je na dva až tři a půl roku do vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Podle náboženské organizace i ochránců lidských práv je rozsudek útokem na svobodu vyznání.

Přidejte svůj názor 9 komentářů

Věznice, ilustrační fotografie
doporučujeme

Rusko postavilo Svědky Jehovovy mimo zákon v roce 2017 a zakázalo jim setkávat se a distribuovat literaturu. Náboženské společenství má přitom v Rusku podle odhadů okolo 175.000 přívrženců.

Šestice mužů byla zatčena během celostátního zátahu proti Svědkům Jehovovým v roce 2018 a před soudem čelila obvinění, že se se podílela, organizovala a financovala "extremistickou organizaci". Prokuratura žádala trest v rozpětí šest až sedm let.

Mluvčí Svědků Jehovových v jejich newyorském ústředí Jarrod Lopes podle stanice RFE/RL uvedl, že věřící byli uvězněni "za své mírumilovné křesťanské vyznání". Rachel Denberová z organizace Human Rights Watch (HRW) řekla, že šestice byla odsouzena "za nic".

Současný verdikt přichází půl roku po prvním odsuzujícím rozsudku nad členem této skupiny, dánským občanem Dennisem Christensenem, kterého soud poslal za mříže za organizaci zakázané extremistické skupiny. Podle Svědků Jehovových byli od té doby další tři věřící odsouzeni na ruském Dálném východě.

Kampaň proti náboženské organizaci zintenzivnila a začala se politizovat po zpřísnění zákonů omezujících činnost nevládních organizací z roku 2012 a zejména pak po začátku rusko-ukrajinské krize v roce 2014. Úřady se na Svědky Jehovovy zaměřily kvůli jejich celosvětové síti i centrále ve Spojených státech.

Loading...
Vstupte do diskuze (9)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Gorbačov varuje Rusko a USA: Jednejte mezi sebou, jinak hrozí válka

19.10.2019 19:55 Světová politika zajímá někdejšího sovětského vůdce Michaila Gorbačova i v pokročilém věku.…

Merkelová a Putin jednali o Sýrii, řeč přišla i na ukrajinskou krizi

19.10.2019 19:24 Ruský prezident Vladimir Putin a německá kancléřka Angela Merkelová se v dnešním telefonátu shodli,…

Policie nekompromisně zakročila proti demonstrantům v Baku, zatčen lídr…

19.10.2019 18:32 Ázerbájdžánská policie dnes v hlavním městě Baku zadržela desítky protestujících včetně vůdce…

Bojové stíhačky i vrtulníky. Ruský premiér přijel na vojenskou přehlídku…

19.10.2019 16:41 Ruský premiér Dmitrij Medveděv se dnes u Bělehradu zúčastnil vojenské přehlídky uspořádané k 75.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama