Rusové nedodržují příměří, kvůli ostřelování hoří 10 výškových budov, tvrdí luhanský gubernátor

Kvůli ruskému ostřelování hoří deset výškových budov ve městě Severodoněck, oznámil gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. Gubernátor Doněcké oblasti Pavlo Kyrylenko obvinil ruské síly z toho, že ve městě Vuhledar při dělostřeleckém ostřelování zasáhly distribuční místo humanitární pomoci, přičemž zemřeli dva lidé, uvedla agentura Reuters. Rusové se podle informací ukrajinské strany přeskupují a připravují na novou ofenzivu v Donbasu, kde se nacházejí Luhanská i Doněcká oblast.

Serhij Hajdaj

Úřady v Luhanské oblasti ráno doufaly, že se jim dnes podaří evakuovat civilisty skrze pět humanitárních koridorů. Vyzvaly obyvatele regionu, aby odešli, dokud je to bezpečné. "Dostaneme pryč všechny, pokud nám Rusové dovolí dostat se na místa setkání (pro evakuaci). Protože, jak vidíte, ne vždy dodržují příměří," sdělil Hajdaj na síti Telegram. "Vyzývám každého obyvatele Luhanské oblasti - evakuujte se, dokud je to bezpečné... Dokud jezdí autobusy a vlaky - využijte této příležitosti," dodal podle agentury Reuters.

Podobně se podle agentury Interfax-Ukrajina vyjádřila později ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková, která vyzvala obyvatele Luhanské, Doněcké a části Charkovské oblasti, aby se evakuovali do bezpečnějších částí Ukrajiny. "Je třeba se evakuovat, dokud je to ještě možné," uvedla.

Gubernátor Hajdaj poznamenal, že železniční spojení v sousední Doněcké oblasti bylo tento týden poškozeno a jeho oprava trvala několik hodin.

V jiném vyjádření šéf Luhanské oblasti prohlásil, že ruským jednotkám se v jeho regionu nepodařilo prolomit ukrajinskou obranu, ale obvinil je, že ničí vše, co jim stojí v cestě a "nezastaví se před ničím". Rusko opakovaně tvrdí, že neútočí na civilisty, což ovšem na mnohých místech rozporují svědectví obyvatel, novinářů nebo vizuální záběry.

Později Hajdaj prohlásil, že v důsledku dnešního ruského ostřelování obytných čtvrtí Severodoněcka hoří výškové budovy. "Plameny zachvátily deset patrových budov, nákupní centrum, garáže - ani jeden strategický, vojenský objekt," uvedl odpoledne podle agentury Interfax-Ukrajina. V Severodoněcku v současné době sídlí regionální úřady Luhanské oblasti, jelikož správní centrum Luhansk se nachází od roku 2014 na území kontrolovaném proruskými separatisty.

Hajdaj rovněž uvedl, že ruské síly ovládly 60 procent města Rubižne. Invazní jednotky podle něj za uplynulý den podnikly osm desítek minometných, dělostřeleckých a raketových úderů v regionu.

Doněcký gubernátor Pavlo Kyrylenko mezitím informoval o tom, že ruské dělostřelecké ostřelování si ve městě Vuhledar vyžádalo kromě dvou mrtvých také pět raněných. Úder podle něj zasáhl místo, kde se lidem distribuuje humanitární pomoc.

Rusko dlouhodobě odmítá, že by cílilo na civilisty. Agentura Reuters u některých prohlášení gubernátorů poznamenala, že je nemohla nezávisle ověřit. Úřady podle ní ale informovaly o bojích na mnoha místech východní Ukrajiny a také na jihu, kde se nachází obléhaný Mariupol.

Moskva minulý týden oznámila, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a také Černihivu na severu země, což se podle zpráv ukrajinské strany děje a ruské síly se postupně ze severu Ukrajiny stahují. Ruské ministerstvo obrany zároveň uvedlo, že bude koncentrovat síly na Donbas na východě Ukrajiny. Tam se nachází Doněcká a Luhanská oblast, jejichž některé části ovládají Ruskem podporovaní separatisté, kteří tam už před lety vyhlásili samozvané republiky.

Ráno místopředsedkyně vlády Vereščuková sdělila, že úřady se budou snažit evakuovat civilisty z různých regionů v rámci celkem 11 humanitárních koridorů. Obyvatelé obléhaného a těžce zkoušeného Mariupolu, jenž se nachází v Doněcké oblasti, se však podle ní budou moci zkusit dostat z města pouze osobními automobily.

Strategicky položený Mariupol na začátku března obklíčily ruské jednotky, které jej od té doby těžce ostřelují. Velká část předchozích pokusů o evakuaci civilistů částečně nebo úplně selhala, z čehož se obě strany viní navzájem. Podle místních úřadů během obléhání zemřelo ve městě na 5000 civilistů, včetně dětí.

Podle analýzy televize CNN se ruská ofenzíva dopustila příliš velkého množství útoků a bombardování, aby se mohlo jednat o cokoliv jiného než o snahu podrobit si Ukrajince. Politický reportér Bílého domu Stephen Collinson se obává, že ruská strategie, která má za cíl způsobit lidem na Ukrajině maximální bolest a zkázu, prohloubí rozkol mezi zeměmi a ztíží možnost nalézt řešení vedoucí k ukončení války.

Ačkoliv se dlouze diskutovalo o možných obrysech příměří nebo dohod o ukončení bojů, ze strany Ruska jsou podmíněny například závazkem, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Rusko by také mohlo požadovat určitou formu neutrality a demilitarizace. Její touhu po vstupu do Evropské unie by ale Putin přijal jen velmi těžko.

Podle analýzy na Ukrajině dochází k humanitární katastrofě, Západ ale bude s Putinem jen těžko hledat nějakou společnou řeč. Válka se totiž pro Rusko nevyvíjí dobře a je Rusko "strategickou a ekonomickou katastrofou." Sankce udělaly z Ruska během několika diplomatického, finančního a kulturního vyvrhela.

"Přesto se Putin rozhodl konflikt eskalovat a stát se nehumánnějším. Ukrajinská města jsou v obležení, v některých dochází potraviny a voda, nic ale nenasvědčuje tomu, že by ruský prezident měl nějaké výčitky ohledně kruté lidské daně, kterou si jeho činy vybírají. Historie naznačuje, že pokud bude ke zničení Ukrajiny zapotřebí drsné a dlouhé tažení pomocí zbraní, jako je dělostřelectvo a rakety, je ochoten svůj záměr dotáhnout do konce. Nic také nenasvědčuje tomu, že sankce, které fakticky odřízly Rusko od světa, oslabují jeho vnitropolitickou pozici v kremelském systému, kterému dlouho dominoval," dodal reportér.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude teplo, dorazí bouřky

29.05.2022 06:30 Poslední květnový víkend je za polovinou, meteorologové už ale předpovídají počasí pro první…

ON-LINE 95. den války: Ukrajinská armáda je dle Zelenského v těžké situaci…

29.05.2022 08:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v příštím týdnu očekává "dobré zprávy" ohledně dodávek…

Putin je připraven jednat o míru, řekl to Macronovi a Scholzovi

28.05.2022 18:53 Ruský prezident Vladimir Putin dnes v osmdesátiminutovém telefonickém rozhovoru se svým…

Počasí příští týden: Výrazně se oteplí, teploty budou tropické

28.05.2022 06:30 Příští týden se bude v Česku pozvolna oteplovat. Zpočátku denní teploty vystoupají pouze na 16 až…

94. den války: Ruská ofenziva na Donbasu pokračuje, ostřelování zasáhlo i…

28.05.2022 22:45 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na dnešek v reakci na dobytí města Lyman na severu…

Ve Švédsku sílí obavy z toho, co tamní vláda obětuje za vstup do NATO

29.05.2022 12:06 Někteří švédští novináři a ochránci lidských práv mají obavy, aby vláda této skandinávské země…

Ukrajinci se touží vrátit domů, místo toho se učí hledat miny

29.05.2022 11:03 Ukrajinští vojáci zneškodnili od začátku ruské války 80.000 min a výbušnin, ale vyčistit od nich…

ON-LINE 95. den války: Ukrajinci jsou v těžké situaci u Lysyčansku a…

29.05.2022 08:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v příštím týdnu očekává "dobré zprávy" ohledně dodávek…

94. den války: Rusko pokračuje v ofenzivě na Donbasu, Zelenskyj ho chce…

28.05.2022 22:46 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v noci na dnešek v reakci na dobytí města Lyman na severu…

U Kyjeva čistí od munice oblíbené jezero

28.05.2022 21:44 Aktualizováno Ukrajinští pyrotechnici čistí před začátkem koupací sezony oblíbené jezero u Kyjeva od nevybuchlé…

Putin je připraven jednat s Kyjevem o míru, řekl to Macronovi a Scholzovi

28.05.2022 18:53 Aktualizováno Ruský prezident Vladimir Putin dnes v osmdesátiminutovém telefonickém rozhovoru se svým…

Exprezidenta Porošenka nenechali pohraničníci opustit Ukrajinu

28.05.2022 18:30 Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se dnes neúspěšně pokusil vycestovat ze země na jednání…

Ukrajinci na jaře oseli o pětinu menší plochu než v loňském roce

28.05.2022 13:55 Na Ukrajině na jaře kvůli ruské invazi oseli o pětinu menší plochu než loni. Na svém webu o tom s…

Rusko oznámilo, že provedlo další test hypersonické střely Cirkon

28.05.2022 11:24 Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že provedlo další test hypersonické střely Cirkon (Zirkon).…

Západ dal Ukrajině naději vyhrát válku. Díky klíčovým dělostřeleckým…

27.05.2022 22:01 Aktualizováno Ukrajina získala díky dělostřeleckým zbraňovým systémům dodaným ze Západu obrovský palebný…

Související:

Právě se děje

reklama