Údaje z britské policejní databáze zmizely kvůli lidské chybě

Z databáze britské policie zmizelo až 400.000 záznamů, na vině je lidská chyba. Řekl to dnes v britském parlamentu náměstek ministerstva vnitra a spravedlnosti Kit Malthouse. Ministerstvo vnitra už v pátek vyloučilo, že by šlo o kybernetický útok. Malthouse dnes podle agentury AP také uvedl, že policie se snaží ztracená data obnovit. Nelze ale zaručit, že žádné trestní stíhání nebude touto chybou ovlivněno.

Policie Velká Británie
doporučujeme

"Zcela jasně je tato situace velmi vážná. Rozsah dopadu tohoto problému budeme znát do několika dní," uvedl Malthouse, když informoval své kolegy poslance. K chybě došlo během "pravidelné údržby" počítače, který obsahuje 13 milionů záznamů. Chybná manipulace vymazala přibližně 400.000 záznamů, včetně 213.000 záznamů o přestupcích a 170.000 záznamů o zatčení.

První informace o smazaných datech v britské policejní databázi se objevila v pátek, kdy místní média psala, že kvůli technické závadě zmizelo víc než 150.000 záznamů, především protokolů o zadržení s otisky prstů a údaji o DNA. Podle BBC zmizely záznamy, jež byly mylně označeny jako data určená ke smazání. Podle ministerstva vnitra se data vztahovala k lidem zadrženým a následně propuštěným bez vznesení obvinění.

"Nesmazaly se žádné záznamy o zločincích a nebezpečných osobách," zdůraznilo v pátek ministerstvo. List The Times ale napsal, že po smazání dat nebude možné v případě potřeby obnovit stíhání daných osob, ani použít jejich otisky a DNA pro srovnání při vyšetřování budoucích trestných činů.

Labouristická poslankyně Yvette Cooperová dnes k případu uvedla, že "je velmi těžko pochopitelné, jak se může smazat 400.000 údajů z tak zásadního systému, aniž by existoval způsob jejich obnovení".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Královna v projevu ocenila zdravotníky i nové technologie

07.03.2021 20:40 Britská královna Alžběta II. u příležitosti dne britského Společenství, který připadá na pondělí,…

Švýcaři v referendu schválili zákaz zahalování obličeje na veřejnosti

07.03.2021 18:39 Švýcaři se dnes v referendu těsně vyslovili pro zákaz zahalování obličeje na veřejnosti - pro…

V Anglii už zvou na očkování proti koronaviru padesátníky

07.03.2021 10:05 Anglie začala zvát na očkování proti koronaviru osoby ve věku 56 až 59 let. Systém veřejného…

Jak tvrdý postoj zaujal Biden vůči Rusku? Profesor rozebral nové americké…

07.03.2021 00:01 NÁZOR - Administrativa amerického prezidenta Joe Bidena v reakci na otravu a zatčení Alexeje…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama