Ukrajinská vláda přijala opatření, s nimiž chce obnovit kontrolu nad Krymem

Ukrajinská vláda dnes schválila řadu opatření zaměřených na obnovení svrchovanosti nad Krymem, který od roku 2014 okupuje Rusko. Opatření podle médií zahrnují například lékařskou péči a on-line výuku pro školáky žijící na poloostrově, jehož ruskou anexi mezinárodní společenství neuznává.

Podle Moskvou dosazeného šéfa krymských úřadů Sergeje Aksjonova jde ze strany ukrajinské vlády o ukázku "neschopnosti vnímat realitu". Tato strategie "deokupace Krymu" má za cíl odvrátit pozornost ukrajinských občanů od naléhavých problémů, prohlásil.

Vztahy mezi Kyjevem a Moskvou klesly před sedmi lety na bod mrazu jednak kvůli ruskému zabrání Krymu, jednak po vypuknutí války na východě Ukrajiny mezi vládními silami a proruskými separatisty podporovanými i vojensky Ruskem. Podle Kyjeva v těchto bojích doposud přišlo o život na 14.000 lidí.

"Schvalujeme komplexní dokumenty, jež obsahují podrobné kroky k odstranění okupace, angažujeme nejlepší odborníky a analytiky z celého světa," řekl ke schvalovaným opatřením premiér Denys Šmygal při zasedání svého kabinetu, které vysílala televize.

"Spolupracujeme také s našimi partnerskými zeměmi a v rámci mezinárodních organizací, abychom zajistili, že téma Krymu bude neustále součástí globální agendy," dodal předseda vlády.

Na základě nově schválených opatření Ukrajina nabídne krymským školákům on-line vzdělávání a pozve je na letní prázdninové tábory. Obyvatelům Krymu budou také dostupné on-line lékařské konzultace nebo budou moci cestovat za lékařskou péčí na území ovládané Kyjevem.

Opatření zahrnují také budování nových silnic v jižních regionech hraničících s Krymem. Zvýší se i státní financování služeb, jako jsou covidová testovací a očkovací střediska, aby se obyvatelům Krymu usnadnil přechod do oblastí kontrolovaných Kyjevem.

Ukrajina rovněž hodlá zavést nové metody monitorování toho, co označuje za porušování lidských práv, kterého se ruské orgány na Krymu dopouštějí. Moskva taková obvinění odmítá.

Související

Více souvisejících

Ukrajina Krym Rusko

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy