„Kdo bude schopen držet NATO pohromadě jako já?“ Biden byl na úvod summitu jako vyměněný

Americký prezident Joe Biden na úvod washingtonského summitu NATO v úterý večer pronesl důrazný projev, v němž ujistil o pevnosti aliance. Zatímco na summitu stvrzuje závazek USA vůči spojencům, doma je bedlivě sledován kvůli zdravotnímu stavu. 

Server Politico upozornil, že Biden s každým dalším projevem musí dokázat, že „věk je jenom číslo“. Při prvním vystoupení se mu to zřejmě povedlo.

Šéf Bílého domu zopakoval podporu Ukrajině. „Ukrajina může Putina zastavit a zastaví ho. Rusko nezvítězí. Ukrajina zvítězí,“ prohlásil. Politico poznamenává, že navzdory silné kritice vůbec netápal ve slovech a byl „jasný a důrazný“. „Válka skončí tím, že Ukrajina zůstane svobodnou a nezávislou zemí,“ zdůraznil podle New York Times. 

Biden dodal, že až 350 tisíc ruských vojáků bylo na Ukrajině zabito nebo zraněno, další milion ukrajinských občanů uprchl ze země. „Nenechte se mýlit: Rusko v této válce selhává,“ dodal. 

NATO podle amerického prezidenta bude „bránit každý centimetr svého území“, konkrétně měl na mysli zemi, vesmír i kyberprostor. „Ruský prezident Vladimir Putin se nezastaví u Ukrajiny, pokud se ukáže, že zvítězil,“ varoval. 

Už v pátečním rozhovoru pro ABC News Biden kladl důraz na svou pozici v rámci aliance. „Kdo bude schopen držet NATO pohromadě jako já? Myslím, že dobrým způsobem, jak mě posoudit, je sledovat na summitu, jak budou spojenci reagovat. Přijďte si to poslechnout. Podívejte se, co říkají,“ uvedl. 

Biden v současné době čelí těžké kritice od oponentů i spojenců z Demokratické strany. Podle řady z nich není způsobilý sedět v Oválné pracovně další čtyři roky. Špičkou ledovce byla hlavně první debata na CNN proti Donaldu Trumpovi, kde působil nepřipraveným a zmateným dojmem. Později se odvolával na to, že mu „nebylo dobře“ a „byl vyčerpaný“.

Vedoucí pracovnice Atlantic Council Rachel Rizzo varovala, že Biden nyní „nemá absolutně žádný prostor pro jakékoli chyby“. „Takové přehmaty, které se pro Bidena staly zcela běžnými a které jsou prostě faktorem toho, kým je jako člověk a jako prezident, budou nyní evropští lídři vnímat jako širší otázku vhodnosti,“ vysvětlila. Upozornil na to americký list Wall Street Journal. 

Současná velvyslankyně USA při NATO Julianne Smithová ale z jeho výkonu nemá obavy. „Nakonec mě zasypal spoustou otázek, na které bylo těžké odpovědět. Nemám žádné obavy,“ ujistila poté, co Bidena před třemi týdny o summitu informovala. 

Jistotu má i vysoký představitel Bidenovy administrativy, kterému WSJ poskytl anonymitu. „Zahraniční představitelé viděli Joea Bidena zblízka a osobně poslední tři roky. Vědí, s kým mají co do činění, a víte, vědí, jak byl efektivní,“ přiblížil. 

Svůj úmysl setrvat v boji o Bílý dům proti republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi současný americký prezident oznámil demokratickým kongresmanům v pondělí prostřednictvím dopisu, jak informovala americká stanice CNN. „Chci, abyste věděli, že navzdory všem spekulacím v tisku i jinde jsem pevně odhodlán zůstat v tomto závodě, vést tento závod až do konce a porazit Donalda Trumpa,“ uvedl.  

Související

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

Více souvisejících

Joe Biden Summit NATO NATO USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 59 minutami

Olympijské hry, ilustrační foto

Česko bude na olympiádě v Paříži reprezentovat 113 sportovců. První z nich už jsou v dějišti her

Po domácím hokejovém mistrovství světa a fotbalovém Euru v Německu se nezadržitelně blíží další velký sportovní svátek tohoto roku. Letní olympijské hry vypuknou v Paříži již v pátek 26. července. Již je jasné, že Českou republiku bude ve francouzské metropoli pod pěti olympijskými kruhy reprezentovat celkem 113 sportovců. První z nich už odlétají do dějiště Her, aby se mohli na start svých olympijských soutěží, které pro některé začnou ještě před oficiálním zahájením. Ubytují se tak v olympijské vesnici, která byla ve čtvrtek oficiálně otevřena.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 1 hodinou

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy