Biden musí summit NATO zvládnout bez chyby. Jinak riskuje důvěru vlastní strany

Summit NATO ve Washingtonu začíná v úterý večer. Hlavní město USA ho pořádá jako připomínku 75. výročí podpisu Smlouvy o Severoatlantické alianci. Středem pozornosti bude výkon amerického prezidenta Joea Bidena, který za poslední týdny schytává kritiku za nezvládnuté debaty prezidentských kandidátů proti Donaldu Trumpovi – a to i od vlastní Demokratické strany.

Jako pořadatel bude stát v centru dění na summitu NATO ve Washingtonu americký prezident a řada tamních médií už upozornila na to, že jeho výkon bude kriticky sledován. „V nejbližší době musíme vidět mnohem razantnějšího a energičtějšího kandidáta v kampani, aby přesvědčil voliče, že na tuto práci má,“ zdůraznila například senátorka Patty Murrayová podle CNN.  

Murrayová působí jako senátorka za Washington a její pozice je tak v americké politice velice silná. „V této kritické době pro naši zemi musí prezident Biden vážně zvážit nejlepší způsob, jak zachovat svůj neuvěřitelný odkaz a zajistit ho pro budoucnost,“ poznamenala. 

Někdejší velvyslanec USA při NATO Kurt Volker má obavy z toho, jestli Biden dokáže být tím prvkem, který spojence ujistí o americké loajalitě a samotné roli USA v alianci. „Bude to prezident Biden? Je toho schopen? Bude se ucházet o znovuzvolení, bude znovu zvolen? Pokud ano, jak to bude vypadat?“ tázal se Volker. 

Právě spojenci NATO k Bidenovi v dnešní době vzhlížejí s nadějí. „Pak se obávají – pokud to neudělá a vrátí se bývalý prezident Donald Trump, co to bude znamenat pro americkou podporu NATO, americkou podporu Ukrajiny?“ dodal bývalý vysoce postavený diplomat. 

Vedoucí pracovnice Atlantic Council Rachel Rizzo varovala, že Biden nyní „nemá absolutně žádný prostor pro jakékoli chyby“. „Takové přehmaty, které se pro Bidena staly zcela běžnými a které jsou prostě faktorem toho, kým je jako člověk a jako prezident, budou nyní evropští lídři vnímat jako širší otázku vhodnosti,“ vysvětlila. Upozornil na to americký list Wall Street Journal. 

Současná velvyslankyně USA při NATO Julianne Smithová ale z jeho výkonu nemá obavy. „Nakonec mě zasypal spoustou otázek, na které bylo těžké odpovědět. Nemám žádné obavy,“ ujistila poté, co Bidena před třemi týdny o summitu informovala. 

Jistotu má i vysoký představitel Bidenovy administrativy, kterému WSJ poskytl anonymitu. „Zahraniční představitelé viděli Joea Bidena zblízka a osobně poslední tři roky. Vědí, s kým mají co do činění, a víte, vědí, jak byl efektivní,“ přiblížil. 

Svůj úmysl setrvat v boji o Bílý dům proti republikánskému kandidátovi Donaldu Trumpovi současný americký prezident oznámil demokratickým kongresmanům v pondělí prostřednictvím dopisu, jak informovala americká stanice CNN. „Chci, abyste věděli, že navzdory všem spekulacím v tisku i jinde jsem pevně odhodlán zůstat v tomto závodě, vést tento závod až do konce a porazit Donalda Trumpa,“ uvedl. 

Prezident Spojených států již několik týdnů čelí masivní kritice za své vystupování. V jeho Demokratické straně se ozývají hlasy, aby z boje o Oválnou pracovnu odstoupil. Kritika na hlavu šéfa Bílého domu ještě zesílila ve chvíli, kdy vykázal známky selhání při debatě se svým republikánským protivníkem a předchůdcem na postu prezidenta USA Donaldem Trumpem.

Na obavy z případné Trumpovy administrativy upozornil americký list New York Times. „NATO nikdy nebylo, není a nebude samozřejmostí. Úspěšně jsme tak činili 75 let. Jsem přesvědčen, že se nám to podaří i v budoucnu. Ale je to o politickém vedení, je to o politickém odhodlání,“ vylíčil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. 

Trump ale není tou jedinou obavou. „Evropské státy budou muset opět zdvojnásobit své rozpočty (na obranu, pozn. red.), aby věrohodně odrazovaly hrozby ze strany stále zoufalejšího ruského režimu,“ upozornil spolupředseda Evropské rady pro zahraniční vztahy a někdejší švédský premiér Carl Bildt. 

Dalším problémem je přístup maďarského premiéra Viktora Orbána, který za poslední týden odcestoval na státní návštěvy Moskvy i Pekingu. „Orbánova návštěva rozhodně nevypadá produktivně, pokud jde o snahu dosáhnout na Ukrajině nějakého výsledku. Je to znepokojující,“ popsal mluvčí bezpečnostní rady Bílého domu John Kirby. 

Již během minulého týdne Orbán zavítal do Kyjeva a Moskvy s tím, že jde o mírovou cestu. Orbán po pátečním setkání s Putinem v Kremlu uvedl, že názory Ruska a Ukrajiny na ukončení války jsou stále velmi rozdílné. V pondělí ráno pak zamířil do Pekingu. „Nikdo seriózní nemůže tvrdit, že Rusko má v úmyslu napadnout NATO,“ řekl po setkání s čínskými činiteli německému deníku Bild. 

Související

Joe Biden

"Biden byl mimo, uprostřed jednání šel do bazénu." Spisovatel popsal, co se dělo v Bílém domě, sepsul i Trumpa

Kdysi uznávaný jako pozorovatel dění v Bílém domě a autor knihy The Fight of His Life, Chris Whipple nyní ve svém novém díle s názvem Uncharted ostře mění kurz. Exprezidenta Joea Bidena a jeho nejbližší spolupracovníky líčí v mnohem temnějších barvách, než tomu bylo ještě před dvěma lety. Zatímco dříve vyzdvihoval Bidenovu vytrvalost a mentální bystrost, dnes hovoří o „šokující únavě“, „ztrátě kontaktu s realitou“ a „nepřipravenosti vést kampaň“.

Více souvisejících

Joe Biden Summit NATO NATO Demokratická strana (USA) USA (Spojené státy americké) Volby USA

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Pákistán

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?

Oba jaderní rivalové, Indie a Pákistán, vyšli z nejnovějšího konfliktu s těžkými ztrátami – a přesto se obě země předhánějí ve vyhlašování vítězství. Skutečnost je však jiná: ačkoli příměří drží, tento konflikt zanechal za sebou více otázek než odpovědí, píše CNN.

před 12 hodinami

Armáda Velké Británie

Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek prolomili po letech mlčení a poskytli BBC šokující svědectví o údajných válečných zločinech spáchaných jejich kolegy během nasazení v Iráku a Afghánistánu. Jde o nejobsáhlejší veřejně známou výpověď o těchto událostech, která odhaluje děsivý obraz dlouho utajovaných praktik elitních složek britské armády.

před 13 hodinami

Počasí příští víkend: Teploty dvacítku nepřekonají, může se objevit déšť

Příští víkend bude podle meteorologů z ČHMÚ.cz panovat typicky jarní počasí.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy