Evropská unie by měla s Ukrajinou nejprve podepsat dohodu o strategickém partnerství a až po uplynutí několika let začít rozhovory o možném budoucím členství země v EU. V pátek to řekl maďarský premiér Viktor Orbán.
Orbán v pátek zopakoval, že je potřeba si vyjasnit několik věcí před zahájením rozhovorů s Ukrajinou. Podle Budapešti zatím není možné zhodnotit, jaké dopady by mělo členství Ukrajiny na celý blok.
"Pokud nevíme, jaké konsekvence to bude mít, neměli bychom začínat rozhovory. Budu reprezentovat postoj, že EU by měla nejprve podepsat dohodu o strategickém partnerství s Ukrajinou," řekl maďarský premiér podle TVP v rozhovoru pro státní rádio.
"Tato dohoda může trvat pět až deset let, tak aby se nám přiblížili, protože rozdíl je aktuálně příliš velký. Dejte nám čas spolupracovat, abychom zjistili, že můžeme spolupracovat. Pak vznesme otázku členství," vysvětlil.
Orbán přišel s návrhem den poté, co unijní činitelé ve čtvrtek naznačili, že by brzy mohly uvolnit unijní fondy pro Maďarsko, které zablokovaly kvůli obavám o úroveň demokracie v zemi.
Maďarský premiér vyzval k příměří na Ukrajině a zmínil, že pokud chtějí některé členské státy EU dát napadené zemi více peněz, mají si zřídit separátní fond. "Každý by měl dát peníze, pokud chce, a měli bychom je poslat na Ukrajinu z tohoto fondu," dodal.
Lídři sedmadvaceti členských zemí EU se chystají v polovině prosince rozhodnout, zdali dají na doporučení Evropské komise a přizvou Kyjev k přístupovým rozhovorům, jakmile splní finální podmínky. Rozhodnutí musí být jednomyslné.
Související
Orbán poslancem nebude. Vzdal se svého mandátu
Maďarské volby ještě nejsou uzavřené. Magyarova Tisza získala další křesla
Viktor Orbán , Ukrajina , EU (Evropská unie) , Maďarsko , válka na Ukrajině
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
před 1 hodinou
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, hasiči nasadili vrtulník
před 2 hodinami
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
před 3 hodinami
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
před 4 hodinami
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
před 5 hodinami
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
před 5 hodinami
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
před 6 hodinami
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
před 7 hodinami
Hurvínek se zrodil před sto lety. Zpočátku se mu říkalo jinak
před 8 hodinami
Česko trápí sucho. Za poslední dva měsíce spadlo nejméně srážek za 66 let
před 8 hodinami
Obchody na Svátek práce normálně fungovaly. Příště bude situace jiná
před 9 hodinami
Trump se rozhodl zasáhnout evropskou ekonomiku. Zvyšuje cla na dovoz aut z EU
před 11 hodinami
Předčasný letní víkend. Předpověď se nezměnila, očekává se slunečno a teplo
včera
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
včera
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
včera
Droga sehrála klíčovou roli. Policie objasnila smrt cizince v klubu
včera
Květnové svátky zasahují do života i některým důchodcům. Mění se výplatní termíny
včera
ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík
včera
Ukrajinskou armádu čeká reforma. Zelenskyj chce pro vojáky více peněz
včera
Z USA se zase létá do Venezuely. Proběhl první přímý let po sedmi letech
Ve Venezuele ve čtvrtek přistálo první letadlo amerických aerolinek po sedmi letech. Snaha o obnovení leteckého provozu mezi oběma zeměmi navazuje na lednovou operaci, při které američtí vojáci z jihoamerické země odvezli jejího prezidenta Nicolase Madura.
Zdroj: Lucie Podzimková