Orbán naznačil, jak by EU měla postupovat v otázce členství Ukrajiny

Evropská unie by měla s Ukrajinou nejprve podepsat dohodu o strategickém partnerství a až po uplynutí několika let začít rozhovory o možném budoucím členství země v EU. V pátek to řekl maďarský premiér Viktor Orbán. 

Orbán v pátek zopakoval, že je potřeba si vyjasnit několik věcí před zahájením rozhovorů s Ukrajinou. Podle Budapešti zatím není možné zhodnotit, jaké dopady by mělo členství Ukrajiny na celý blok. 

"Pokud nevíme, jaké konsekvence to bude mít, neměli bychom začínat rozhovory. Budu reprezentovat postoj, že EU by měla nejprve podepsat dohodu o strategickém partnerství s Ukrajinou," řekl maďarský premiér podle TVP v rozhovoru pro státní rádio. 

"Tato dohoda může trvat pět až deset let, tak aby se nám přiblížili, protože rozdíl je aktuálně příliš velký. Dejte nám čas spolupracovat, abychom zjistili, že můžeme spolupracovat. Pak vznesme otázku členství," vysvětlil. 

Orbán přišel s návrhem den poté, co unijní činitelé ve čtvrtek naznačili, že by brzy mohly uvolnit unijní fondy pro Maďarsko, které zablokovaly kvůli obavám o úroveň demokracie v zemi. 

Maďarský premiér vyzval k příměří na Ukrajině a zmínil, že pokud chtějí některé členské státy EU dát napadené zemi více peněz, mají si zřídit separátní fond. "Každý by měl dát peníze, pokud chce, a měli bychom je poslat na Ukrajinu z tohoto fondu," dodal. 

Lídři sedmadvaceti členských zemí EU se chystají v polovině prosince rozhodnout, zdali dají na doporučení Evropské komise a přizvou Kyjev k přístupovým rozhovorům, jakmile splní finální podmínky. Rozhodnutí musí být jednomyslné.

Související

Více souvisejících

Viktor Orbán Ukrajina EU (Evropská unie) Maďarsko válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Daňové přiznání 2024: Přehled lhůt a dalších důležitých informací

V lednu doběhla lhůta na podání přiznání k dani z nemovitých věcí, ovšem na přiznání k dani z příjmů fyzických osob mají lidé ještě čas. Jaké jsou lhůty a jakými způsoby je možné tiskopis dodat úřadům? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy