Rozvolňování musí být pomalé a plynulé, radí šéf WHO Ghebreyesus

Nejdůležitější je nyní pomalé a plynulé uvolňování omezení pohybu. Řekl to dnes podle agentury Reuters generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Poukázal přitom na nárůst nových případů v Jižní Koreji a Německu a související celosvětové obavy z druhé vlny epidemie způsobené koronavirem.

"Uvolňování omezení vycházení je složité i obtížné," upozornil Tedros na pravidelném virtuálním brífinku ze Ženevy. Poznamenal také, že před virem je nadále třeba se mít co nejvíce na pozoru. Konstatoval však také, že Německo, Jižní Korea a Čína mají systémy, které jsou schopné reagovat na nárůsty případů nákazy covidem-19.

"Nyní jsme svědky určité naděje, protože mnoho zemí upouští od těchto zákazů pohybu," poznamenal hlavní krizový expert WHO Michael Ryan a vyzval k napření pozornosti na takzvané clustery, shluky výskytu viru. Ryan rovněž vyjádřil naději, že Německu a Jižní Koreji se podaří počet těchto shluků snížit. Například v Koreji se shluky nákazy objevily v soulských nočních klubech.

Ryan dnes zopakoval, že svět bude žít s koronavirem ještě dlouho, protože velká část populace je nadále náchylná kvůli nízkému výskytu protilátek. Ryan dnes rovněž odmítl přístup spočívající ve snaze o dosažení kolektivní, "stádní" imunity s tím, že se nechají zemřít nějací starší lidé. Ryan to označil za "opravdu velmi nebezpečnou kalkulaci".

Tedros dnes rovněž zdůraznil, že součástí podnikatelských plánů by se měla stát opatření na prevenci šíření koronaviru na pracovištích. Ryan dnes označil za alarmující vysoký počet infikovaných pečujících zdravotníků.

WHO dnes společně s Organizací spojených národů pro boj s AIDS (UNAIDS) vydala rovněž zprávu varující před nárůstem obětí AIDS kvůli koronavirové krizi. Světové organizace očekávají, že v Africe do roku 2021 zemře asi 500.000 lidí na AIDS nebo související nemoci navíc. Počet obětí by se tak zdvojnásobil.

Organizaci v dnešní výzvě uvedly, že je třeba učinit vše pro to, aby nenastalo půlroční přerušení péče o lidi s virem HIV. V současnosti je mnoho zařízení pro péči o tyto pacienty kvůli koronaviru zavřeno nebo byl přerušen řetězec zásobování léky proti AIDS. "Musíme to chápat jako budíček pro všechny země, aby udržely v chodu svá důležitá zdravotnická zařízení," prohlásil šéf WHO Tedros.

Jenom v subsaharské Africe žije odhadem 26 milionů lidí s HIV a 16,4 milionu z nich se podrobuje protivirové léčbě.

Související

Více souvisejících

Tedros Adhanom Ghebreyesus (WHO) WHO (Světová zdravotnická organizace) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 40 minutami

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy