Maďarský premiér Viktor Orbán ostře kritizoval předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou, kterou označil za „měkkého“ vyjednavače v reakci na obchodní dohodu, kterou v neděli uzavřely USA a EU.
Podle dohody mezi USA a EU budou Spojené státy uvalovat 15% cla na většinu dovozů z EU, zatímco Brusel se zavázal k nákupu amerických energetických zdrojů. Orbán, dlouhodobý kritik Bruselu a jeho vedení, a zároveň podporovatel amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho agendy MAGA, neváhal vyjádřit svůj hněv.
„To nebyla dohoda, kterou prezident Donald Trump uzavřel s Ursulou von der Leyenovou. Bylo to tak, že Donald Trump si Ursulu von der Leyenovou namazal na chleba,“ uvedl Orbán v pondělním podcastu.
Orbán se připojil k rostoucí skupině kritiků, kteří, ať už z různých ideologických pozic, tvrdí, že Brusel mohl získat lepší podmínky. Podle něj byl obchodní deal mezi USA a Spojeným královstvím mnohem výhodnější než ten, který uzavřela EU.
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó napsal na sociální síť X, že tato dohoda je „dalším důkazem, že Brusel potřebuje nové vedení“.
Kritiku vůči dohodě vyjádřili i další euroskeptici, včetně německé političky Alice Weidelové z krajně pravicové strany AfD nebo francouzské političky Marine Le Penové. Ale nejsou sami. „Je to temný den, když se aliance svobodných národů, která se sjednocuje k obraně svých hodnot a zájmů, vzdává a podvoluje,“ napsal k dohode francouzský premiér François Bayrou.
Přesto mnozí v Evropě uvítali tuto dohodu jako vyhnutí se větší obchodní válce a doufají, že přinese dlouho očekávanou stabilitu v obchodu. Německý kancléř Friedrich Merz uvedl, že scénář bez dohody by zasáhl Německo tvrději, zatímco italská premiérka Giorgia Meloni označila dohodu za „udržitelnou“.
Související
Světové ekonomické fórum začalo. Von der Leyenová v úvodním projevu nešetřila Trumpa
Zasadí Trump globální ekonomice drtivou ránu? Francie požaduje odvetu, USA se kvůli Grónsku bojí izolace
Ursula von der Leyenová , EU (Evropská unie) , Viktor Orbán
Aktuálně se děje
před 16 minutami
V Ondřejově našli po požáru lidské tělo. Svědci měli slyšet výbuchy
před 1 hodinou
Sáblíková se po nemoci rozloučila na olympiádě s oblíbenými pěti kilometry
před 1 hodinou
Počasí se o víkendu navrátí k zimě. Meteorologové už plánují výstrahu
před 2 hodinami
Zabystřanova jízda stačila na 17. místo. Nejlepší sdruženář v TOP 20, muži v curlingu byli blízko senzaci
před 2 hodinami
V pražské ZOO se potvrdila ptačí chřipka. Platí mimořádná opatření
před 3 hodinami
Zemřel herec Van Der Beek, proslavil ho seriál Dawsonův svět
před 3 hodinami
Šéf olympiády flirtoval s Epsteinovou spolupracovnicí. Celebrity mu vypovídají smlouvy, ve funkci přesto zůstane
před 4 hodinami
Odvaha má vyšší hodnotu než olympijská medaile, ocenil Zelenskyj vyřazeného skeletonistu
před 4 hodinami
Začal hokejový turnaj mužů. Slováci se postarali o senzaci, Švédové se trápili
před 5 hodinami
Češi nejvíce věří Pavlovi. Nejméně Turkovi, Macinkovi a Okamurovi
před 6 hodinami
Političky Richterová a Decroix dostaly výhrůžné dopisy. Věc bude řešit policie
před 6 hodinami
Češi vystoupit z EU nechtějí, ukazuje průzkum
před 7 hodinami
Si Ťin-pching prolomil mlčení. Poprvé se vyjádřil k čistkám ve velení armády
před 8 hodinami
Ruské úřady nařídily úplné zablokování WhatsAppu. Chtějí dostat uživatele na státem sledované aplikace
před 8 hodinami
Z olympiády byl vyloučen ukrajinský skeletonista. Měl na helmě sportovce zabité během války
před 9 hodinami
Po rozsáhlém útoku v Oděse jsou bez proudu statisíce lidí
před 10 hodinami
Hygienici stahují z trhu kojenecké výživy. Mohou být kontaminované
před 11 hodinami
Hluboká krize důvěry. Lidé už ve spojenectví s USA nevěří, co bude po odchodu Trumpa nikdo netuší
před 11 hodinami
10 milionů, jinak konec dohod s EU. Švýcarsko čeká v létě bizarní hlasování
před 12 hodinami
Republikáni se postavili Bílému domu, blokují cla proti Kanadě. Čekají vás problémy, vzkázal jim Trump
Šestice republikánských zákonodárců se otevřeně postavila proti prezidentu Donaldu Trumpovi a jeho celní politice vůči Kanadě. V rámci hlasování, kterému se vedení strany snažilo do poslední chvíle zabránit, tito zástupci vyslali jasný signál nesouhlasu s pilířem Trumpova druhého funkčního období. Skupina se spojila s demokraty, aby podpořila zrušení těchto cel, což odráží dlouhodobější nespokojenost uvnitř strany s probíhající obchodní válkou.
Zdroj: Libor Novák