Válka v Izraeli: Netanjahu hájí vstup vojáků do nemocnice Šífa, existovaly indicie o rukojmích

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu hájí vstup izraelských vojáků do nemocnice Šífa v Pásmu Gazy. Indicie podle něj hovořily o tom, že v ní Hamás zadržuje část rukojmích. Nakonec se našla pouze dvě bezvládná těla rukojmích v blízkosti zdravotnického zařízení. 

"Pokud tam byli, byli odvedeni," řekl Netanjahu o rukojmích v rozhovoru pro americkou stanici CBS. Izraelské zpravodajské služby podle něj shromáždily i další informace o možných místech zadržování rukojmích. Z taktických důvodů o nich ale nechce mluvit. 

Premiér také naznačil, že dohoda o propuštění alespoň části rukojmích je momentálně blíž než před zahájením pozemní invaze do Pásma Gazy. "Pokud se nám podaří dostat zpět naše rukojmí, budeme mít dočasné příměří," nechal se slyšet. 

Izrael podle Netanjahua nechce palestinskou enklávu na pobřeží Středozemního moře po válce okupovat, prosazuje ale demilitarizaci a deradikalizaci území. "Chceme mít celkovou vojenskou odpovědnost, abychom zabránili opětovnému výskytu teroru," vysvětlil svůj postoj. 

Šéf americké diplomacie Antony Blinken zopakoval stanovisko Washingtonu, pro který nepřipadá další izraelská okupace Pásma Gazy v úvahu. Ministr zahraničí v rozhovoru pro ABC řekl, že to takhle sdělil přímo Netanjahuovi. Umí si ale představit přechodné období, během kterého bude pro Gazu zajištěna bezpečnost. 

Podle Blinkena je předpokladem pro trvalý mír v oblasti zajištění politických práv Palestincům. Izrael proto vyzývá k přijetí dostatečných opatření, aby skončilo násilí izraelských osadníků na Západním břehu Jordánu. 

Palestinské militantní hnutí Hamás tvrdí, že počet obětí na životech, které si vyžádala válka mezi Izraelem a palestinskými militanty v Pásmu Gazy, překročil 11 500. Mezi těmito oběťmi má být i nejméně 4710 dětí a 3160 žen. Během izraelského bombardování Pásma Gazy bylo dalších 32 000 lidí zraněno.

Izrael po útoku Hamásu dne 7. října eviduje nejméně 1400 mrtvých a více než 3000 zraněných. Izraelské obranné síly také uvedly, že Hamás drží více než 230 rukojmích.  

Počet mrtvých tak na obou stranách konfliktu dosahuje podle dostupných a neověřených údajů nejméně 12 000, zraněno je nejméně 35 000 lidí. OSN uvedla, že od zahájení bombardování Izraele bylo vysídleno více než 600 000 obyvatel Pásma Gazy.

Související

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

Více souvisejících

Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) Benjamin Netanjahu Izraelská armáda Hamás Pásmo Gazy Izrael Antony Blinken palestina

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Teroristé Hamásu

Dohoda o příměří se bortí. Hamás nesplní požadavky Izraele, ten odmítl jednat

Palestinské radikální hnutí Hamás odmítlo vyjednávat o požadavcích Izraele, které byly podmínkou účastí izraelské delegace na jednáních o nové dohodě o příměří v egyptském Káhiře. Izrael tak v neděli nevyšle svou delegaci do Káhiry, informoval zpravodajský web The Times of Israel s odvoláním na nejmenovaného vládního úředníka.

před 2 hodinami

Jozef Síkela

Síkela: Česko se odkloní od uhlí do roku 2033

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela chce připravit do poloviny roku 2025 zákon, který by zajistil řízený odchod od uhlí v energetice do roku 2033. Tento plán oznámil v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 12 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

Izrael a Hamás jsou krůček od dohody o šestitýdenním příměří

Podle nejmenovaného vysokého činitele americké administrativy Izrael podpořil rámec dohody o příměří v Pásmu Gazy a propuštění části izraelských rukojmích, které drží teroristické hnutí Hamás. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy