Benzin i nafta v Česku zlevňují, ceny po čtyřech letech spadly pod 27 Kč/l

Ceny benzinu i nafty u čerpacích stanic v Česku klesly poprvé po zhruba čtyřech letech pod 27 korun za litr. Benzin Natural 95 zlevnil za uplynulý týden o 47 haléřů na průměrných 26,62 koruny za litr, nafta stála ve středu průměrně 26,83 Kč/l, což bylo o 43 haléřů méně než o týden dřív.

Ukazatel paliva

Benzin je nyní nejlevnější od poloviny března 2016, nafta od druhé poloviny května téhož roku. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny paliv sleduje.

Ceny pohonných hmot v Česku klesají od poloviny ledna. Od konce března je pak průměrná cena Naturalu 95 nižší než cena nafty. Výhodněji tankovali řidiči vozů s dieselovými motory téměř rok, od počátku loňského dubna. Nafta byla přitom v některých obdobích i o korunu levnější než benzin.

Ceny pohonných hmot v Česku klesají od poloviny ledna. Od konce března je pak průměrná cena Naturalu 95 nižší než cena nafty. Výhodněji tankovali řidiči vozů s dieselovými motory téměř rok, od počátku loňského dubna. Nafta byla přitom v některých obdobích i o korunu levnější než benzin.

Ropný trh v posledních dnech zažil bezprecedentní pokles cen. Cena severomořské ropy Brent se v úterý poprvé za 18 let propadla pod hranici 20 dolarů za barel. Cena americké lehké ropy WTI se v pondělí vůbec poprvé propadla do záporu. Prodejci, kteří ji v té chvíli nakoupili, musí kupujícímu za každý odebraný barel ještě zaplatit.

"Cena jednoho barelu ropy Brent vyjádřená v české měně ve středu podle údajů agentury Bloomberg klesla na úroveň zhruba 408 korun. Jedná se o nominálně nejnižší korunovou cenu ropy od března 1999," uvedl dnes hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Ještě zajímavější je podle něj zhodnocení reálné korunové ceny barelu Brentu, tedy vyjádření, které zohledňuje inflační vývoj. V tomto hledisku je ropa v korunách aktuálně nejlevnější od vzniku samostatné ČR v roce 1993, upozornil.

"Pohonné hmoty v České republice by měly na překotný vývoj na ropném trhu reagovat pokračujícím cenovým poklesem. Během května očekávám, že se cena benzinu i nafty dostane pod 26 korun za litr, na stole je však ještě výraznější zlevňování, pokud se situace na ropném trhu v nejbližších týdnech nestabilizuje," řekl dnes ČTK analytik ČSOB Dominik Rusinko.

Array

Vyhlídky ropného trhu na nejbližší týdny přitom podle něj zůstávají nepříznivé. "Historicky nevídaný přebytek ropy na trzích způsobený výpadkem až třetiny globální ropné poptávky vytváří tlak na tvorbu zásob, které však naráží na omezené skladovací kapacity," dodal Rusinko. "V nejbližším týdnu předpokládáme další pokles cen pohonných hmot o 50 až 60 haléřů na litr. Do poloviny května pak očekáváme snížení cen až o 1,5 Kč. Cena ropy Brent poklesla na 20 dolarů za barel a zatím neexistuje důvod, proč by měla výrazně zdražovat," potvrdil analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Expert Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu v úterý řekl ČTK, že výpadek tržeb z březnových prodejů pohonných hmot v Česku kvůli dopadům opatření proti koronaviru činí u benzinu odhadem 30 procent, tedy 1,4 miliardy korun, a u nafty pak 20 procent, tedy 1,6 miliardy korun. Čerpací stanice navíc musí řešit pokles tržeb z doplňkových služeb, například ze zavřených restaurací.

Kvůli snížené poptávce po pohonných hmotách v souvislosti s opatřeními proti šíření nemoci covid-19 některé čerpací stanice v Česku přerušily dočasně provoz. Jde o část pump skupiny MOL nebo sítě Free1 GAS. Analytici nevylučují, že kvůli současné situaci mohou některé pumpy skončit úplně. Podle Louly zásadní problémy trhu nehrozí. Česko je dlouhodobě zemí, kde je vysoká četnost čerpacích stanic, pumpa je podle něj na každých 14 kilometrech.

Ve srovnání krajů si nadále nejvíce účtují čerpací stanice v Praze, kde se průměrná cena benzinu i nafty pořád blíží 28 korunám. Nad 27 korunami je u Naturalu 95 průměrná cena už jen ve čtyřech krajích, v případě nafty v pěti krajích.

Naproti tomu ve dvou krajích už průměrná cena Naturalu 95 klesla pod 26 korun. Vůbec nejnižší 25,83 Kč/l je v Plzeňském kraji, v Ústeckém je benzin v průměru za 25,95 Kč/l. V Plzeňském kraji je nejlevnější také nafta průměrně za 26,09 Kč/l.

Ceny paliv na jihu Moravy podle údajů fuel-prices-europe.info zůstávají pod úrovní cen v Rakousku i na Slovensku. V Rakousku stojí litr naturalu 1,10 eura (v přepočtu 30,36 Kč), litr nafty 1,06 eura (29,25 Kč). Na Slovensku stojí podle portálu Natural 95 průměrně 1,33 eura (v přepočtu 36,70 Kč), nafta stojí průměrně 1,23 eura (33,94 Kč).

V Polsku zlevnil litr benzinu v průměru na 3,46 zlotého (21 korun), nafta se prodává v průměru po 3,79 zlotého (23 korun) za litr. V Německu zlevnil za poslední týden Super E10, který je obdobou Naturalu 95, na průměrných 1,223 eura (33,67 Kč), nafta zlevnila v průměru na 1,111 eura (30,59 Kč) za litr.

Pohonné hmoty od minulého týdne opět výrazně zdražily

21.10.2021 09:05 Aktualizováno Ceny pohonných hmot v Česku od minulého týdne opět výrazně vzrostly. Nejprodávanější benzin Natural…

Benzin a nafta v Česku jsou nejdražší za sedm let

14.10.2021 08:01 Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku dál prudce zdražují a jejich ceny jsou nejvyšší za téměř…

Pohonné hmoty v Česku dál rychle zdražují. Za benzin se platí přes 34 korun

07.10.2021 08:12 Aktualizováno Pohonné hmoty v Česku za poslední týden skokově zdražily. Cena nafty stoupla o 86 haléřů na 32,91…

Prudké zdražování zasáhlo i pohonné hmoty. Benzin je nejdražší za sedm let

30.09.2021 07:36 Ceny pohonných hmot v Česku nadále rostou, průměrná cena benzinu poprvé od prosince 2014 překročila…

Benzin i nafta v Česku od minulého týdne opět zdražily

23.09.2021 08:22 Pohonné hmoty v Česku dál zdražují. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u…

Související:

Právě se děje

reklama